Od samog je začetka gaming industrija prolazila kroz razne etape. Svi se sjećamo popularnih videoigara kao što su Super Mario, Street Fighter, Wolfenstein, Prince of Persia i Crash Bandicoot. Zahvaljujući razvoju i unapređenju umjetne inteligencije te grafičkih kartica, gaming industrija više nije samo predmet za ubijanje dosade.
S današnjeg gledišta možemo bez sumnje reći da je ovaj sektor u potpunosti ispunio potencijal. U zadnjih su par godina blockchain tehnologija i kriptovalute došle u izravnu korelaciju s tom vrstom industrije. U današnjoj vas kolumni vodim kroz prikaz ostvarene zarade gaming industrije i utjecaja blockchain tehnologije na još bržu ekspanziju i povećanje ukupne zarade.
Iako je većina čula za kriptoigre, mnogi nisu sigurni što ovaj pojam točno znači. Kako bismo ga definirali, potrebno je uvrstiti dvije značajke. Prva je da su ove igre izrađene korištenjem blockchain tehnologije, dok je druga da se za transakcije u samoj igri koriste kriptovalute. Ako je ispunjen jedan od ovih dvaju uvjeta, igru možemo smatrati kriptoigrom.
Gaming industrija se razvija velikom brzinom. Samo u 2022. godini sektor videoigara prema procijeni vrijedi oko 300 milijardi američkih dolara. Prema statističkim pokazateljima danas imamo 2,9 milijardi aktivnih igrača diljem svijeta. Samo na VR igri igrači su potrošili 4,5 milijardi dolara u 2020. godini. S razvojem blockchain tehnologije, Web 3.0., te metaverzuma možemo očekivati ubrzano rušenje rekorda. Također, povezivanje NFT-a u određenim igrama dovodi do spajanja ovih dviju grane s ogromnim potencijalima.
Pojedini igrači online igara znatno su povećali primjenu kriptovaluta u ovom virtualnom svijetu, dok je opcija plaćanja digitalnom imovinom u gaming industriji naišla na odobravanje. Statistički gledano, Kina i Sjedinjene Američke Države znatno prednjače prema prihodima ostvarenim u gaming industriji te prema aktivnom broju igrača.
Što se tiče konkretne procijene kriptogaming industrije, u 2021. godini je procijenjena vrijednost iznosila tri milijarde američkih dolara. Međutim, samo su u prvom kvartalu 2022. godine investicije u ovaj sektor prešle iznos od 2,5 milijardi američkih dolara. Procjene analitičara govore da bi sektor kriptoigara do 2025. godine sam mogao vrijediti 40 milijardi američkih dolara.
Potrošnja kriptovaluta
Prema istraživanju kompanije Tripple A, postoji povećana potrošnja digitalnih valuta u gaming industriji. Prikupljeni podaci ističu kako čak 48,6 posto vlasnika kriptovaluta dio svoje kriptoimovine ima namjeru potrošiti u gaming industriju.
Podatak koji ide u korist gaming industrije jest da je čak četvrtina vlasnika digitalnih valuta već dosad dio svoje imovine potrošila za online igre. Također, u posljednjih je par godina znatno povećana zainteresiranost i broj korisnika online igara i igara na sreću.
Što se tiče kriptovaluta koje se izravno mogu klasificirati pod kategoriju gaming industrije, prema podacima Coinmarketcapa, s obzirom na tržišnu kapitalizaciju, ApeCoin (APE), Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS) i Enjin Coin (ENJ) se ističu kao vodeće kriptovalute. Konkretna primjena gaming tokena jest u predstavljanju valute igrača u točno određenoj igri. Pomoću ovih tokena moguće je obaviti kupovine određenih dodataka, pristupiti posebnim nadogradnjama ili jednostavno vršiti razmjenu s ostalim sudionicima gaming svijeta.
Primjerice, Decentraland predstavlja platformu za virtualnu stvarnost. Tako možete kupiti nekretnine, valutom tog virtualnog svijeta zvanom MANA. Sami sebe predstavljaju kao prvi decentralizirani metaverzum gdje su gradnja, vlasništvo i upravljanje povjereni njihovim korisnicima. Usporedbe radi, komadi ove virtualne zemlje mogu vrijediti i do par milijuna dolara, što je nerijetko i više nego fizički posjedi u mnogim američkim gradovima. Mnogi analitičari Decentraland često uspoređuju s rastom dionice Facebooka, a pogotovo je uspješna bila 2021. godina kada je cijena tokena skočila i za 1300 posto od najniže do najviše cijene.
U tablici možemo vidjeti neke od vodećih svjetskih brendova koje aktivno prihvaćaju kriptovalute kao sredstvo plaćanja, a da izravno spadaju u kategoriju predstavnika gaming industrije. Prije svega naglašavam korporacije poput Microsofta, Xboxa, Twitcha i Zynga.
Osim industrije videoigara, drugi sektori također prihvaćaju digitalnu imovinu. Dokazano je da je razmjena valuta putem blockchain tehnologije 127 puta jeftinija i 388 puta brža od konvencionalnih opcija i klasičnog FIAT novca. Kao prednosti se kod korištenja kriptovaluta u online gaming svijetu prije svega ističu trenutnost transakcija, mogućnost igranja igara bilo gdje, sigurnost, te zaštita privatnog identiteta. Što se tiče država prema broju posjednika kriptovaluta, prema nedavnom istraživanju kompanije Tripple A, prvi je SAD pa slijede Pakistan, Vijetnam, Nigerija i Indija.
Uspiju li se u narednim vremenima riješiti određena pitanja u vezi s ograničenjem blockchain tehnologije i gaming industrije, nema sumnje da će to privući pažnju još više ulagača i igrača. Ovdje prije svega ističem složenost ovakvih virtualnih igara te način postavljanja kriptonovčanika ovisno o vrsti igre i tražene kriptovalute. Zatim još uvijek nedovoljno pravno regulirani zakoni i procedure, gdje zaista postoje mnoge praznine i nedoumice.