Mađarski premijer Viktor Orbán želi pričekati inauguraciju Donalda Trumpa prije nego što odluči hoće li produžiti evropske sankcije Rusiji. Svjetske berze trguju s gubitkom, a drugi dan zaredom pada i nafta.
POLITIKA
Prijeti blokada rada američke vlade?
Zastupnički dom američkog Kongresa odbacio je privremeni plan finansiranja vlade koji podržava novoizabrani predsjednik Donald Trump, što je povećalo opasnost od potencijalne blokade rada američke vlade. Trump je od zastupnika zatražio povećanje granice duga, kao i manji paket od trenutnog prijedloga koji uključuje 100 milijardi dolara za brigu o djeci, pomoć farmama i pomoć u katastrofama. Djelomično gašenje moglo bi početi već u subotu, ako Kongres ne usvoji prijedlog zakona o privremenom finansiranju vlade.
Orban bi htio pričekati sa sankcijama Rusiji
Mađarski premijer Viktor Orbán poručio je čelnicima Evropske unije da želi pričekati inauguraciju Donalda Trumpa prije donošenja odluke o produljenju evropskih sankcija Rusiji, prema tvrdnjama anonimnih izvora upoznatih sa situacijom. Evropska unija do sada je uvela 15 rundi sankcija protiv Moskve zbog njene invazije na Ukrajinu, koje produžuje svakih šest mjeseci. Datum sljedećeg produljenja sankcija je kraj januara, odnosno 11 dana nakon Trumpove prisege.
Za vikend poznat sastav nove francuske vlade?
Francuski premijer Francois Bayrou namjerava tokom vikenda predstaviti sastav nove vlade, a budžet dostaviti do sredine februara. Bayrou je u intervjuu za televiziju France 2 također upozorio da bi neuspjeh u rješavanju trenutnog političkog haosa mogao biti katastrofalan za zemlju.
BERZE
Evropa
Terminskim ugovorima evropskih dionica jutros se uglavnom trguje u minusu, uoči objave podataka o povjerenju potrošača u eurozoni. Podsjećamo, evropske su berze u četvrtak drastično pale, nakon što je američki Fed najavio sporiji tempo smanjenja kamata u idućoj godini. Istovremeno, Centralna banka Engleske zadržala je ključnu kamatnu stopu na 4,75 posto i naznačila da će nastaviti postupno snižavati kamatne stope u 2025. godini.
SAD
Terminski ugovori na američke indekse također se trguju s gubicima, uoči objave najnovijih podataka o izdacima za osobnu potrošnju u SAD-u. Istovremeno, prinosi na 20-godišnje obveznice u četvrtak su porasli na 4,57 posto, nivo zabilježen posljednji put u maju. Bloombergov dolar indeks kreće se oko najvišeg nivoa iz 2022. godine.
Azija
Dionice u azijsko-pacifičkoj regiji pale su uoči objave ključne Fedove mjere inflacije. Dionice u Australiji i Južnoj Koreji pale su, dok se japanske dionice kreću između dobitaka i gubitaka. Prinosi na jednogodišnje kineske obveznice pali su na jedan posto prvi put od globalne finansijske krize, jer su trgovci povećali opklade na monetarno popuštanje.
NAFTA
Nafta je pala drugi dan zaredom, produživši sedmični pad, jer je jači američki dolar pritiskao cijene. Brent se trgovao oko 72 dolara po barelu i ovu je sedmicu pao za gotovo tri posto, dok je West Texas Intermediate bio blizu 69 dolara.
Dolar je dodatno ojačao nakon što su Federalne rezerve u srijedu najavile manje smanjenja kamata sljedeće godine, zbog čega je nafta postala skuplja za mnoge kupce. U međuvremenu, iz najveće kineske rafinerije Sinopec rekli su u četvrtak da je potražnja za benzinom u zemlji dosegla vrhunac prošle godine.