Najbogatiji čovjek na svijetu i vlasnik Tesle i SpaceXa Elon Musk ozbiljnije je shvatio svoju ulogu u političkom svijetu otkako ga je Donald Trump imenovao za jednog od lidera Ministarstva za efikasnost vlade. Milijarder je donirao više od 119 miliona dolara političkom akcionom komitetu (PAC) za biranje Trumpa na američkim izborima u novembru prošle godine. Njegov utjecaj u američkom društvu je odavno prisutan, a sada se širi i Evropom.
Najprije je krajem 2024. otvoreno izrazio podršku njemačkoj desnici na vanrednim izborima u februaru, što su kancelar Olaf Scholz i njegov zamjenik Robert Habeck (in)direktno osudili, a onda je početkom 2025. Musk pozvao na nove izbore u Velikoj Britaniji.
Musk je, piše Bloomberg, posljednjih sedmica više puta hvalio antiimigrantsku Alternativu za Njemačku na svojoj platformi X, čime je ojačao svoju podršku stranci poznatoj po akronimu AfD.
Od kada je osnovan 2013. godine, AfD se progresivno kretao ka ekstremnoj desnici, dobijajući sve veću podršku među glasačima razočaranim tzv. mainstream partijama, posebno u bivšim komunističkim istočnim regionima najveće evropske ekonomije.
Scholz, socijaldemokrata lijevog centra kojem se Musk redovno ruga, nije neposredno pomenuo osnivača Tesle, ali je naglasio da će o glasanju 23. februara odlučivati njemački birači, a ne "vlasnici društvenih medija".
"Možemo oprostiti što ponekad pomislimo da, što je neko mišljenje ekstremnije, to će privući više pažnje", rekao je Nijemac u utorak uvečer, i dodao: "Ali neće osoba koja najglasnije viče biti ta koja odlučuje kojim će putem Njemačka krenuti odavde. To će, prije, zavisiti od velike većine razumnih i pristojnih ljudi".
Habeck, koji se kandiduje kao kancelarski kandidat za Zelene, optužio je Muska da nastoji da oslabi Evropu, u svom pokušaju da podriva propise koji utiču na njegovu poslovnu imperiju.
Najbogatijih 500 ljudi na svijetu postalo je znatno bogatije u 2024, a Elon Musk, Mark Zuckerberg i Jensen Huang predvodili su grupu milijardera, dosegnuvši kombinovanu neto vrijednost od 10 biliona dolara.
Istovremeno, Muskovo pozivanje na nove izbore u Velikoj Britaniji tumači se kao signal da bi nova američka administracija mogla biti trn u oku vladi Keira Starmera. Blizak Trumpov saradnik doveo je u pitanje Starmerov dosje kao direktora britanskog javnog tužilaštva prije nego što je ušao u politiku, pozvao je na puštanje iz zatvora ekstremnog desničara Tommyja Robinsona, čije je pravo ime Stephen Yaxley-Lennon, i rekao da "samo" Reformska partija Ujedinjenog Kraljevstva Nigela Faragea može spasiti zemlju.
Muskove brojne objave na društvenim mrežama najnovije su u nizu napada koje je uputio britanskoj vladi. S obzirom na to da je Trump dao Musku ključnu ulogu u svojoj novoj administraciji koja vodi odjeljenje za poboljšanje efikasnosti vlade, napominje Bloomberg, ponovljeni napadi milijardera na ključnog američkog saveznika prijete da zamute takozvane specijalne odnose (eng. special relationship) između Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a.
U međuvremenu, Tesla nazaduje
Dok se Musk bavi politikom i miješa u međunarodne odnose, godišnja prodaja vozila njegove kompanije Tesla Inc. opala je prvi put u više od 10 godina, uprkos naporima s kraja 2024. koji su doveli do rekordnih isporuka u četvrtom kvartalu.
Tesla je prošle godine prodala 1,79 miliona vozila, saopšteno je u četvrtak, što je nešto manje od broja isporučenog 2023. i također je ispod procjene konsenzusa analitičara.
Za kvartal koji je završen 31. decembra, isporučeno je 495.570 vozila, a analitičari su predviđali 512.277, piše Bloomberg. Kompanija za e-vozila je trebalo da proda skoro 515.000 jedinica u datom kvartalu da bi ispunila svoj cilj za "blagi" rast u cijeloj godini.