Dok rivalski brendovi teže vidljivosti kroz marketinške kampanje s poznatim osobama i suradnjom s digitalnim influencerima, Hermès stvari radi drugačije. Osim što desetljećima dosljedno odolijeva poznatom "predatoru" na luksuzne brendove, Bernardu Arnaultu, Hermès prakticira decentralizirani pristup koji upraviteljima maloprodajnih mjesta daje moć u vezi s tim kako i kome će prodati njihove prestižne kožne proizvode.
Najpoželjniji predmeti poput Birkin i Kelly torbi dostupni su klijentima, i to samo povremeno, koji već imaju (i doslovno) bogatu povijest kupovine drugih predmeta tog brenda. Drugim riječima, ako ste ikada pokušali kupiti jednu od tih torbi izravno od brenda, znate da je to nemoguće.
Sve to zajedno dovelo je do izvanrednih rezultata za Hermès koji je treći najveći svjetski luksuzni modni brend po prihodu, nakon Louis Vuittona i Chanela, a Hermès International najprofitabilnije je izlistano poduzeće u luksuznoj industriji, s operativnom maržom iznad 40 posto, kako izvješćuje Business of Fashion u studiji slučaja o poželjnosti Birkin torbe. Kako je Bloomberg Adria pisao, upravo su Birkin torbe doprinijele rastu prihoda prošle godine.
Međutim, raditi stvari drugačije od drugih ponekad može stvoriti probleme. Tako su 19. ožujka dva potencijalna kupca Birkin torbi podnijela žalbu protiv francuskog luksuznog brenda u okružnom sudu Sjeverne Kalifornije upravo jer nisu mogli kupiti torbe.
Optužuju Hermès da iskorištava "nevjerojatnu tržišnu moć" te da je pristup Hermèsovoj uvijek rasprodanoj Birkin torbi uvjetovan kupovinom drugih proizvoda, što rezultira "nezakonitim vezivanjem aranžmana" koji krši antimonopolske zakone SAD-a.
Bloomberg prenosi da Tina Cavalleri u tužbi navodi kako je potrošila tisuće dolara u Hermèsu te da je bila prisiljena kupiti "dodatne proizvode kako bi dobila pristup" Birkin torbi. Tvrdi da nije mogla kupiti jednu u rujnu 2022. godine te da joj je Hermès rekao da su torbe prodane "klijentima koji su dosljedno podržavali naš posao".
Prema tom izvoru, drugi tužitelj, Mark Glinoga, rekao je da je "više puta pokušao kupiti Birkin torbu, ali mu je svaki put rečeno da mora kupiti druge predmete i dodatke".
Tužitelji traže neodređenu novčanu naknadu za štetu, kao i izdavanje naloga koji bi natjerali Hermès da promijeni svoju prodajnu praksu.
Slučaj prate i drugi luksuzni brendovi koji imaju sličnu praksu povezivanja kupovine i ograničene dostupnosti, kako izvještavaju mediji. Kineski kupci, primjerice, žalili su se da dileri Rolexa zahtijevaju da prvo kupe sat sestrinskog brenda Tudor, koji uzgred ovih dana izlazi iz sjene svog moćnog rođaka, uz pomoć te, ali i drugih marketinških strategija, te postaje "vruća tema" u industriji luksuznih satova.
No što se nalazi u torbi? James Firestein, osnivač platforme za preprodaju luksuzne robe OpenLuxury, nedavno je rekao u intervjuu za Fortune: "Vrijednost preprodaje Birkin i Kelly torbi u posljednjih deset godina nadmašila je zlato. Sekundarno tržište ima više cijene jer je ponuda znatno veća nego u Hermèsovim prodavaonicama." To je donekle utješna vijest za one koji nisu toliko strastveni u posjedovanju novog primjerka. Imate li Birkin? Čuvajte ga.