Dok zaljubljeni širom svijeta danas slave ljubav, sve veći problem cyber-uhođenja naglašava važnost bezbjednosti u digitalnom svijetu ljubavi. I na današnji dan, statistike nas podsjećaju da je borba protiv cyber-nasilja ključna i u online datingu.
Cyber uhođenje, korišćenje interneta ili elektronskih uređaja za uhođenje ili uznemiravanje, rastući je zločin koji pogađa i korisnike servisa za online dating. Kako se razvijaju internet i društvene mreže, sve više ljudi traži partnera preko ovih sajtova, ali i aplikacija specijalizovanih za upoznavanje, kao što je, recimo, Tinder.
Međutim, statistika pokazuje da je svaka peta osoba u Srbiji iskusila neki oblik uhođenja na internetu od osobe s kojom je počela da se zabavlja, što je nešto manje od globalnog prosjeka, ali svakako nije zanemarljiv procenat, pokazuje novo globalno istraživanje koje je provela kompanija Kaspersky i koje je, između ostalog, obuhvatilo 1.000 ispitanika iz Srbije.
Iako trećina ispitanika u Srbiji priznaje da istraži osobu s kojom se zabavlja preko društvenih mreža ili Googlea, samo četvrtina ispitanika vjeruje da je takvo nešto prihvatljivo.
Zabrinjavajuće je da skoro jedan od deset ispitanika u Srbiji fizički prati svog partnera i provjerava njegove aktivnosti.
Uprkos tome što mnogi trpe cyber-nasilje, više od 90 odsto ispitanika u Srbiji je spremno da podijeli neke od svojih lozinki koje bi mogle da omoguće pristup informaciji o njihovoj lokaciji.
Vrste zloupotreba tokom datinga su različite - više od trećine (38 odsto) ispitanika u Srbiji je priznalo da su trpjeli neki oblik nasilja ili zlostavljanja od sadašnjeg ili prethodnog partnera:
- devet odsto je priznalo da je neko pratio njihovu lokaciju
- osam ispitanika je dobilo neželjene e-mailove ili poruke
- sedam odsto ispitanih je snimljeno ili fotografisano bez njihovog pristanka
- četiri odsto je priznalo da su njihovi nalozi na društvenim mrežama ili e-mail hakovani
- samo jedan odsto ispitanika saznalo je da ima neovlašteno instaliran stalkerver (softver za praćenje partnera) na svom telefonu, dok je globalno ovaj procenat sedam odsto ispitanika
Širom svijeta raste broj internet prevara, one su se prelile i u svijet online datinga, a priča postaje još ozbiljnija kako se u nju uključuje vještačka inteligencija. Laži poput "Mogu ti pokazati kako da najbolje investiraš" ili "Ja ili neko meni blizak je bolestan, povrijeđen ili u zatvoru" često prave probleme na mrežama. Više o tome kako se AI bori da zaštiti romansu u digitalnom svijetu, možete pročitati OVDJE.
Globalna slika
Globalno su žene češće doživljavale neki oblik nasilja ili zlostavljanja nego muškarci (42 odsto naspram 36 odsto), pokazuje istraživanje. Takođe je u globalu više onih koji trenutno koriste ove servise i nemaju stalnog partnera iskusilo nasilje ili zlostavljanje u poređenju s onima koji su u dugoj vezi (48 odsto naspram 37 odsto), pokazuje istraživanje Kaspersky.
Ipak, 34 odsto ispitanika je reklo da ih brine mogućnost da ih uhode na mreži, pri čemu je ovaj procenat nešto veći kod žena nego muškaraca (36 odsto žena je bilo zabrinuto u poređenju sa 31 odsto muškaraca).
"Internet stvari (IoT) i povezani svijet su zanimljivi koncepti i nude bezbroj mogućnosti. Ipak, s tim mogućnostima povezanog svijeta dolaze i prijetnje, a jedna od njih je olakšan pristup podacima koji nas čine osjetljivim", prokomentarisao je David Emm, glavni istraživač bezbjednosti u kompaniji Kaspersky. "Iako krivica za ova užasna ponašanja nikada nije na žrtvama uhođenja, na njima je i dalje obaveza da preduzmu korake kako bi sveli rizike na minimum."
Arlington Research je u ime kompanije Kaspersky proveo 21.000 online intervjua, po 1.000 u svakoj od sljedećih zemalja: Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačka, Španija, Srbija, Portugal, Holandija, Italija, Francuska, Grčka, SAD, Brazil, Argentina, Čile, Peru, Kolumbija, Meksiko, Kina, Singapur, Rusija, Indija i Malezija. Ispitanici su stariji od 16 godina. Svi su bili ili u dugoj vezi (62 odsto) ili su viđali nekoga (16 odsto) ili trenutno nisu u vezi, ali imaju to iskustvo u prošlosti (21 odsto). Intervjui su održani od 3. do 17. januara 2024. godine.