Centralna banka BiH trenutno radi, zajedno s drugim zemljama Zapadnog Balkana, Evropskom unijom i Svjetskom bankom, na projektu modernizacije plaćanja. To bi nam pomoglo da poboljšamo prekogranična plaćanja kao važan dio našeg procesa evropskih integracija u budućnosti, rekao je guverner Centralne banke BiH Senad Softić.
Softić je danas učestvovao na sastanku holandsko-belgijske konstituence Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke, čiji je domaćin ove godine Bosna i Hercegovina.
On je govrio o dostignućima Centralne banke BiH, ali i saradnji s MMF-om, Svjetskom bankom i planovima za budućnost.
"Centralna banka Bosne i Hercegovine ove godine obilježava 25 godina postojanja, monetarna stabilnost zemlje je održana kao jedan od ključnih faktora makroekonomske stabilnosti. Uspjeli smo održati naš valutni odbor u funkciji, služeći našoj makroekonomskoj stabilnosti i društvu. I pokazao se uspješnim i otpornim u dobrim vremenima, ali i u krizama kao što su finansijska kriza 2008. godine, pandemijska 2020, kao i sadašnja zbog rata u Ukrajini", istakao je Softić.
U vrijeme krize, dodao je, Centralna banka održava efikasan platni sistem, obezbijedila je dovoljno novca u opticaju za banke i građane, vodi koordinaciju i komunikaciju između ostalih institucija u zemlji i održava pravovremenu i transparentnu javnu komunikaciju.
"Na taj način smo održali stabilnost i povjerenje u domaću valutu - konvertibilnu marku, čime smo doprinijeli ukupnoj finansijskoj stabilnosti BiH", naglasio je Softić.
Svih 25 godina radimo, dodao je, u interesu države, privrede i građana BiH, podsjetivši na reforme platnog prometa i bankarskog sektora, do brojnih realizovanih projekata s domaćim i međunarodnim finansijskim institucijama.
Odnosi s MMF-om i Svjetskom bankom
"Imali smo plodnu i korisnu saradnju s MMF-om u okviru šest programa. Centralna banka je imala brojnu tehničku pomoć za izgradnju kapaciteta, obuku i edukaciju. Značajno smo unaprijedili organizaciju i upravljačke strukture", naveo je Softić.
Zahvalio je MMF-u na podršci tokom teških vremena pandemije u okviru Instrumenta za brzo finansiranje (RFI) i na dodjeli specijalnih prava vučenja (SDR) prošle godine.
"To je pomoglo našoj zemlji da ispuni dodatne potrebe za finansiranjem i da se izbori s krizom. U vezi s ovim aranžmanom CBBiH je uspješno realizovala sve zadatke kao fiskalni agent za BiH", istakao je.
Dodao je da se razgovara o mogućem novom programu s MMF-om te da vjeruje da bi domaća ekonomija bila znatno podržana novim aranžmanom.
"Pomoć MMF-a je potrebna ne samo u finansijskom smislu, već i za jačanje naše domaće reformske agende. Strukturne reforme bi povećale efikasnost naše privrede i ubrzale naš proces pristupanja EU", rekao je Softić.
Više: MMF ne podržava smanjenje poreskih opterećenja
Kao jedan od važnih segmenata privrede istakao je platne sisteme.
"Trenutno radimo zajedno s drugim zemljama Zapadnog Balkana, EU i Svjetskom bankom na projektu modernizacije plaćanja. To bi nam pomoglo da poboljšamo prekogranična plaćanja kao važan dio našeg procesa evropskih integracija u budućnosti", naveo je Softić.
Zahvalio se i Svjetskoj banci na saradnji sa CBBiH, posebno u platnom sistemu i programu doznaka, razvoju funkcije nadzora platnog sistema i okvira finansijske stabilnosti.
Sastanku u Sarajevu su, uz delegaciju BiH, prisustvovale i delegacije još 14 zemalja članica holandsko-belgijske konstituence. Delegacije u pravilu predvode ministri finansija - guverneri zemalja članica u Međunarodnom monetarnom fondu i Svjetskoj banci te guverneri centralnih banaka zemalja članica konstituence.