Tržišna kapitalizacija francuskog proizvođača visoke mode Hermès premašila je tržišnu kapitalizaciju konkurentske kompanije LVMH, konglomerata koji je prije 15 godina pokušao preuzeti proizvođača kultnih Birkin tašni.
Vrijednost kompanije Hermès International dostigla je u ponedjeljak 243,65 milijardi eura, čime je nakratko premašila 243,44 milijarde eura, koliko vrijedi LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, što ju je lansiralo među najvrednije kompanije francuskog referentnog indeksa CAC40.
Do ovog zapanjujućeg preokreta došlo je nakon što su akcije LVMH u Parizu pale za čak 8,35 posto, razočaravši investitore zbog slabijih rezultata u prvom kvartalu, uslijed usporene potražnje u Kini i SAD-u, kao i zbog prijetnji od zaoštravanja trgovinskog rata.
Za Hermès je ovo potvrda njegove strategije ostanka nezavisnim, nakon što je 2010. godine Bernard Arnault, većinski vlasnik LVMH-a i multimilijarder, otkrio da je suptilno kupovao dionice poznatog proizvođača svilenih šalova.
Arnaultov potez podstakao je članove porodice Hermès da udruže snage, što je na kraju primoralo čovjeka, kojeg su zbog njegovih često nemilosrdnih preuzimanja prestižnih brendova zvali "vuk od kašmira", da nekoliko godina kasnije proda svoje akcije.
LVMH, koji je vlasnik brendova kao što su Christian Dior i Tiffany & Co, prijavio je prihod od 84,7 milijardi eura u 2024. godini i operativni profit od 19,6 milijardi eura. Hermès je u istom periodu ostvario prihod od 15,2 milijarde eura i operativni profit od 6,2 milijarde eura.
Hermès je bolje od konkurencije izdržao pad potražnje za luksuzom, zahvaljujući orijentaciji ka najbogatijoj klijenteli i njegovanju imidža ekskluzivnosti i kontrolirane dostupnosti proizvoda.
Poslovni model ograničene ponude je rezultirao većom potražnjom za Birkin torbama, nazvanim po pokojnoj britanskoj pjevačici i glumici Jane Birkin, i Kelly, inspiriranim princezom Grace Kelly.
Ove torbe se u Parizu prodaju za oko 10.000 eura, dok na sekundarnom tržištu mogu dostići znatno višu cijenu. Hermès je osnovan 1837. godine kao proizvođač opreme za jahanje, što mu danas daje snažnu cjenovnu moć i stvara duge liste čekanja za njegove proizvode.
Nasuprot tome, vrednovanje LVMH-a je, prema mišljenju analitičara, možda pogođeno takozvanim konglomeratnim popustom, jer brendovi poput Sephore ostvaruju niže marže u poređenju s ključnim brendom Louis Vuitton, koji je glavni izvor prihoda kompanije.
U ponedjeljak je LVMH objavio rezultate za prvi kvartal, koji su bili znatno slabiji od očekivanja za njegovu ključnu modnu i diviziju kožne galanterije. Hermès će podatke o kvartalnoj prodaji objaviti u četvrtak.
Dok Arnault često prednjači na listama najbogatijih ljudi na svijetu – trenutno je peti na Bloombergovom indeksu milijardera – porodica Hermès, čiji nasljednik je Axel Dumas, najbogatija je u Evropi, s procijenjenim bogatstvom od oko 171 milijardu dolara u decembru prošle godine.
U februaru je tržišna vrijednost Hermèsa nakratko premašila simboličnu granicu od 300 milijardi eura, ali su zabrinutosti zbog trgovinskih ratova i carina od tada negativno utjecale na širi luksuzni sektor.