Kampanja Trumpove administracije za iskorjenjivanje navodne nelojalnosti ili rasipništva u Ministarstvu pravosuđa, Američkoj agenciji za međunarodni razvoj (USAID) i drugim saveznim agencijama zabrinula je zakonodavce i bivše više špijunske dužnosnike da bi upravo obavještajne službe mogle biti sljedeće na udaru čistki.
Najveće obavještajne agencije, uključujući Centralnu obavještajnu agenciju (CIA) i Agenciju za nacionalnu sigurnost (NSA), do sada su izmakle nadzoru Odjela za učinkovitost vlade (DOGE) Elona Muska, koji pokušavaju suzbiti ono što smatraju otporom tzv. Duboke države i birokratskim viškom.
Ali bivši dužnosnici obavještajne službe sugerirali su da bi to moglo biti samo pitanje vremena, posebno s obzirom na to da se predsjednik Donald Trump već dugo protivi, kako tvrdi, politički motiviranoj zloupotrebi obavještajnih ovlasti.
"Sigurno nema razloga očekivati da će se Bijela kuća išta manje baviti obavještajnim agencijama nego što se bavila ostalim odjelima koji su već meta napada", rekao je Paul Pillar, nerezidentni viši saradnik Centra za sigurnosne studije Univerziteta Georgetown i bivši visoki dužnosnik CIA-e.
"Nema sumnje", dodao je Pillar, kako je Trumpova najveća zamjerka obavještajnoj zajednici procjena da se Rusija umiješala u izbore 2016. u njegovu korist – zaključak koji Trump odbacuje.
Protesti u znak podrške za Američku agenciju za međunarodni razvoj na Capitol Hillu u Washingtonu, DC, SAD, u srijedu, 5. februara 2025. /Bloomberg
Dužnosnik Bijele kuće, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekao je da bi se aktivnosti DOGE-a mogle činiti ometajućim za vladine službenike, ali da ispunjavaju Trumpove ciljeve odgovornosti i učinkovitosti.
Do sada se Muskov DOGE tim fokusirao na druge dijelove vlade, poput Ministarstva finansija i USAID-a. U isto vrijeme, Ministarstvo pravosuđa otpustilo je niz viših čelnika u Federalnom istražnom uredu (FBI). FBI je u utorak udovoljio zahtjevu da preda imena oko 5.000 agenata koji su radili na slučajevima povezanim s opsadom Capitola 6. januara 2021.
Agencije za nacionalnu sigurnost trebale bi biti izuzete od Muskovih napora za smanjenje troškova. Unatoč tome, direktor CIA-e John Ratcliffe ponudio je otpremnine svom osoblju u, kako je agencija rekla, pokušaju da izoštri fokus na prioritete poput Kine i pomogne Trumpovim ukupnim naporima da smanji saveznu radnu snagu.
John Ratcliffe/Bloomberg
U srijedu su demokratski zastupnici izrazili zabrinutost zbog izvještaja da je CIA poslala nezaštićeni e-mail Bijeloj kući, u kojem su navedena redigirana imena svih zaposlenika koji su zaposleni u posljednje dvije godine.
"Također sam duboko zabrinut pozadinom ovog zahtjeva, koji se čini kao interes za masovnim otpuštanjem privremenih zaposlenika", rekao je zastupnik Jim Himes iz Connecticuta, vodeći demokrat u Odboru za obavještajna pitanja Predstavničkog doma.
Ratcliffe će imati podršku Michaela Ellisa, Trumpovog saveznika koji je u ponedjeljak imenovan za zamjenika direktora CIA-e. Ellis je pomogao u pisanju poglavlja Projekta 2025 o reformi obavještajnih službi, dokumenta od 34 stranice u kojem se žali na, kako se navodi, naoružavanje obavještajnih službi od čelnika agencija koje su imenovali demokrati i poziva na uklanjanje "zaposlenika koji su zloupotrijebili svoj položaj".
Odnos između Trumpa i obavještajnih agencija pogoršao se u njegovom prvom mandatu nakon što su zaključili da se Rusija umiješala u izbore 2016. kako bi ojačala Trumpovu kandidaturu u odnosu na demokratsku suparnicu Hillary Clinton.
Trump i njegovi pristaše odbacili su tu procjenu kao "rusku podvalu", a taj je spor proizveo jedan od najzloglasnijih trenutaka njegovog prvog mandata: kada je Trump, na konferenciji za medije s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Helsinkiju, bacio sumnju na zaključke vlastitih obavještajnih agencija o umiješanosti Rusije u izbore.
"Predsjednik Putin kaže da to nije Rusija", rekao je Trump. "Ne vidim razlog zašto bi bila".
Bloomberg
Trumpovo nepovjerenje prema obavještajnim službama dodatno je poraslo nakon što je službenik CIA-e podnio službenu pritužbu da je predsjednik vršio pritisak na svog ukrajinskog kolegu Volodimira Zelenskog da istraži njegovog političkog suparnika Joea Bidena. Time je započeo Trumpov prvi opoziv.
Trumpova kampanja protiv obavještajne zajednice počela je na Dan inauguracije, kada je naredio opoziv sigurnosnih dozvola za 50 bivših obavještajaca koji su potpisali pismo u kojem se postavlja pitanje stoje li ruske dezinformacije iza izvještaja da je Bidenov sin ostavio svoj laptop u kompaniji za popravak računara.
Tokom saslušanja u Senatu prošle sedmice, bivša zastupnica Tulsi Gabbard — Trumpova kandidatkinja za nadzor nad 18 američkih obavještajnih agencija — prikazala je američke obavještajne službe kao potencijalno opaku silu i ocijenila zaključak o ruskoj umiješanosti kao pokušaj podrivanja Trumpa i da ga se "lažno prikaže kao Putinovu marionetu". Ipak je senatorima obećala da će "poticati kulturu u kojoj su teška pitanja, ispitivanje i osporavanje pretpostavki dobrodošli".
Tulsi Gabbard i predsjednik Donald Trump tokom kampanje u Greensborou, Sjeverna Karolina, SAD, 22. oktobra 2024./Bloomberg
Emily Harding, direktorica programa nacionalne sigurnosti u Centru za strateške studije, rekla je da je "vrlo, jako zabrinuta" zbog izgleda čistke, posebno za obavještajne službenike koji donose zaključke koji se predsjedniku možda neće svidjeti.
"Mogu zamisliti da neki previše revni članovi ove administracije tumače dostavljanje loših vijesti kao čin nelojalnost", rekla je Harding. "Ako postoji osjećaj unutar obavještajne zajednice da oštra neovisna analiza nije dobrodošla, onda će to imati zastrašujući učinak".