Grupa profesionalaca iz svijeta sporta, među kojima je i suvlasnik Dallas Mavericksa Mark Cuban, pokreće fond privatnog kapitala vrijedan 750 miliona dolara s ciljem ulaganja u manjinske udjele u američkim profesionalnim sportskim timovima.
Cuban se udružuje sa Steveom Cannonom, bivšim izvršnim direktorom kompanije koja upravlja NFL timom Atlanta Falcons, i Rashaunom Williamsom, investitorom rizičnog kapitala i ograničenim partnerom u Falconsima, kako bi zajedno tražili investicijske prilike u NBA, NFL i Major League Baseballu.
Fond pod nazivom Harbinger Sports Partners fokusirat će se na sticanje udjela do pet posto, navodi se u saopćenju. Planiraju investirati između 50 i 150 miliona dolara po transakciji, a izlaziti iz investicija putem sekundarnih prodaja u periodu od sedam do deset godina.
Čitaj više

Bivši direktor Nikea pokreće Homecoming, novu sportsku platformu
Platforma za video podcaste s ciljem spajanja sporta, biznisa i kulture.
15.05.2025

Zašto je Miami postao američka prijestonica evropskog fudbala
Miami je oduvijek bio američka kapija prema Latinskoj Americi, ali sve češće postaje i zapadna kapija evropskog fudbala prema SAD-u. U posljednjih nekoliko godina, a posebno dolaskom Lionela Messija u Inter Miami, ovaj grad se sve više pozicionira kao epicentar nove faze globalne ekspanzije fudbala.
13.05.2025

Premier liga postaje sve više američka - Je li to dobro ili loše
Sa sve više američkog kapitala koji pristiže i pokušajima povećanja prihoda, Bloomberg Originals postavlja pitanje: Može li se Premier liga amerikanizirati?
12.05.2025

Brazil u crvenim dresovima - ideja koja je dovela do političkog rata
Dres je postao tako snažan simbol konzervativne politike da ga mnogi ljevičari odbijaju nositi.
08.05.2025

Dvostruka pravila igre: Saudijski fondovi i engleski sport
Dok Premier liga prihvata kapital iz SAD-a i Katara, saudijsko preuzimanje Newcastle Uniteda razotkrilo je dublje političke napetosti, nedosljednosti u upravljanju engleskim sportom i važnost rezultatskog uspjeha u oblikovanju percepcije investicija.
29.04.2025

Rast vrijednosti timova gura profesionalni sport u zagrljaj velikih fondova
Sport i privatni kapital postaju sve više isprepleteni. Prodaja Boston Celticsa krajem marta za 6,1 milijardu dolara najnoviji je dokaz toga.
26.04.2025
Vrijednosti sportskih timova naglo su porasle posljednjih godina zahvaljujući sve većem ulasku institucionalnih fondova. NFL je 2024. postao posljednja liga koja je dozvolila institucionalna ulaganja.
Sportski klubovi su privlačni jer su zadržali visoke televizijske rejtinge za razliku od ostatka industrije zabave, što je povećalo prihode od prava na emitiranje. Pokazujući koliko su vrijednosti porasle, Boston Celtics su početkom ove godine prodani za rekordnih 6,1 milijardu dolara.
Poslovna stručnost
Williams, rani investitor u kompanije poput Lyft Inc. i Coinbase Global Inc., rekao je da će operativno iskustvo koje donose Cuban i Cannon, zajedno s fokusom fonda na lige s jakim prihodima, izdvojiti Harbinger u odnosu na druge nedavno pokrenute fondove privatnog kapitala u sportu.
Bogati investitori u privatni kapital žele ulagati u sportske timove jer tu vide imovinu s visokim potencijalom rasta, koja nije vezana za tržišta dionica, dodao je.
"Moje iskustvo je ulaganje u privatne, nelikvidne kompanije i izlazak kroz sekundarno tržište", dodao je, objašnjavajući kako fond planira djelovati u okruženju u kojem vlasnici timova često zadržavaju kontrolne udjele decenijama.
Cannon, koji se povukao prošle godine nakon što je vodio Arthur M. Blank Sports and Entertainment – vlasnika Falcons i MLS tima Atlanta United – rekao je da ovo partnerstvo okuplja jedinstvenu ekspertizu iz oblasti vlasništva, timskog i ligaškog upravljanja, kao i izgradnje stadiona.
"Naš cilj je da doprinesemo uvidima i vrijednosti svim našim sportskim investicijama", rekao je Cannon u saopćenju.