Kada je rock bend Phish započeo svoju pjesmu iz 2004. godine A Song I Heard the Ocean Sing u Sphereu u travnju, više od 18 tisuća obožavatelja je zurilo, otvorenih usta, dok je kvartet iz Vermonta svirao usred koraljnog grebena.
Ribe su plivale s jedne strane pozornice na drugu među ogromnim, pulsirajućim meduzama, dok se cijela kupola transformirala u očaravajuće podvodno iskustvo. Ljudska tijela su se njihala u vodi među svjetlucavim crvenim i zelenim bljeskovima. Visoke biljke su izbijale s morskog dna. Ova scena bila je samo jedna od desetina vizualnih prikaza unutar i na vanjštini svjetleće kupole vrijedne 2,3 milijarde dolara u Las Vegasu, najpoznatijem koncertnom mjestu na svijetu.
Koncept Jamesa Dolana, koji također posjeduje košarkaški tim New York Knicks, Sphere je pokušao ponovno definirati koncertno iskustvo, postavljajući glazbenu predstavu uživo ispred površine od gotovo 15 tisuća kvadratnih metara s najvišom mogućom LED rezolucijom. To zahtijeva višemilijunska ulaganja u grafiku.
"Potrebna su mi dodatna ulaganja kako bih ponovno rastao", rekao je izvršni direktor Disguisea Fernando Küfer tijekom večere u Mother Wolfu u Las Vegasu, neposredno prije koncerta benda Phish. "Kreirali smo kategoriju. Vodimo je. Zašto ne bismo iskoristili prednost?", upitao je.
Disguise je započeo kao umjetnički projekt. Matthew Clark, Chris Bird i Ashraf Nehru formirali su multidisciplinarni studio United Visual Artists početkom 2000-tih, koji je integrirao nove tehnologije s tradicionalnim medijima u skulpturi, performansima i instalacijama. Njihov debitantski projekt bila je produkcija vizualnih materijala za britansku elektronsku grupu Massive Attack i njihovu 100ᵗʰ Window turneju 2003. godine, što je dovelo do dugotrajne suradnje.
Kasnije su razvili softver za pojednostavljenje vizualnih prikaza na događajima koji se izvode uživo, poznat kao D3 tehnologija. Grupa je kreirala djela za glazbenike uključujući U2 i Rolling Stones, brodvejske predstave poput Harryja Pottera i muzeje kao što je Victoria & Albert.
Küfer se pridružio 2015., nakon godina rada za brendove kao što su Gillette i Body Shop. Vidio je biznis s ogromnim neiskorištenim potencijalom. U to vrijeme, kompanija je imala 17 zaposlenih i generirala oko tri milijuna dolara prihoda. Osnivači su bili razapeti između toga da budu umjetnički studio i tehnološka kompanija. No Küfer je jasno vidio kojim putem bi trebali ići.
"To je tehnološki biznis i moramo ga voditi kao tehnološki biznis", rekao je Küfer svojim partnerima. Fokusirao je kompaniju na hardver (kutiju) i softver (tehnologiju za kreiranje 3D vizuala), preimenovao je u Disguise i počeo sklapati poslove s više partnera.
Disguise zapravo ne stvara vizuale, to rade kompanije poput Industrial Light and Magica. Koncertne dvorane oslanjaju se na Disguise za procesiranje i ubacivanje različitih grafika, postavljajući ih redom, a klijenti plaćaju od stotina tisuća do milijuna dolara za korištenje njihovih servera, uz dodatne naknade za pristup različitim softverskim alatima. Iako je server temelj, Disguise vidi mnogo veći potencijal u softverskom biznisu, posebno kada je u pitanju virtualna produkcija i emitiranje uživo.
CJ ENM, južnokorejska kompanija iz industrije zabave, koristi Disguiseovu tehnologiju za svoj interni virtualni produkcijski studio, VP Stage, za 2D mapiranje slika i videa, kao i virtualnu i proširenu stvarnost. Kompanija planira koristiti VP Stage za snimanje širokog spektra vizualnog sadržaja za sve vrste zabave, od filmova do TV serija, neskriptiranih emisija i reklama.
"Disguise dosad ima nenadmašna rješenja koristeći 2D video i slike", rekao je glasnogovornik CJ ENM-a u izjavi. "Za kompaniju poput CJ ENM-a, čija biblioteka sadržaja obuhvaća širok spektar žanrova i formata, Disguiseova rješenja bila su vrlo pogodna."
Financijska podrška
Disguise je 2017. počeo tražiti financijsku podršku. Küfer je izvršio menadžerski otkup uz podršku Livingbridgea, srednje velike privatne investicijske tvrtke sa sjedištem u Londonu. Tijekom narednih nekoliko godina, Küfer je povećao Disguiseov prihod na oko 40 milijuna dolara i otvorio urede u New Yorku, Atlanti i Los Angelesu.
Bio je na rubu zaključivanja velike investicije s Carlyle Groupom, jednom od najvećih privatnih investicijskih tvrtki na svijetu, kada je COVID blokirao izvođenje koncerata uživo i produkciju te preoblikovao emitiranje. Disguise je izgubio sve svoje projekte preko noći i bilo je trenutaka kada je Küfer mislio da će kompaniju morati zatvoriti.
Ipak, pandemija se ispostavila kao sretna okolnost za Disguise, jer je povećala potražnju za tehnologijom virtualne produkcije i igrama. Disguise je već radio s Epic Gamesom, najpoznatijim po videoigri Fortnite. No Epicov najznačajniji izum je zapravo Unreal Engine, 3D grafički softver koji omogućava ljudima razvijati videoigre, producirati ili animirati filmove i vizualizirati prostore i proizvode.
Epic je vidio potencijal u Disguiseovoj tehnologiji i stekao manjinski udio od pet posto, dajući mu kapital potreban za preživljavanje pandemije i privlačeći Carlyle natrag za pregovarački stol. Carlyle je preuzeo većinski udio u Disguiseu 2021. godine.
"Sve postaje kinematografsko iskustvo", rekao je John McConnell, producent grafike za Portland Trailblazers, jedan od samo pet timova u NBA koji proizvode sva svoja emitiranja uživo interno. U radu s timom, Disguise je kreirao tzv. temperaturni tragač koji bi pokazivao igraju li igrači dobro ili ne. Ako su igrači bili u formi ili igrali dobro, temperatura bi se povećavala. Ako je tim loše igrao, bar bi se spuštao.
"Inovacije poput tih su potrebne kada se natječemo za pažnju", rekao je McConnell. "Naša skupina vlasnika bila je vrlo fokusirana na to da emitiranje tijekom igre bude što bolje."
Najveća prilika za Disguise može biti u Hollywoodu, gdje se Küfer sada seli nakon 23 godine provedene u Londonu. U Kaliforniji, Disguise ima poslove sa studijima za virtualne efekte u radu na desecima različitih zvučnih scena, uključujući mnoge koje rade s Netflixom.
Nijedan od zadivljujućih vizuala ne bi bio moguć bez Disguisea, tehnološke tvrtke sa sjedištem u Londonu koja proizvodi kutiju i prateći softver koji služi kao mozak šou programa uživo. Osnovan prije više od 20 godina, Disguise prodaje svoju tehnologiju mnogima od najistaknutijih glazbenika na svijetu, uključujući Taylor Swift i Justina Timberlakea, kao i festivalima poput Coachelle.
Disguise se pozicionirao u središtu eksplozivnog tržišta za vizualne grafike na koncertima, filmskim setovima, pa čak i u crkvama. Očekuje se da će potražnja za virtualnom produkcijom porasti na 7,13 milijardi dolara do kraja 2029. godine s 1,99 milijardi dolara u 2022. godini, prema procjeni same kompanije.
Nakon što je osvojio tržište za glazbu uživo, Disguise se širi na vijesti i sport uživo, kao i na holivudske produkcije. Radi s NBC Newsom na pokrivanju izbora i s Netflixom na serijama kao što je Sweet Tooth. Također je surađivao s Portland Trailblazersom kako bi uveo proširenu stvarnost u njihove prijenose košarkaških utakmica.
Sve to pomoglo je Disguiseu da premaši 100 milijuna dolara u prodaji. Kako bi dosegnuo 200 milijuna dolara, potrebno je zaposliti više ljudi. Prema ostvarenju tog cilja radi s investicijskom bankom Raine Group, kako bi prikupio novac za širenje.