Rijedak i u savršenom stanju sat Rolex Milgauss prodan je za 2,5 miliona dolara, oborivši rekorde za najveći iznos plaćen na aukciji za sat švicarske marke izrađen za naučnike.
Sat od nehrđajućeg čelika, proizveden 1958. godine i dizajniran da bude otporan na magnetska polja, ima crni saćasti brojčanik, rotirajući okvir i kazaljku za sekunde u obliku munje. Milgauss je bio jedan od satova sa najvišom cijenom prodanih tokom vikenda na aukcijama satova u Ženevi.
Phillips Auctioneers prodao ga je u subotu za 2,24 miliona švicarskih franaka, što je rekord za bilo koji Milgauss i dvostruko više od visoke procjene prije aukcije od milion franaka. Slična verzija iz 1958. prodana je u Christie'su 2013. za 317.000 franaka. Drugi, koji je Phillips prodao 2022., postigao je cijenu nešto višu od 300.000 franaka.
Pobjednik aukcije, koji je nadmašio konkurentsku ponudu iz SAD-a, kupio je sat u ime Rolexa, tvrde upućeni izvori. Rolex je odbio dati komentar na zahtjev Bloomberg Newsa.
Nije neuobičajeno da proizvođači luksuznih satova kupuju vlastite satove na aukciji za svoje arhivske zbirke ili muzeje.
Rezultat pokazuje da su kolekcionari satova još uvijek spremni platiti rekordne vrijednosti za rijetke vintage Rolex satove u vrhunskom stanju, rekao je Tony Traina, urednik u Hodinkeeju, američkom online magazinu i prodavaču satova.
Rolex je ukinuo najnoviju verziju Milgaussa u martu. Antimagnetski sat stvoren je za ljude koji rade u laboratorijama i nikada nije bio toliko popularan kao drugi Rolexovi 'profesionalni' modeli napravljeni za ronioce, pilote ili vozače trkaćih automobila.
Kompaniji su se ranih 1950-ih obratili naučnici iz ženevskog Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire, poznatijeg kao CERN (i sada dom Velikog hadronskog sudarača), prema istraživačkom članku Logana Bakera, višeg urednika u Phillipsovom odjelu za marketing.
Naučnici iz CERN-a tražili su ručni sat koji bi mogao tačno pokazati vrijeme čak i u prisutnosti jakih magnetskih polja. Rolex je proizveo prvi Milgauss 1956. S kavezom od mekog željeza koji okružuje mehanizam unutar kućišta, dobio je ime po svojoj sposobnosti da izdrži izlaganje od čak 1.000 gaussa ili 'mille gauss' na francuskom.
"Niko slavan ne nosi Milgauss", rekao je Traina, koji također vodi podcast o aukcijama satova i sekundarnom tržištu pod nazivom Significant Watches. ''To je sat za naučnike. To je sat za štrebere''.
Tokom aukcija, Sotheby's je za 2,24 miliona ranaka prodao Rolex Daytona od žutog zlata nazvan "John Player Special" zbog sličnosti s bojama trkaćeg tima Lotus Formule 1 iz 1970-ih, koji je sponzorirala britanska duhanska industrije, s takozvanim brojčanikom "Paul Newman". To je ista cijena kao cijena Milgaussa i najveća cijena ikada plaćena na aukciji za John Player Special Daytona.
Christie's je prodao limitirano izdanje Patek Philippea Nautilus 5711 napravljeno za Tiffany & Co. s prepoznatljivim plavim brojčanikom marke nakita, za 2,23 miliona franaka. Isti model prodan je za oko 6,5 miliona dolara 2021., dok je drugi prodan za 3,17 miliona franaka 2022.