Aukcija umjetničkih djela i namještaja koji su pripadali pokojnom članu porodice Hermès, sakupila je 23 miliona evra u Parizu.
Kolekcija je pripadala Hubertu Guerrand-Hermèsu, čija je majka bila praunuka osnivača Hermèsa, kompanije koja je započela kao proizvođač uzdi i sjedala za jahanje konja. Guerrand je jedna od tri loze koje učestvuju u upravljanju kompanijom Hermés, što sa lozama Dumas i Puech čini najveće porodično bogatstvo u Evropi. Više o tome možete pročitati ovdje.
Slika pokojnog savremenog umjetnika Pierrea Soulagesa, prodata je za 3,1 milion evra, dok je kraljevski tron, koji je, pretpostavlja se, bio napravljen za budoar kraljice Marije Antoinette u Versaju, dostigao cijenu od 2,6 miliona evra, što je rekordna aukcijska cijena za stolicu iz 18. veka, izjavio je Sotheby's u saopštenju.
Aukcija oslikava ukus kolekcionara za različite vremenske periode i stilove: djela Pierrea Soulagesa, Lucia Fontane, Anselma Kiefera i Yvesa Kleina predstavljena su zajedno sa parom majmuna koje je oblikovao François-Xavier Lalanne, ruskim vazama koje su pripadale grofu Stroganoffu i komodom Luja 15. koju je napravio Cressent.
Njegova strast prema istoriji i lovu odražava se u scenama slika Aleksandra-Françoisa Desportesa, Huberta Roberta, Alfred de Dreuxa i Honoré Fragonarda. Kolekcija takođe prikazuje apstrakciju i skulpturu, što se vidi u podrumu Hôtel de Lannion, gde se slika Pierrea Soulagesa nalazi pored bronzane skulpture 'Homme debout' (Muškarac koji stoji) Germaine Richier.
Preliminarni rezultati gotovo su trostruko veći od najviših procjena koje je aukcijska kuća imala za te predmete, dodao je Sotheby's u saopštenju.
Aukcija traje do 19. decembra, sa još dve sesije koje se mogu pratiti i onlajn.
Nasljednik, koji je preminuo 2016. godine u 75. godini, sakupio je kolekciju u svom pariskom domu u Hôtel de Lannion, smještenom naspram Musée d'Orsay-a u Parizu, a koji je kupio i kompletno renovirao 1997. godine, kaže se na zvaničnoj stranici Sotheby'sa.
Bio je oženjen Rosalinom Alvares Pereira, najstarijom kćerkom vojvode od Cadavala, jedne od najuglednijih portugalskih porodica, s kojom je imao samo jednu kćerku, Olympiju. Ali bogati nasljednik gajio je i izvjesnu opsesiju ka još jednoj ženi, doduše u kolekcionarskom smislu. Njegovo najveće oduševljenje: Marie-Caroline od Bourbona- Dvije Sicilije, vojvotkinja de Berry. Tokom života, Guerrand-Hermès ne samo što je pokušao ponovo sastaviti njenu biblioteku, već je ukrasio svoj dom s nekoliko portreta ove žene koja je živela od 1798. do 1870. godine na različitim mjestima poput Napulja, Edinburga i Jelisejske palate, a čiji je radikalan i buntovan život ličio na roman.
Osim što je menadžerski upravljao kompanijom, takođe je bio predsjednik Svjetske fondacije za kulturno nasljeđe (WHF) tokom nekoliko godina - najveće privatne neprofitne asocijacije za restauraciju umjetničkih spomenika. Doprinijeo je rehabilitaciji više od 500 spomenika širom svijeta.