Engleska Premier liga smatra se najboljom na svijetu. Dom je superzvijezdama i kultnim klubovima koji su, za razliku od onih iz američke Nacionalne fudbalske lige (NFL), poznati širom svijeta. Osim globalne slave i toga što zaista koriste noge, postoji još jedna velika razlika između ovih engleskih fudbalskih timova i njihovih američkih rođaka, a to je - novac.
Većina timova Premier lige se muči — njihova vrijednost raste, a to je samo djelić onoga koliko vrijede NFL timovi. Iako igraju na tržištu koje potencijalno donosi ogroman profit i potpomognuti velikim ugovorima o televizijskim pravima, publikom u 180 zemalja i sve većim brojem bogatih investitora, to nije bilo dovoljno da većinu klubova izvuče iz minusa.
Sa sve više američkog kapitala koji pristiže i pokušajima povećanja prihoda, Bloomberg Originals postavlja pitanje: Može li se Premier liga amerikanizirati?
Od naredne sezone više od polovine klubova Premier lige bit će u potpunom ili djelimičnom vlasništvu američkih investitora. Klubove u velikoj mjeri finansiraju i investitori iz Zaljevskih zemalja. No, iako brojke na papiru djeluju impresivno, finansijska stvarnost je znatno složenija.
U sezoni 2023/2024. samo je pet klubova uspjelo ostvariti profit. Strelovit rast plata igrača, visoke naknade za transfere i stalna prijetnja ispadanja iz lige učinili su vođenje jednog Premierligaškog kluba sve težim.
Zbog toga klubovi sve više traže dodatne načine da zarade, a jedan od njih je ulaganje u VIP doživljaj na dan utakmice. Od luksuznih stadiona do ekskluzivnog iskustva za navijače, mnogi se oslanjaju na američki model kako bi povećali prihode.
Na stadionima poput onog Manchester Cityja, restorani visoke klase, barovi, hotel i komercijalni prostori mijenjaju način na koji navijači doživljavaju utakmice.
U mini-dokumentarcu "Can You Americanize the Premier League?", koji donosi Bloomberg Originals, istražuje se kako klubovi usvajaju američke utjecaje kako bi opstali i šta bi to moglo značiti za budućnost igre. Razgovarali su i sa svakodnevnim navijačima, od kojih neki izražavaju zabrinutost da ih neumorna trka za profitom ostavlja po strani.
Upozoravaju da rast cijena ulaznica, sve veći fokus na premium sjedišta i uloga vanjskih agencija za prodaju karata stvaraju jaz između klubova i njihovih najvjernijih pristalica.