Pariz ostaje najatraktivnije odredište na svijetu, pokazalo je godišnje istraživanje Euromonitor Internationala o najboljim destinacijama. Top 100 City Destinations Index 2023, koji analizira 55 metrika iz šest ključnih stubova za 100 gradskih destinacija, jasno pokazuje dominaciju evropskih gradova, sa sedam od njih među prvih deset.
"Pariz je zadržao titulu najvažnijeg svjetskog grada nakon iznimne izvedbe u stubovima turističke politike i privlačnosti, turističke infrastrukture i turističke izvedbe", kaže Nadejda Popova, viša menadžerica u Euromonitor Internationalu.
Očekuje se da će Olimpijske igre 2024. godine dodatno potaknuti međunarodne dolaske u Pariz, posebno turista iz Zapadne Evrope, Sjeverne Amerike, Azije i Pacifika.
U izvještaju se navodi da bi događaj mogao privući više od tri miliona dodatnih turista u Pariz, iako bi to također moglo dovesti do premještanja lokalnog stanovništva tokom tog razdoblja. Također, lokalna ekonomija će prihodovati dodatnih od pet do deset milijardi eura, pri čemu su četiri milijarde eura direktno povezane s turizmom.
Evropske destinacije dominiraju indeksom s 12 gradova među prvih 20 i 63 među prvih 100. To je rezultat brze urbanizacije i široke upotrebe tehnologije.
Azija je snažno zastupljena među ostalih 20, gdje su Singapur, Seul, Osaka i Hong Kong svi uvršteni na popis.
Tokio je prvi put ušao među prvih 10 zahvaljujući poboljšanjima u turističkoj infrastrukturi. Osim popuštanja regulativa vezanih uz COVID-19, nastavljeno slabljenje jena od 2022. privuklo je turiste u grad, povećavajući popunjenost hotela kako bi uživali u potrošačkim iskustvima po vrlo niskim cijenama.
London se ističe kao najbolja destinacija s najboljom turističkom infrastrukturom na svjetskom nivou u 2023. godini. Turizam je ključni sektor rasta grada, a 2023. krunidba kralja Charlesa III i Evrovizija bili su među događajima koji su pomogli u jačanju privlačnosti Londona za posjetitelje iz inozemstva.
Sektor luksuznih hotela očekuje procvat u narednim godinama s rastućim brojem objekata koji će dodatno povećati privlačnost grada. Brendovi kao što su Six Senses, Rosewood, Park Hyatt, Oberoi i Mandarin Oriental neki su od igrača koji planiraju otvoriti nove hotele u gradu.
Ove godine na listu su dospjela i četiri nova grada - Washington DC, Montreal, Santiago i Vilnius, zahvaljujući poboljšanoj turističkoj izvedbi.
Snažan oporavak međunarodnih putovanja
Međunarodna putovanja nastavila su snažan oporavak u 2023. s rastom od 38 posto u broju putovanja, prognoziranim da će do kraja godine doseći 1,3 milijarde.
Važna prekretnica za oporavak industrije u 2023. godini bila je povratak kineskih međunarodnih putovanja nakon ukidanja državne karantene. Globalna potrošnja turizma trebala bi doseći 1,7 biliona američkih dolara do kraja 2023.
Istanbul je na vrhu liste po broju međunarodnih dolazaka u 2023. godini s rastom od 26 posto u odnosu na prethodnu godinu, slijedi ga London na drugom mjestu - porast od 17 posto i Dubai na trećem - porast od 18 posto.
Hong Kong s rastom od 2.495 posto i Bangkok s rastom od 142 posto imali su najveći godišnji rast međunarodnih dolazaka jer su bili među posljednjima koji su se ponovo otvorili nakon pandemije COVID-19.
Putnici sada traže pružatelje usluga koji nude brzi internet, fleksibilne opcije rezervacija i udobne radne okoline kako bi se prilagodili radu na daljinu. Digitalna transformacija, poboljšanje održivosti, transportnih mreža i društvenog uticaja neki su od ključnih ciljeva koje gradovi danas prihvataju kako bi povećali konkurentnost, unaprijedili svoju turističku ponudu i pružili besprijekoran korisnički doživljaj.
"Rastući životni troškovi, koji potiču niže povjerenje potrošača i fluktuacije inflacije očekuju se kao najveći izazovi za rast industrije u 2024. i 2025. godini, posebno u slučaju globalne recesije. Geopolitička nestabilnost predstavlja još jedan rizik za industriju putovanja'', dodaje Popova.
Očekuje se da će potrošači tražiti ponude koje nude vrijednost za novac prilikom rezervacija putovanja.
''To će, zauzvrat, potaknuti potražnju potrošača za putovanjima unutar regije, posebno jer su rezervacije često diskrecijske. Putnici će i dalje preferirati autentična i lokalna iskustva uz održive alternative turizmu'', ističe Popova.
Održivi turizam ostaje istaknuta i razvijajuća tema za globalne gradove. Destinacije poduzimaju različite korake kako bi poboljšale svoje prakse održivosti, poput korištenja obnovljivih izvora energije, zelene gradnje, pokretanja programa recikliranja ili ulaganja u prijevoz bez emisija.
Izazov prekomjerni turizam
"Prekomjerni turizam jedan je od izazova s kojim se gradovi suočavaju, utičući na lokalne zajednice i okoliš dok turizam oživljava nakon krize COVID-19'', kaže Popova.
Dodaje da neka odredišta nameću ograničenja, visoke poreze ili smanjenje kapaciteta hotela kako bi pomogla ograničiti priliv turista i sačuvala kulturnu baštinu, dok drugi prihvataju strategije raspršivanja koje promiču alternativna ili manje poznata odredišta.
"Viđen kao mač s dvije oštrice, prekomjerni turizam naglašava važnost provođenja održivih praksi kako bi se potaknuo odgovorniji turizam umjesto masovnog putovanja, te kako bi koristilo okolišu, ali i lokalnim stanovnicima", ističe Popova.