Zagrebačkim ulicama zavladao je holivudski glam. Počelo je snimanje filma Canary Black francuskog redatelja Pierra Morela, koje će potrajati do kraja siječnja. No, to je samo jedna od 14 stranih produkcija koje su ove godine za snimanje odabrale Hrvatsku.
Radićeva ulica, Kamenita vrata, Krvavi most i maksimirski stadion samo su neke od 130 zagrebačkih lokacija koje će biti kulisa filma Canary Black. Glavnu ulogu, onu agentice CIA-e Avery Graves, kojoj teroristi otmu supruga i ucijene je da izda domovinu, u tom će filmu imati Kate Beckinsale, koja se proslavila glumeći Selenu u seriji Underworld. Jednu od važnijih uloga u novom Morelovom špijunskom trileru, koji je najpoznatiji po filmu Taken, imat će i hrvatska glumica Romina Tonković.
Holivudski film će se snimati i na Europskom i Cvjetnom trgu, Dubravkinom putu, Tuškancu, ali i na platou Mamutice, u kvartu Blato, te u Hondlovoj ulici, a zahvaljujući tome Grad Zagreb će u svoj proračun dobiti 103 tisuće kuna. Canary Black se snima u suradnji s hrvatskom MP produkcijom i Zagreb Filmom. Producent filma Carsten H.W. Lorenz medijima je otkrio da će za potrebe snimanja u Zagrebu zaposliti 380 ljudi, 1200 statista, a 18 uloga imat će hrvatski glumci. Od stranih produkcija očekuju se i drugi pozitivni financijski učinci, kao što su osobna potrošnja i smještaj tijekom iduća tri mjeseca.
Nakon Star Warsa, Mamma Mije, Robina Hooda, Igre prijestolja te drugih filmova i serija koje su snimane u Hrvatskoj, uslijedili su novi projekti unatoč pandemiji koronavirusa. U pandemijsko vrijeme zaredali su se projekti poput The Wheel of Time, Carnival Row S2, The Unbearable Weight of Massive Talent, Hotel Portofino i The Witcher.
Hrvatski audiovizualni centar (HAVC) taj interes za Hrvatsku pojašnjava predivnim lokacijama kojima zemlja obiluje, kvalitetom rada lokalnih produkcijskih kuća, ali i blizinom najvećih europskih filmskih centara kao što su Budimpešta, Minhen i Prag. Budući da se sva snimanja moraju prijaviti HAVC-u, raspitali smo se tamo koliko ih je ove godine planirano.
Dosad je završeno snimanje 13 projekata od planiranih 14, doznali smo. Riječ je o filmovima Camino, River Wild 2, Riesending, Der Kroatien Krimi, Lee i The Union te serijama Jack Ryan s4, FBI International, Hotel Portofino, Feedback, Everyone's Enemy, treća sezona Valhalle te druga sezona FBI Internationala. Trenutno se još snima najveći projekt ove godine - igrani film Canary Black.
Ti su projekti provedeni u sklopu programa poticaja za snimanje u Hrvatskoj Filming in Croatia, koji omogućavaju povrat 25 posto ukupnih opravdanih troškova snimanja. Na prvom izdanju Kvarnerskih filmskih susreta, održanom u Opatiji u travnju ove godine, istaknuta je procjena da svaka kuna tih poticaja generira novih 11,50 kuna. Naveden je i podatak da je temeljem tog programa prošle godine ostvareno 195,8 milijuna kuna prihoda od snimanja, uplaćeno 22,6 milijuna kuna poreza te da su filmske i TV ekipe ostvarile 53 tisuće noćenja u hrvatskim hotelima.
Ove godine očekuje se znatno veći rezultat. Dapače, HAVC procjenjuje da će potrošnja za snimanje spomenutih audiovizualnih projekata premašiti 340,5 milijuna kuna ostvarenih u dosad rekordnoj 2019. godini.
Sljedeću godinu očekuju nastaviti istom dinamikom te ostvariti rezultate barem na razini ovogodišnjih jer, kako kažu, već je sada najavljeno šest novih stranih projekata.
Povratnici
Često čujemo strane turiste kako se, zadivljeni prirodnim ljepotama i raznolikošću Hrvatske, redovito vraćaju. Kako se čini, isto to rade redatelji i producenti.
Za televizijske serije povratak je nekako zadan, jer kako prepoznatljiv King's Landing zamijeniti nečim drugim. Dubrovnik je, uzgred rečeno, sredinom rujna postao i set za novu sezonu Netflixove serije Vikinzi: Valhalla, u kojoj će ulogu imati i Goran Višnjić. Za snimanje tog serijala, baš kao i Igre prijestolja, zadužena je hrvatska produkcijska kuća Embassy Films s kojom smo pokušali komunicirati kako bismo doznali nešto više o tekućim i novim projektima, ali bezuspješno.
No, vratimo se povratnicima. Producent Paul Ritchie, dobitnik Oscara za film Milijunaš s ulice te Emmyja za seriju McMafia, nakon snimanja te serije zajedno s njezinim redateljem Jamesom Watkinsonom vratio se snimati u Hrvatsku. Ponovno u suradnji s lokalnim partnerom MP-Film productionom, snimili su hladnoratovsku špijunsku triler seriju The Ipcress File. Britanska mini-serija, uz lokacije u Ujedinjenom Kraljevstvu, snimala se i u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Opatiji.
"Još jednom smo iskoristili prednosti hrvatskih lokacija koje su predstavljale sedam različitih zemalja u seriji The Ipcress Files. Obožavam snimati u Hrvatskoj. U vožnji od Zagreba do Splita pronašao sam filmske lokacije za 14 različitih svjetskih gradova", izjavio je Ritchie za HAVC-ovu brošuru Filming in Croatia 2022.
Pogodnost za prikazivanje različitih gradova iskoristit će i producenti Canary Blacka, koji će Tokio preseliti u puno, puno sati bliži Rovinj. A da će se u Hrvatsku preseliti još zanimljivih filmskih setova potvrđuje i "ulov" fotografa koji su početkom rujna uhvatili svjetske filmske lokacijske menadžere kako razgledavaju dubrovačke lokacije. Sredinom listopada varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj ugostio je lokacijske menadžere iz Velike Britanije, Njemačke i Kanade Markusa Benscha, Herriet Lawrence i Johna Rakicha, koji su istraživali grad, njegovu povijesnu jezgru, ali i napuštene tvornice u potrazi za mogućim kulisama novih filmova, serija i reklama.
"Hrvatska je iznimno atraktivna kad govorimo o lokacijama za snimanja. Raznolikost prirodnih obilježja i kulturne baštine u kombinaciji s dokazanom profesionalnošću domaćih filmskih ekipa i producentskih kuća stavljaju nas u sam vrh zemalja poželjnih za snimanja" komentirao je za Bloomberg Adriju Christopher P. Marcich, ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra.
Potencijali
No, Hrvatska ima puno veći potencijal u svjetskoj filmskoj industriji čiji joj se interes već višestruko isplatio. Uz angažman lokalnih producentskih kuća, glumaca, statista, kostimografa, šminkera, potrošnju filmske ekipe tijekom boravka u zemlji, prikazivanje atraktivnih prirodnih i kulturnih znamenitosti u filmovima i serijama potencira takozvani filmski turizam.
Iako je turizam u Hrvatskoj cijenjen izvor prihoda, filmska industrija ima još prostora da osigura još snažniji upliv u gospodarstvo. Filmski projekti su veliki i skupocjeni, stoga je već niz godina san filmaša jedan pošten filmski studio.
"Nedostatak modernog studijskog prostora već nas godinama dovodi u poziciju da produkcije svoje baze postavljaju u zemljama koje raspolažu studijskim kapacitetima, a u Hrvatskoj odrađuju samo dio snimanja vezan za lokacije. Hrvatska audiovizualna zajednica zaslužuje moderan studijski kompleks namijenjen domaćoj i inozemnoj produkciji i vjerujem da ćemo uskoro napraviti iskorak u tom smjeru", optimističan je Marcich.