Inovativne hulahopke sa aloe verom izvoze se u Evropu i SAD. Osim što štite od hladnoće, štite i životnu sredinu. Raspadaju se deset puta brže od standardnih i potpuno su makedonski proizvod.
Ideja za kreiranje ovog ekološki modernog dodatka pripada Sanji Lazarevskoj. Njena porodica, koja je tri decenije dio industrije trikotaže, do prije šest godina bila je potpuno usmjerena na proizvodnju tradicionalnih hulahopki, do koljena i kratkih čarapa. Godine 2018. shvatila je da treba da optimizuje porodični kapital, pa je kreirala brend "22. april". Naziv je simboličan - na ovaj datum se obilježava Međunarodni dan planete Zemlje.
Ideja da se investira u zelene inovacije nametnuta je kao odgovor na strašni uticaj koji tekstilna industrija ima kao drugi najveći zagađivač životne sredine, ali i kao revolt protiv brze mode koja, prema njoj, nudi nizak kvalitet odjeće i izaziva dugotrajne probleme sa kožom.
Za Lazarevsku je bilo poražavajuće saznanje da tekstilna industrija godišnje stvori više od 190 miliona tona otpada, koji u prirodi ostaje 50 do 100 godina. To ju je inspirisalo da pronađe odgovarajuće materijale od kojih može da proizvede ekološki proizvod koji će zadovoljiti i po cijeni i po kvalitetu.
Uz finansijsku pomoć Fonda za inovacije i tehnološki razvoj, za dve godine uspjela je da stvori nešto što ne postoji nigdje u svijetu – biorazgradive hulahopke sa aloe verom.
"Koristimo predivo koje se degradira za tri do pet godina. U proizvodnom procesu je uključena specijalna završna obrada, sa dodatkom na bazi aloe vere, tako da ovaj proizvod ne samo da nudi ekološko rješenje za masnoću, već i povećava udobnost nošenja, ne izaziva grebanje, niti ima neprijatan efekat - mirišu na klasične hulahopke", kaže Lazarevska.
Proizvodnja se odvija u četiri faze. Prvo se definiše predivo i način pletenja, a zatim se prelazi na šivenje. Sljedeći korak je hemijska obrada i termoreaktiviranje i na kraju pakovanje. Cijli proces je automatizovan na mašini koja je energetski efikasna. U procesu farbanja i dorade voda se prečišćava i cirkularno koristi u procesu proizvodnje, a ambalaža finalnog proizvoda je od recikliranog papira.
"Imamo saradnju sa velikim kompanijama koje otkupljuju otpad i koriste ga kao biomasu za proizvodnju energije i na taj način doprinose kružnoj ekonomiji", kaže Lazarevska.
Sljedeća investicija koju kompanija želi da realizuje biće postavljanje solarnih panela za električnu energiju kako bi proizvodnja bila 100 odsto ekološka.
Biorazgradive hulahopke na „22. april” u Makedoniji koštaju od pet do sedam evra. Prodaju se u nekim domaćim lancima pijaca i apoteka, poput „Kosmo Tineksa” i „Žegina”, a mogu se kupiti i u konceptualnoj onlajn prodavnici URMA, kao i u prvoj skopskoj starinarnici „Igralište”. Na inostranim tržištima hulahopke su dostupne u e-prodavnicama brenda (www.apriltwentytwo.com, www.apriltwentytwo.de, www.apripltwentytwo.se и www.fourtwentytwo.us) i u veleprodaji.
Svjesna kupovne moći tržišta u regionu, Lazarevska i njen tim su vrijedno radili na cijelom proizvodnom procesu kako bi ponudili fer tržišne ceijne kako bi, kako kaže, svako mogao sebi da priušti ekološki izbor prilikom kupovine.
U saradnji sa profesorima Tehnološkog fakulteta iz Skoplja, kompanija radi na još jednoj inovaciji - proizvodnji dječjih hulahopki i čarapa potpuno ekoloških boja, organskog porijekla od voća, povrća i drugih biljnih izvora.