Freddie Mercury, legendarni frontmen benda Queen, ostavio je neizbrisiv trag u svijetu muzike. Manje je poznato da je bio strastveni kolekcionar s izoštrenim ukusom i bogatim poznavanjem umjetnika i umjetničkih pravaca koji su održavali njegovu intelektualnu radoznalost.
Bogata privatna kolekcija ostala je skrivena u njegovom domu 'Garden Lodge' više od tri decenije. Mercury je kupio ovu georgijansku vilu u Londonu za pola miliona funti, a danas vrijednost ove vile iznosi najmanje 20 miliona funti. Poznata adresa bila je mjesto nebrojenih žurki tokom osamdesetih godina i mjesto okupljanja svih koji su nešto značili u svijetu show businessa, a kada je Mercury preminuo 1991. godine, ostavio ju je svojoj bivšoj djevojci Mary Austin.
Sada je prvi put zbirka iz njegove voljene kuće dostupna javnosti kroz seriju aukcija u Sotheby'su u Londonu, pod nazivom "Freddie Mercury: Samo njegov svijet". Kolekcija otkriva znatiželjan i bogat duh svog vlasnika, koji je uživao u umjetnosti najvišeg kvaliteta, antikvitetima i luksuznim predmetima koji su njegov dom pretvorili u prostor istovremeno raskošan i intiman, ali i pun teatralnosti.
Biće prikazano više od 1500 predmeta u posebno dizajniranim imerzivnim galerijama posvećenim različitim aspektima Mercuryjevog života: od ličnih predmeta, scenskih kostima, japanske umjetnosti, lijepe i dekorativne umjetnosti, sve je najavljeno u poznatoj aukcijskoj kući, ali i rukopisi hit pjesama. Svakako, jedan od najznačajnijih artefakata u pop kulturi - 15 stranica rukopisa s tekstom pjesme "Bohemian Rhapsody", muzičke kompozicije koja je zauvijek promijenila sve za samog autora, Queen i pop muziku, izaziva najviše pažnje i procjenjuje se da će dostići najveću vrijednost od 800 hiljada od 1,2 miliona funti kada je riječ o rukopisima.
"Bohemian Rhapsody", šesti singl grupe Queen, prvi put je objavljen u oktobru 1975. godine kao uvod u album "A Night at The Opera". Deset godina kasnije, 13. jula 1985. godine, pjesma je doživjela jedno od najlegendarnijih izvođenja na koncertu "Live Aid". U izvanrednom trajanju od 21 minuta, Freddie Mercury je ujedinio 72.000 posjetilaca na stadionu Wembley, dok je barem još dvije milijarde ljudi širom svijeta pratilo ovaj događaj.
"Bohemian Rhapsody" je briljantna imitacija operskih formi, s glasovima koji se suprotstavljaju arijskim solo dionicama. Pjesma evocira suštinske teme koje leže u osnovi mnogih najvećih opera - ljudsku sudbinu, zločin, kaznu, tragediju i transformaciju. Neki kritičari smatraju da je upravo kroz ovo djelo Freddie Mercury otvoreno izrazio svoje seksualno opredjeljenje i raskrstio s prethodnim životom, čemu je prethodio i definitivni razlaz s Mary Austin.
Članovi benda nisu željeli detaljnije objašnjavati značenje pjesme. "Veoma je samorazumljiva", komentarisao je Roger Taylor o "operetskom" dijelu u dokumentarcu BBC-a. "Tu je samo malo nekih besmislica u sredini". Sam Freddie Mercury je pjesmu nazvao "parodijskom operom".
Pjesma je uvrštena u Kuću slavnih Grammy nagrada, osvojila je prvo mjesto u brojnim anketama kritičara i fanova, a vokalna izvedba Freddieja Mercuryja je proglašena najboljom u istoriji rock muzike prema mišljenju čitalaca magazina 'Rolling Stone' i inspirisala neke od najupečatljivijih trenutaka u pop kulturi proteklih decenija. Ukratko, "Bohemian Rhapsody" nije samo pop pjesma. To je legenda. Baš kao i njen autor.
*Ako vam se dopada ovaj sadržaj, imate komentar ili prijedlog, pišite nam na luxury@bloombergadria.com