Investitori Tesle imaju mnogo toga da analiziraju nakon praznika 4. jula: razočaravajući broj isporuka, rekordan mjesec proizvodnje, a sada i nekoliko nedelja zastoja u više fabrika.
Kompanija koja proizvodi električne automobile će zaustaviti većinu proizvodnje "modela Y" u Šangaju u prve dvije nedelje jula, a zatim će zaustaviti i liniju "modela 3" na 20 dana, počevši od 18. jula, izvijestio je prošlog mjeseca Bloomberg. Očekuje se da će radovi na nadogradnji u fabrici za povećanje proizvodnje oba modela biti završeni do početka avgusta, naveli su izvori upoznati sa situacijom u kompaniji.
TeslaMag je u ponedeljak saopštio da će fabrika u blizini Berlina napraviti dvonedeljnu pauzu od 11. jula. Njemački sajt je izvijestio da Tesla namjerava da otprilike udvostruči svoju proizvodnju od avgusta, pozivajući se na neidentifikovani izvor. Kompanija je napravila 1.000 "modela Y" u fabrici tokom jedne nedelje prošlog mjeseca.
Kompanija nije pomenula ove planove u saopštenju o proizvodnji i isporuci od 2. jula. Proizvođač automobila je ponudio i optimističnu perspektivu - saopštio je da je više vozila proizvedeno u junu nego bilo kad u istoriji - ali u istom mesecu je imao 254.695 isporuka za kvartal, što je manje od procena analitičara.
Zastoj je bio očekivan?
"Relativna slabost" ovog kvartala je bila očekivana, rekao je Philippe Houchois, analitičar Jefferies u bilješci od 3. jula. Napisao je da komentari glavnog izvršnog direktora Elona Muska koji piše da novi pogoni kompanije bacaju novac sugerišu da je Teslin slobodan novčani tok možda bio pod uticajem značajnih poremećaja obrtnog kapitala.
Najveći udarac Teslinom učinku u prošlom kvartalu nanio je višenedeljno zatvaranje u Šangaju zbog epidemije kovida. Kompanija se potrudila da ponovo otvori svoju fabriku i nastavi da radi, a hiljade radnika je spavalo na licu mjesta da bi održali djelimičnu proizvodnju.
Šangaj je Teslina najproduktivnija fabrika, a fabrike u blizini Berlina i Ostina u Teksasu tek počinju sa radom. Musk je priredio žurku otvaranja u 22. marta i 7. aprila.
Iako je bilo veselo – Musk je plesao u Njemačkoj i nosio kaubojski šešir i naočare za sunce u Teksasu – izvršni direktor je nekoliko nedelja kasnije zvučao mnogo pesimističnije.
"Berlin i Ostin trenutno gube milijarde dolara jer ima tone troškova, a jedva da ima bilo kakve proizvodnje", rekao je Musk 31. maja. "Uspostavljanje fabrika u Berlinu i Ostinu i vraćanje Šangaja u sedlo je naša najveća briga."
Zatvaranje u Šangaju i borba oko novih fabrika doprineli su padu akcija Tesle za 38 odsto u tri meseca koja su završena u junu, što je rekordan kvartalni pad. S&P 500 je pao za 16 odsto, što je najveći pad za referentni američki berzanski indeks od prvog kvartala 2020.
Tesla je kvartalni izvještaj o zaradi zakazala za 20. jul.