Inflacija u Velikoj Britaniji je porasla na najviši nivo od kada je Margaret Thatcher bila premijerka prije više od 40 godina. To je dodatno pojačalo pritisak na vladu i centralnu banku da interveniraju.
Potrošačke cijene do aprila su porasle za devet posto, što je najbrža stopa rasta od 1982., saopćila je u srijedu Kancelarija za nacionalnu statistiku u izvještaju koji je potvrdio težak period kada je u pitanju životni standard.
Povećanje je više nego dvostruko brže od rasta osnovnih plaća, što smanjuje potrošačku moć potrošača najbržim tempom do sada. Teškoće će se intenzivirati, a Banka Engleske (BOE) predviđa dvocifrenu inflaciju do oktobra kada će računi za energiju skoro sigurno ponovo skočiti.
Kriza troškova života već je podgrijala političku debatu o tome kako se nositi sa nizom šokova koji su pogodili Veliku Britaniju. Vlada konzervativaca premijera Borisa Johnsona cilja pomoć onima koji imaju posao, dok laburistička opozicija poziva na hitno obezbjeđivanje budžeta za pomoć penzionerima i ljudima koji primaju socijalnu pomoć.
Obje stranke i pojedini ekonomisti krivili su guvernera BOE Andrewa Baileya što je predugo opisivao inflaciju kao "privremenu". Jedan od Baileyjevih prethodnika, Mervyn King, koji je vodio centralnu banku kroz krizu 2008., poručio je da je prošlogodišnja doza podsticaja bila greška.
"Greška je u tome što su centralne banke širom svijeta prilično uvjerene u to da će se inflacija jednostavno vratiti na ciljanu vrijednost", rekao je King sinoć u intervjuu za LBC. "Većini ljudi će biti gore zbog viših cijena hrane i energije".
Skok inflacije naglašava otežan balans sa kojim se suočava centralna banka Velike Britanije, koja podiže kamatne stope kako bi obuzdala inflaciju u trenutku kada rizik od recesije raste. Pošto vlada povećava poreze, ona također vrši pritisak na ministra finansija Rishija Sunaka da iznese mjere za pomoć većem broju ljudi.
Ključan uticaj na povećanje cijena izazvali su skokovi na polju goriva i energije.