Europska unija (EU), barem prema informacijama i tumačenju svoje pravne službe, može legalno koristiti najmanje 33,8 milijardi eura zamrznute ruske imovine kao pomoć u rekonstrukciji Ukrajine, naveli su u četvrtak izvori upoznati s temom.
Takav je plan zakonski primjenjiv, navodi se u tumačenju, sve dok imovina nije oduzeta i uz određene uvjete koji uključuju vremenski okvir, korištenje likvidne imovine i jasno stajalište da će glavnica i kamate Rusiji u nekom trenutku biti vraćeni.
EU već neko vrijeme razmatra opcije korištenja zamrznute ruske imovine, no prijedlog je kontroverzan i razgovori su još u početnoj fazi. Dužnosnici EU-a i neke zemlje članice izrazile su zabrinutost oko legalnog temelja za takav potez i presedan koji bi njime mogao nastati, posebno kad je riječ o zamrznutoj imovini ruske središnje banke.
Predsjednica Europske komisije (EK) Ursula von der Leyen izjavila je kako želi postići da Rusija za uništavanje izazvano invazijom plati "zamrznutim novcem oligarha i imovinom središnje banke".
Skupina G-7 i neki dužnosnici EU-a pak smatraju kako nema jasnog pravnog temelja za jednostavno preusmjerenje imovine ruske središnje banke u Ukrajinu.
Umjesto toga, EU kao prvi korak razmatra korištenje (ruske) imovine u EU-u i na međunarodnoj razini za generiranje povrata koji bi mogao biti korišten za financiranje rekonstrukcije Ukrajine, što će, prema ocjeni Svjetske banke, koštati najmanje 350 milijardi dolara.
Ursula von der Leyen
Premda neki pravnici u EU-u vide prostor za pomak, EK je rezerviran oko zakonske utemeljenosti korištenja zamrznute imovine, odnosno oko složenosti cijele operacije. Neki dužnosnici smatraju i kako bi bilo kakav plan trebalo provesti u suradnji sa skupinom G-7.
Izvršno tijelo EU-a također upozorava kako je ponajprije potrebno razjasniti koji je točan opseg imovine koja bi se mogla iskoristiti te da je za početak treba locirati. Prema nekim procjenama, radi se o imovini ruske središnje banke vrijednoj 300 milijardi dolara, a od toga bi se 33,8 milijardi eura nalazilo na računima u EU-u.
Upravljanje ruskom imovinom ne bi išlo bez rizika. Naime, pravnici upozoravaju kako će novac, ako dođe do gubitka u tom procesu, kasnije morati biti vraćen iz proračuna EU-a ili zemalja članica.