Jedne večeri ušla sam u sobu svoje kćerke koja još nema ni 12 godina i bila sam zaprepaštena kada sam u njenom krevetu vidjela čudno stvorenje kako mirno čita knjigu. Nos tog stvorenja bio je duginih boja i plastičan, čelo umazano ugljem, obrazi i brada prošarani plavkasto-zelenom glinom. To stvorenje me je pogledalo, trepnulo nekoliko puta, a zatim se nesmetano vratilo čitanju knjige.
Da, nalazimo se usred manije za njegom kože među djecom. Možda ste čuli za taj problem, jer neprestano stižu novi zabrinjavajući medicinski izvještaji vezani za ovu temu. Djeca, uglavnom desetogodišnje i malo starije djevojčice, a i neki dječaci, bez sumnje zbog toga što se svi kreću "u čoporima", nagrnu u Sephoru da isprobaju skupe proizvode za ljepotu koji su popularni na TikToku.
Da li su im potrebni svi ovi skupi serumi, sprejevi i losioni? Ne. Mnogi od tih mališana su u fazi života kada njihova koža nikada više neće biti tako zdrava i čista. Ali, da li vjeruju kada im kažete da im to ne treba? Također ne.
Za roditelje ovo djeluje kao dilema. Ali to bi mogla biti i dobra prilika da usmjere interesovanje svoje djece kako da steknu pravilne navike za njegu zdrave kože i usput, možda im pomognu da nauče kritički razmišljati o onome što vide na društvenim mrežama.
Opsesija tako male djece od desetak godina njegom kože nije nova. Moji vršnjaci iz generacije X i ja bismo sigurno zamijenili naš prirodni piling s mirisom kajsije za sofisticirane proizvode koje generacija Alfa ima na raspolaganju. Ono što je drugačije je konzumerizam koji navodi djecu na svakodnevnu njegu kože izuzetno skupim, potpuno nepotrebnim i u nekim slučajevima čak i štetnim proizvodima za njihovu mladu kožu. Da budem iskrena: stvari su izmakle kontroli.
"Koža je najveći organ našeg tijela. Prije puberteta, koža je tanja i još nije počela proizvoditi masnoće. To znači da će mlada koža apsorbovati mnogo više nanesenih proizvoda nego koža odrasle osobe", kaže dermatolog iz Seattlea dr. Heather Rogers.
Dermatolozi primjećuju da predtinejdžeri dolaze s iritacijama i osipima na koži, izazvanim nepotrebnim sastojcima u invazivnim sredstvima za njegu kože. "Ovo nije ono što predtinejdžeri žele čuti, ali zaista su vam potrebni blagi i neagresivni proizvodi za njegu kože", kaže ona.
Djeca obično nisu oduševljena glavnim preporukama dermatologa kao što su Cetaphil i CeraVe. Žele brendove koje njihovi prijatelji obožavaju. To je u redu do određene tačke, ali djeca treba da biraju osnovne, najblaže proizvode iz linije.
Pokušajte usmjeriti djecu pred pubertetom opsjednutu maskama ka celuloznim "sheet" maskama, koje su, kako navodi Rogers, najblaže. Također, preporučuje ograničavanje učestalosti korištenja maski, jer čak i blagi proizvodi često sadrže mirise koji mogu iritirati kožu. (Također vrijedi podsjetiti djecu tog uzrasta, najviše ekološki osviještenu generaciju, da će svi ti proizvodi i njihova lijepa pakovanja na kraju završiti na deponiji).
Uz malo usmjeravanja, ova opsesija Sephorom bi mogla preći u doživotne zdrave navike za njegu kože. To se može svesti na nekoliko osnovnih pravila: Umijte lice blagim sredstvom za čišćenje prije spavanja, nanesite hidratantnu kremu i tokom dana, nanesite adekvatnu kremu za zaštitu od sunca. Taj posljednji korak je ključan, kako za borbu protiv starenja, nešto o čemu generacije Alfa i Z također nepotrebno brinu, tako i naravno za zaštitu od raka kože, koji pogađa više od šest miliona ljudi u SAD-u svake godine. (Uzgred, bez obzira na to šta influenseri pokušavaju da vam kažu o pravljenju sopstvene kreme za sunčanje, SPF nije nešto što treba praviti kod kuće. Ako ste zabrinuti zbog sastojaka, držite se proizvoda na bazi cinka.)
Svakodnevna njega kože kod predtinejdžera može se pojačati kada hormoni počnu da se mijenjaju. "Čim uđete u pubertet, čim se pojave miteseri, možete koristiti medicinske proizvode za njegu kože", kaže Rogers. Ali postoji razlika između korištenja jednog ili dva proizvoda koji mogu pomoći u borbi protiv akni i nanošenja čitavog niza losiona i seruma svake večeri.
Naravno, svi ovi savjeti su pod pretpostavkom da predtinejdžeri i tinejdžeri žele prihvatiti savjete svojih roditelja prije nego savjete svojih vršnjaka ili influensera. Sretno s tim.
Posebno izazovan aspekt TikToka je to što nisu samo predtinejdžeri ti koji jedni drugima daju loše savjete o njezi kože. Društvene mreže su također preplavljene medicinskim influenserima koji dodatno zarađuju prodajom sopstvenih proizvoda ili sponzorisanim objavama.
Ovo je dobra prilika da se djeca u tom uzrastu nauče da dobro razmisle šta može biti u pozadini poruka, bilo da dolaze od drugog djeteta ili influensera. Da li direktno profitiraju od kupovine proizvoda koji nude? Naposljetku, i dermatolozi kažu da za njegu kože važi krilatica "Manje je više". Problem je u tome što manje proizvoda za velike kompanije znače manju zaradu.
Kada ništa drugo ne uspije, a posebno ako problematična koža počne izazivati probleme, zakažite pregled kod dermatologa. Možda će ipak poslušati savjet ljekara specijaliste.