U vrijeme kada je zagađenje zraka u većini makedonskih gradova alarmantno, grupa entuzijasta razvija inovativne metode koje donose pozitivne promjene u društvu. Njihov cilj nije samo podizanje ekološke svijesti, već i pružanje konkretnih alternativa.
Jeste li čuli za banku drveća? Znate li da možete biti nagrađeni ako hodate ili vozite bicikl? Imate li uopće sliku koji su poslovi kod nas zeleni i društveno odgovorni? Odgovore smo saznali u samo nekoliko klikova.
Treebanks
Ako već planirate rezervirati svoje sljedeće putovanje, dobro je znati da u isto vrijeme možete pomoći i u borbi protiv enormnog zagađenja u Sjevernoj Makedoniji, i to bez dodatnih troškova. Kako?
Treebanks jedinstvena je obiteljska platforma koju su osnovali agronom Mitko Stevčev i njegovi sinovi Mihail i Neven, IT inženjer i liječnik. Za svaku rezervaciju na Bookingu, Kiviju i Agodaji napravljenu preko njihovih linkova, dobivaju mali postotak koji ulažu u sadnju drveća.
Projekt su započeli kao lokalnu ideju, ali su shvatili da može biti i globalni koncept. Sada sadnice za pošumljavanje kupuju i sredstvima koje prikupljaju prodajom posebno dizajniranih majica i dukserica s njihovim logotipom koje se mogu naručiti i izvan Sjeverne Makedonije te koštaju od 16 do 45 dolara.
Drveće sade samostalno uz pomoć volontera. Lokacije dogovaraju s Javnim poduzećem Nacionalne šume te su dosad zasadili više od 15,2 tisuće čempresa, javora, bagrema, jasena i drugih stabala. Njihova misija je zasaditi milijun drveća širom svijeta.
Yes for less
U srpnju prošle godine promovirana je prva makedonska platforma koja popularizira ekološki osviještene poslove. Osnivačice Katerina Ilijevska i Sara Kocevska s tom idejom pobijedile su na natjecanju za društveno poduzetništvo RISE Journey i dobile stipendiju i mentorsku podršku da je dalje razviju.
Njihov koncept s jednim klikom omogućuje pristup poslovima u zemlji koji nude različite ekološke proizvode, usluge i iskustva.
Tu ćete naći informacije o mjestima gdje se odabire i reciklira svaka vrsta otpada – plastika, papir, staklo, odjeća, elektronika, pa čak i otpadna ulja za kuhanje.
Na stranici se nudi i ekološka alternativa za različite tipove proizvoda, od kozmetike do organske i lokalno uzgojene hrane.
Prema podacima navedenim na platformi, njihova baza klijenata trenutno broji više od 35 poslova koji doprinose čišćem i zdravijem okolišu.
Challenger
Ta mobilna aplikacija za održiv život ohrabruje svoje korisnike da ne koriste automobile te da se odluče za ekološke transportne metode poput hodanja i vožnje bicikla.
Za svaki prijeđeni kilometar zarađuju se bodovi s kojima se omogućavaju nagrade i popusti kod odabranih lokalnih poduzeća.
Aplikacija generira dnevne, tjedne i mjesečne izazove preko kojih se korisnici međusobno podržavaju, inspiriraju i natječu s jednim ciljem – postati društveno odgovorni građani.
Suosnivači platforme smatraju da Challenger ima potencijal postati moćan interni alat i kod kompanija kao sastavni dio njihovih teambuildinga.