Nakon prijave 31.01.2023. godine o zagađenju rijeke Bosne kod Zenice, Federalna uprava za inspekcijeske poslove (FUZIP) priopćila je da je do incidenta došlo usljed izlijevanja otpadnih voda u pogonu "Čeličana" privrednog društva ArcelorMittal. Razlozi incidenta još nisu utvrđeni.
U inspekcijskom nadzoru Federalnog vodnog inspektorata u privrednom društvu ArcelorMittal utvrđeno je da je do incidenta došlo usljed izlijevanja otpadnih voda iz predtretmanskog kanala za pročišćavanje otpadnih voda u pogonu "Čeličana", iz još uvijek neutvrđenih razloga.
"Proizvodnja u pogonu je odmah obustavljena, a subjekt nadzora od jučer poduzima mjere na sanaciji kanala, koje nadgleda glavni federalni vodni inspektor", priopćeno je iz federalne inspekcije.
Trenutno je iz kanala vidljiv trag netretirane otpadne vode koja je zaostala u cijevima ili zemlji. (FUZIP)
U toku dana je predviđeno probno puštanje proizvodnje, kako bi se utvrdila uspješnost sanacije. Trenutno je iz kanala vidljiv trag netretirane otpadne vode koja je zaostala u cijevima ili zemlji, dodali su.
U jutarnjim satima je, kako dodaju, izvršen obilazak vodotoka rijeke Bosne nizvodno od mjesta nastanka incidenta do Zavidovića, a u kontroli nije uočen pomor ribe.
Iz kompanije ArcelorMittal, povodom aktuelnih vijesti da je rijeka Bosna u Zenici poprimila crvenu boju u blizini te kompanije, tvrde da je u toku intenzivna istraga u vezi s ovim slučajem.
"Ova situacija je za nas neprihvatljiva, stoga provodimo veoma detaljnu istragu na terenu radi utvrđivanja činjenica zajedno s relevantnim institucijama", navedeno je u priopćenju.
FUZIP
Ranije smo pisali kako je jedan od najvećih zagađivača u cijeloj BiH upravo ArcelorMittal Zenica. U vodnoj dozvoli, koju ima ArcelorMittal Zenica, se navodi da AMZ "može privremeno ili trajno degradirati kvalitet voda ili ometati poboljšanje njihovog postojećeg kvaliteta u postupku rada, za zahvatanje vode iz rijeke Bosne za tehnološke potrebe i za ispuštanje tehnoloških, oborinskih onečišćenja i ostalih otpadnih voda." Ova dozvola se ne odnosi na Odlagalište tehnološkog otpada "Rača".
Više na: ArcelorMittal između novih dozvola i 'ekološkog zločina'
"U tehnološkim procesima se koriste relativno velike količine vode u kojim nastaje velika količina otpadnih voda koje se dijelom, nakon prečišćavanja, ponovo koriste a dijelom ispuštaju u rijeku Bosnu", navodi se u dozvoli.
Prema dostupnim podacima, ArcelorMittal Zenica je od 2014. do 2017. radio bez ekoloških dozvola. Od 4.000 radnika koji su bili planirani samo je 2.500 nastavilo s radom. Sa otprilike trećinom predratnog obima proizvodnje, koncentracije sumpor dioksida u zeničkom zraku dostižu 80 posto predratnih razina.