Godine 1912. župljani iz nekoliko crkava u Columbusu u Ohiju prikupili su novac kako bi pokrenuli dobrotvornu udrugu za pomoć siromašnima.
Udruga pod nazivom Luteranska socijalna služba za središnji Ohio (engl. Lutheran Social Services of Central Ohio) danas ima oko 700 zaposlenika te vodi javne kuhinje koje su u protekloj godini podijelile više od dva milijuna obroka, sklonište za žrtve obiteljskog nasilja kroz koje je prošlo gotovo 1000 djece i odraslih, skloništa i besplatnu zdravstvenu skrb za 1100 beskućnika i povoljne stambene prostore za još 1000 starijih i nemoćnih osoba. Rad udruge financiraju lokalne crkve, međunarodna neprofitna mreža United Way, lokalne i državne vlasti, kao i federalna vlada, koja predstavlja najveći pojedinačni izvor prihoda udruge s donacijama u vrijednosti od oko 20 posto njezina godišnjeg proračuna.
Korisnici usluga plaćaju za usluge ako su u mogućnosti. Međutim, cijene usluga uglavnom su niske, a mnoge su besplatne. Mnogi štićenici luteranske neprofitne organizacije nemaju pristup drugim oblicima socijalne skrbi. Neki od njih žrtve su obiteljskog nasilja. Većina si ne može priuštiti osnovne životne potrepštine. "U današnjem gospodarstvu, ako oboliš ili izgubiš posao, sve može poći po zlu", izjavila je Rachel Lustig, glavna direktorica udruge. "Naše usluge pomažu ljudima da prebrode takve situacije i vrate se na noge kako bi mogli doprinositi društvu".
Ova je luteranska udruga samo djelić goleme mreže privatnih neprofitnih udruga koje čine dio američkog uslužnog sektora vrijedan više od 200 milijardi američkih dolara (193 milijardi eura). Te udruge igraju presudnu ulogu u američkom sustavu socijalne skrbi. Iako mnoge imaju poveznice s vjerskim denominacijama, Lustig tvrdi da šalju univerzalnu poruku. "Isus nas je pozvao da skrbimo za siromašne, no kršćanske crkve nemaju monopol nad tim vrijednostima", kazala je. Prije dolaska Elona Muska u američku vladu, svoj rad nije smatrala kontroverznim.
A zatim je 31. siječnja ove godine novoosnovani Odjel za učinkovitost vlade (engl. Department of Government Efficiency, DOGE) pod vodstvom Elona Muska dobio pristup platnim sustavima unutar Ministarstva financija. Zavladao je kaos. Visoki dužnosnik Ministarstva financija pokušao je blokirati pristup Musku, a zatim iznenada dao ostavku. Visokopozicionirani demokrat i član američkog Senata uputio je panično upozorenje u kojem navodi kako bi Musk mogao zaustaviti isplate socijalnog osiguranja. Državni odvjetnici iz 19 američkih saveznih država i tri velika sindikata podigli su tužbe u kojima traže da se Musku zabrani pristup osjetljivim sustavima.
Musk se dotle bavio onime čime se obično bavi kad izazove aferu: objavljivao je na svojoj društvenoj mreži. „Vrlo mali broj zaposlenika u državnoj upravi radi vikendom, što je kao da protivnička momčad jednostavno napusti teren na dva dana!“, napisao je na X-u u subotu, 1. veljače.
Bloomberg Businessweek
Iste je večeri naišao na objavu umirovljenog generala Michaela Flynna, koji je osuđen za davanje lažnih izjava federalnim istražiteljima tijekom prvog mandata Donalda Trumpa (Flynn je prije toga bio Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost oko tri tjedna 2017. godine, a Trump ga je pomilovao pri kraju svojeg prvog mandata).
Flynn, danas desničarski influencer i aktivist, objavio je tablicu s imenima desetak luteranskih humanitarnih udruga kojima su dodijeljene potpore američke vlade. Na popisu su se našle udruge Lutheran Social Services of South Dakota, koja je primila 1,4 milijuna dolara (1,35 milijuna eura), Lutheran Services Carolinas s 600.000 dolara (oko 578.170 eura) državne potpore, Allegheny Lutheran Social Ministries s 17,1 milijuna dolara (oko 16,5 milijuna eura) državne potpore, kao i dvije uplate Lustiginoj udruzi u ukupnom iznosu od 8,2 milijuna dolara (7,9 milijuna eura). Flynn je u objavi "luteransku" vjeroispovijest nazvao „operacijom pranja novca“ (navodeći naziv vjere u posprdnim navodnicima) te pozvao na rezanje vladinih subvencija. Musk je u tri sata ujutro citirao Flynnovu objavu na vlastitom profilu na X-u, navodeći da će poduzeti nešto po tom pitanju. "Tim DOGE bez odgađanja staje na kraj ovim nezakonitim uplatama."
Kad je Lustig pročitala objave, ljudi su u komentarima već optuživali luteranske humanitarne organizacije za krijumčarenje imigranata i trgovinu djecom u seksualne svrhe. "Bila sam u šoku", kazala je. Te dvije subvencije koje Musk želi srezati trebale bi biti isplaćene njezinoj udruzi na ime naknade troškova kroz razdoblje od sedam godina. Međutim, riječ je o velikom iznosu koji predstavlja oko polovinu svih državnih subvencija koje udruga prima na godišnjoj osnovi.
Luteranska socijalna služba za središnji Ohio od trenutka Muskovih objava nije podnijela novi zahtjev za naknadu troškova, a Lustig ne zna kakav će biti ishod kad to sljedeći put budu učinili. Nije joj jasno zašto je njezina udruga stavljena na tapet. „Frustrira me taj nedostatak informacija“, kazala je. "Suosjećam s korisnicima naših usluga, koji inače ne bi imali pristup socijalnoj skrbi."
Frustracije, strah i nesigurnost vladaju diljem zemlje. Osim luteranskih humanitarnih udruga, u strahu su i katoličke udruge koje djeluju u inozemstvu kao i znanstvenici u polju istraživanja raka, s obzirom na to da Musk nastoji zatvoriti Američku agenciju za međunarodni razvoj (USAID) i najavljuje rezove u Nacionalnim institutima za zdravstvo (NIH-ovima), američkoj federalnoj agenciji nadležnoj za istraživanja u medicini. Tu su i državni službenici, koji već tjednima žive u limbu jer ne mogu raditi pod Muskovim uvjetima, ali još uvijek ne žele dati ostavke.
Musk sve to prikazuje kao neku vrstu zdravog, strateškog kaosa koji je potreban za preustroj sustava koji, po njemu i brojnim drugim republikancima, u osnovi ne funkcionira. Tako je Trump na konferenciji za tisak početkom veljače izjavio da "moramo rastaviti neke stvari kako bismo pronašli korupciju". Prekomjerna javna potrošnja uobičajena je meta za obje strane američkog političkog spektra kad pokušavaju dati privid zajedničkog jezika.
Bloomberg Businessweek
Međutim, demokrati Muskove poteze doživljavaju kao bezglav napad na državno uređenje. Musk službeno obnaša dužnost posebnog vladinog zaposlenika bez nekih posebnih službenih ovlasti na čelu skromne agencije kojoj je cilj tehnološki modernizirati federalnu administraciju. No, moć mu raste: Trump je 11. veljače potpisao novi izvršni nalog kojim većini američkih vladinih agencija nalaže da odsad moraju ishoditi odobrenje Muskova tima pri zapošljavanju novih zaposlenika te najavljuje masovne otkaze u državnom sektoru. Musk zahvaljujući svojem statusu megadonatora i prisnom odnosu s Trumpom u osnovi može govoriti i činiti što ga je volja. I Trump i republikanci u američkom Kongresu u tome ga podržavaju.
"Vladu nam vodi milijarder iz tehnološkog sektora s golemom medijskom platformom", izjavila je Lindsay Owens, bivša politička savjetnica senatorice iz Massachusettsa i članice Demokratske stranke Elizabeth Warren, a danas izvršna direktorica liberalnog trusta mozgova Groundwork Collaborative. "Svi smo mi pokusni kunići."
Donald Trump osvojio je drugi mandat u studenom zahvaljujući Muskovoj izdašnoj pomoći. Prema službenim procjenama, Musk je Trumpovoj predsjedničkoj kampanji donirao gotovo 300 milijuna američkih dolara (289 milijuna eura). Muskova neto vrijednost rasla je posljednjih mjeseci, pa je jasno da tržište ima povjerenja u njegovo ulaganje. Stručni komentatori su istovremeno predviđali da će se partnerstvo Muska i Trumpa slomiti pod težinom njihovih ega. Ta se predviđanja zasad nisu ostvarila.
Trump je u prvim tjednima svog drugog mandata očigledno uživao u pomutnji koju je Musk stvorio. Musk je od stalnog gosta na Trumpovu imanju Mar-a-Lago postao dio stalne postave Izvršnog ureda predsjednika. Trump se nije distancirao od Muska ni kad je za to imao prilike (na primjer, kad se Musk rugao holokaustu nekoliko dana nakon što je izveo gestu koja je mnoge podsjetila na nacistički pozdrav). Trump je slegnuo ramenima i kad mu je Musk odbio iskazati odanost, kao kad je Bijela kuća objavila vijest o velikom ulaganju u umjetnu inteligenciju, a Musk cijelu stvar nazvao prijevarom. "Mrzi jednu osobu koja sudjeluje u tom poslu", izjavio je poslije Trump, referirajući se na neprijateljstvo između Muska i Sama Altmana, direktora OpenAI-ja. "Imam i ja neke ljude koje mrzim."
Idućeg su dana, 23. siječnja, federalni zaposlenici počeli dobivati kriptirane poruke s adrese nepoznatog pošiljatelja, HR@opm.gov. U porukama je pisalo da vlada testira "novi popis za distribuciju i odgovore" te su zaposlenici upućeni da odgovore na poruku s "da". Mnogi zaposlenici pretpostavili su da je vladin sustav slanja e-pošte hakiran te da se radi o pokušaju prijevare. No, nije bila riječ o pokušaju prijevare, nego o drugoj vrsti hakiranja: prema navodima iz zajedničke tužbe Muskovi su zaposlenici poslali te poruke s privatnog poslužitelja koji su unijeli u Ured za upravljanje osobljem (vlada poriče pravnu osnovu tužbe). Stvari su postale jasnije kad je nakon nekoliko dana uslijedio novi val e-poruka. U anonimnoj objavi na subredditu Fednews spekuliralo se da slijede masovni otkazi, uz upozorenje: "Ovo je sistematično razaranje naše vlade."
Pokazalo se da je to više-manje točno. Dana 28. siječnja dva milijuna državnih službenika primilo je novu poruku od misterioznog "HR" pošiljatelja. U poruci se spominje niz predsjedničkih direktiva nadahnutih Muskovim idejama, poput ukidanja rada na daljinu i masovnih otkaza u ministarstvima. Svakom je službeniku zatim ponuđen izbor: može prihvatiti rizik o mogućem otkazu ili dobrovoljno dati ostavku uz isplatu plaća do rujna. Sve što treba učiniti je poslati odgovor s riječju: "ostavka". Iz naslova e-poruka ("Račvanje putova") dalo se naslutiti tko je tvorac tih novih pravila. Musk je iste riječi upotrijebio u naslovu poruke koju je poslao zaposlenicima Twittera nakon preuzimanja te društvene mreže, prije nego što je 80 posto njih dobilo otkaze.
Musk se našalio kako se pripremao za svoj mandat u vladi gledajući komediju "Kako dobiti nogu" iz 1999., koja govori o grupi nesposobnih uredskih radnika kojima otkaze podijele "konzultanti za učinkovitos". Musk možda nije bio svjestan da konzultanti nisu heroji tog filma dok je na X-u objavljivao memove u kojima sebe prikazuje u ulozi konzultanta, a onda pokušao nanovo dočarati ponižavajuću dinamiku koju film ismijava.
U danima nakon ultimatuma Muskovi suradnici, uglavnom mladići u kasnim tinejdžerskim i ranim dvadesetim godinama koji dijele Muskova drastična stajališta, počeli su obilaziti vladine agencije kako bi tobože utvrdili troškove koje treba srezati. Zahtijevali su pristup dokumentima, preturati radne stolove, prijetili svakom tko im se suprotstavio i odbijali se predstaviti kada bi ih zaposlenici upitali za prezimena. Kad su masovni mediji objavili imena Muskovih zaposlenika, on im je zaprijetio kaznenim progonom (Musk službeno nema tu ovlast, ali ima utjecaj na ljude koji je imaju).
Za kraj tjedna Musk se odlučio pozabaviti Uredom za fiskalne usluge (BFS). BFS je odjel Ministarstva financija nadležan za obradu bilijuna i bilijuna dolara državnih plaćanja godišnje. Zamislite ga kao jedan gigantski Venmo (platforma za mobilno plaćanje), samo što umjesto prebacivanja novca prodavačima ili dijeljenje računa za piće s prijateljima kroz njega prolaze isplate socijalne pomoći, doznake za zdravstvene usluge, kamate na državni dug i potpore za dobrotvorne udruge poput one koju vodi Lustig. BFS ne donosi odluke kome se uplate trebaju izvršiti – te odluke donose agencije na federalnoj razini koje su nadležne za primatelje plaćanja. Odnosno, tako bi stvari trebale funkcionirati. Iako, u posljednje vrijeme poslovanje BFS-a nalikuje na farsu.
Bloomberg Businessweek
New York Times je 31. siječnja izvijestio da je David Lebryk, najviše rangirani nepolitički zaposlenik Ministarstva financija, dao ostavku nakon što je odbio odobriti Musku pristup BFS-u. Iz Bijele kuće naveli su da je ministar financija Scott Bessent Musku dao samo uvid u podatke BFS-a, no Wired i Talking Points Memo ubrzo su objavili da je DOGE-ov zaposlenik uspio izmijeniti kȏd za dva BFS-ova sustava. Dotični zaposlenik, Marko Elez, podnio je ostavku nakon što je Wall Street Journal otkrio niz rasističkih poruka koje je objavio na X-u. Međutim, Musk je nedugo zatim najavio da se Elez vraća na posao jer „ljudski je griješiti, a božanski opraštati“. Usput je proturječio navodima Bijele kuće konstatirajući da je on sâm blokirao isplate iz državnog proračuna.
Počelo je s objavom u kojoj optužuje luteranske humanitarne udruge za pranje novca. Zatim je u nedjelju, 2. veljače objavio da je osobno blokirao financiranje USAID-a. Zahvaljujući godišnjem proračunu od oko 40 milijardi dolara (36,4 milijarde eura), ta je agencija jedan od temelja američke meke moći još od doba predsjednika Kennedyja te joj se obično pripisuju zasluge za suzbijanje globalne epidemije AIDS-a u podsaharskoj Africi. Musk, koji već neko vrijeme žustro tvrdi da se u Južnoj Africi događa "genocid bijelaca", predstavio je USAID kao leglo krajnje ljevičarskih stajališta i prijevare. "Proveli smo vikend bacajući USAID u drobilicu za drva", napisao je na X-u 3. veljače.
Nedugo nakon toga agencija je obavijestila zaposlenike da će svi osim „nužnog osoblja“ biti poslani na prisilni dopust od 7. veljače. Zaposlenici stacionirani u inozemstvu dobili su nalog da se vrate kući u roku od 30 dana. Musk je istog dana objavio mem koji prikazuje otvorena vrata s natpisom "USAID" ispred kojih stoji lokva krvi. Musk, odjeven u crni ogrtač i s kosom u ruci, sprema se pokucati na sljedeća vrata na kojima piše: "Ministarstvo obrazovanja".
Za neke, Muskov kaotični mandat u vladi doveo je do neviđenog narušavanja kapaciteta američke države, dok neki smatraju da je riječ o prenemaganju koje neće rezultirati ničim konkretnim. Dana 7. veljače sudskom zabranom blokirano je zatvaranje USAID-a. Sljedeći dan, drugi sudac privremeno je zabranio Musku i njegovim suradnicima pristup BFS-u unutar Ministarstva financija. Čak i ako Musk uspije srušiti te sudske odluke, jedva da će zagrepsti površinu svojeg početnog obećanja o rezovima u državnom proračunu u iznosu od barem dva bilijuna američkih dolara (1,9 bilijuna eura). U posljednje vrijeme smanjio je to obećanje na bilijun dolara (960 milijardi eura).
Neki su ga zbog toga prozvali neozbiljnim. Steve Bannon, voditelj Trumpove prve predsjedničke kampanje i najglasniji konzervativni kritičar Muska, izjavio je u svojem podcastu War Room da Musk preuveličava broj lažnih isplata koje prolaze kroz BFS. Bannon mu je sugerirao da se pozabavi potrošnjom na obranu (vojsku) jer će u protivnom biti u sukobu interesa. „Pentagon je plodno tlo za značajne rezove“, rekao je Bannon u intervjuu za Bloomberg Businessweek. „DOGE mora djelovati danas kako ne bismo opet završili s dva bilijuna dolara (1,9 bilijuna eura) deficita jer je to put kojim sad idemo.“
Glasnogovornik Bijele kuće Harrison Fields tvrdi da je DOGE već ostvario dobre rezultate s naglaskom na rasipanje sredstava, prijevare i zlouporabu. "Postoje neke očite stvari, poput USAID-a – to je očito", izjavio je. "To ne znači da nećemo naknadno rješavati veće probleme." Fields navodi da je Musk nedavno završio tečaj etike i da će podnijeti financijsku izjavu, ali da je kao posebni vladin zaposlenik nije dužan javno objaviti.
Dok su se Bannon i nekolicina Muskovih kritičara na desnoj strani političkog spektra fokusirali na njegove potencijalne sukobe interesa, demokrati su prve tjedne novog Trumpova mandata prikazali gotovo kao državni udar. "U zgradi iza mene Elon Musk preuzima vlast od američkog naroda", izjavila je senatorica Warren na prosvjedu ispred Ministarstva financija. "Nitko nije izabrao Elona Muska ni za što." Iza te retorike, kao i mnogih tužbi podnesenih protiv Muska, stoji ustavna žalba.
Klauzula o dodjeli proračunskih sredstava iz američkog Ustava daje Kongresu kontrolu nad državnim financijama, što znači da predsjednik ne može trošiti novac bez odobrenja zakonodavnog tijela. U praksi se to tumači tako da predsjednik mora potrošiti sredstva na način na koji naloži Kongres. Godine 1974., nakon što je predsjednik Richard Nixon odbio provoditi niz nacionalnih programa, Kongres je usvojio Zakon o kontroli zadržavanja dodijeljenih sredstava kako bi povratio kontrolu nad javnom potrošnjom. Zadržavanje sredstava namijenjenih USAID-u vjerojatno krši isti zakon, kao i zakon kojim je USAID osnovan, smatra Bobby Kogan, bivši savjetnik Ureda za upravljanje i proračun tijekom mandata Joea Bidena i viši direktor u Centru za američki napredak, trustu mozgova bliskom ljevici.
Kogan navodi da odbijanje isplata sredstava skupinama koje se Musku ne sviđaju, kao što je bio slučaj s luteranskim humanitarnim udrugama, vjerojatno predstavlja i povredu ugovora te da će sudovi na kraju prisiliti vladu da podmiri račune, uz plaćanje ugovornih kazni. "Ne želimo predsjednika koji može samovoljno odlučivati o tome na koji će se način trošiti sredstva", smatra Kogan. "Ne želimo kralja koji odlučuje o dodjeli proračunskih sredstava". Fields inzistira na tome da su Muskovi postupci zakoniti i da DOGE primjenjuje sigurnosne mjere kako bi se zaštitili podaci agencija.
Dok sudovi razmatraju tužbe protiv DOGE-a, humanitarni radnici poput Lustig napeto čekaju rješenja. Lustig se nada da je Musk samo blefirao i da će njezina udruga uskoro primiti naknadu za svoj rad. U protivnom će morati početi razmišljati o smanjivanju opsega djelatnosti udruge. Savezne i lokalne vlasti i privatne dobrotvorne organizacije ne raspolažu dovoljnim sredstvima da pokriju manjak u njezinom proračunu. "Te dotacije mnogo su više od troškova u proračunu", kaže. "To su vaša skloništa za žrtve obiteljskog nasilja, vaše pučke kuhinje, vaša skloništa za beskućnike. Ako ih izgubimo, ne možemo ih jednostavno sutra ponovno sagraditi."