Europska komisija zabranila je osoblju korištenje kineske aplikacije za društvene medije TikTok zbog sigurnosnih razloga, što je najnoviji primjer rastućih napetosti između Pekinga i Zapada.
Zapadne vlade sve su više uznemirene dokazima da kineske tehnološke tvrtke Komunističkoj partiji i njezinim obavještajnim službama pomažu u prikupljanju golemih količina podataka diljem svijeta – s posebnim fokusom na političke i sigurnosne ciljeve visoke vrijednosti, piše Politico.
Visoki dužnosnik rekao je ovom političkom portalu da je u četvrtak ujutro osoblju naređeno da uklone TikTok sa svojih službenih uređaja te da moraju ukloniti aplikaciju sa svojih osobnih uređaja ako imaju instalirane aplikacije povezane s poslom.
"Zavaravajuće nevini"
TikTok se u Sjedinjenim Američkim Državama suočava sa stalnim pritiskom. U prosincu je aplikacija zabranjena za sve uređaje savezne vlade zbog straha od mogućeg kineskog špijuniranja. Sjedište TikTokove matične tvrtke ByteDance nalazi se u Pekingu.
Bloomberg
Nekoliko je država prošlog tjedna uvelo i vlastita ograničenja. Izvršni direktor TikToka Shou Zi Chew bi 23. ožujka trebao prvi put svjedočiti pred Kongresom SAD-a o potencijalnim rizicima za američku nacionalnu sigurnost.
Diljem Europske unije pojačana je državna kontrola TikToka, koji redovito koristi oko 125 milijuna Europljana. Dužnosnici Europske komisije upozorili su Shoua prilikom njegova prvog posjeta Briselu da poštuje europske zakone. Ipak, osim javnih vlasti u Nizozemskoj, kojima je rečeno da obustave korištenje aplikacije, većina zemalja Europske unije i Brisel do sada nisu uvodili nikakve zabrane u korištenju TikToka.
Prošlog kolovoza, britanski parlament je zatvorio svoj TikTok račun nakon što su zastupnici koje je Kina sankcionirala izrazili zabrinutost u vezi sa sigurnošću podataka. Francuski predsjednik Emmanuel Macron u prosincu se obrušio na tvrtku, nazivajući je "zavaravajuće nevinom" i uzrokom "stvarne ovisnosti" među korisnicima, kao i izvorom ruskih dezinformacija.
TikTok je i pod istragom vodećeg europskog tijela za zaštitu podataka u Irskoj zbog potencijalno nezakonitih prijenosa podataka europskih građana u Kinu suprotno Općoj uredbi EU-a o zaštiti podataka (GDPR).
TikTok je početkom studenog priznao da neki od njegovih zaposlenika sa sjedištem u Kini mogu pristupiti podacima korisnika europskog TikToka. U pokušaju da ublaži zabrinutost, tvrtka je prošli tjedan objavila da razmatra mogućnost čuvanja podataka europskih korisnika u tri podatkovna centra u Europi.
Osnivač TikToka Zhang Yiming na vrhu je liste s bogatstvom od 57,5 milijardi dolara. Zhang je nadmašio tajkuna industrije flaširane vode Zhonga Shanshana.
Macron i Trump razgovarali su o američkom mirovnom planu za Ukrajinu telefonski u srijedu, a potom su se ponovno susreli osobno u Vatikanu, na marginama pogreba pape Franje, izjavio je Macron.
Sveta Stolica prihoduje i od kamata i kapitalnih ulaganja, čija se vrijednost procjenjuje na nešto manje od 2,3 milijarde dolara. Bivši čuvar vatikanskih financija, otac Juan Antonio Guerrero Alves, izjavio je za Vatican News da je Vatikanska banka 2021. godine raspolagala s ukupnom imovinom od 3,9 milijardi eura.
Nakon četiri godine rata, američki predsjednik Donald Trump pojačao je pritisak na ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da prihvati mirovni sporazum, optužujući ga da produžuje sukob.
Godine 2024. trgovinska razmjena između Kine i ASEAN-a dosegnula je 982 milijarde dolara, što je godišnji rast od 7,8 posto, kaže Tian Dongdong iz gospodarske redakcije Xinhue.
Za razliku od prvog mandata, kada mjesecima nije uspijevao popuniti upražnjena mjesta u svojoj administraciji, Trump je u drugi mandat ušao više nego spreman.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.