Investiciono-razvojna banka Republike Srpske (IRBRS) zajedno s Vladom Republike Srpske sažela je ključne komparativne prednosti Republike Srpske u privlačenju stranih investicija.
Druga investiciona konferencija bila je središte rasprava o privlačenju stranih investicija. Priopćili su da dobar geostrateški položaj, blizina europskog tržišta i dostupni prirodni resursi mogu biti okosnica daljnjeg privrednog rasta i razvoja Republike Srpske.
"Veliki investicioni ciklus od oko četiri milijarde KM, koji je pokrenula Vlada Republike Srpske u oblastima putne infrastrukture i energetike, predstavlja značajan impuls realizaciji i privatnih investicija, kako domaćeg tako i stranog kapitala", priopćeno je nakon konferencije.
Smatraju da bi pristup inicijativi "Otvoreni Balkan", što podrazumijeva preduzimanje značajnih aktivnosti i napora na usklađivanju procedura sa zahtjevima koji proizilaze iz ove inicijative, bio od značaja za budućnost.
"Veća efikasnost u provođenju administrativnih procedura, na svim nivoima. Nastavak i dodatno inteziviranje započetih aktivnosti na digitalizaciji javne uprave, što samo po sebi doprinosi poboljšanju poslovne efikasnosti i ukupne atraktivnosti Republike Srpske za nova ulaganja", priopćili su aludirajući na potrebne korake za veći priliv stranih investicija.
Pročitajte: Zašto investirati u Republiku Srpsku?
Razvojne banke imaju značajnu ulogu kada je riječ o investicionoj promociji. Uloga razvojnih finansijskih institucija ogleda se u pružanju promotivne, logističke i finansijske podrške kod realizacije novih ulaganja, konceptualno i strateški usaglašenih s nacionalnim razvojnim prioritetima.
"Ključnu ulogu kod uspostavljanja i realizacije ovih projekata može preuzeti Investiciono-razvojna banka, zajedno s mrežom predstavništava Republike Srpske u inostranstvu", priopćeno je. "Republika Srpska raspolaže značajnim prirodnim potencijalima, posebno u područijima energetike i proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, rudarstva, drvoprerađivačke industrije i poljoprivrede."
Dodali su da treba raditi na uspostavljanju i održavanju povoljnog (lokalnog) poslovnog okruženja, "prijateljski raspoloženog" prema novim ulaganjima domaćih i stranih investitora, kroz dostupne programe.
Također, rekli su da treba dodatno raditi na izgradnji i jačanju lokalne poslovne infrastrukture (uspostavljanje i opremanje poslovnih i industrijskih zona, tehnoloških parkova i inovacionih centara, slobodnih zona i sl.), u svim onim slučajevima gdje je prepoznat potencijal koji ova infrastruktura može imati kod privlačenja novih ulaganja.
Tokom konferencije, kao ključne prepreke dosadašnjem procesu ulaganja, prepoznate su u nepovoljnoj percepciji političke situacije u Bosni i Hercegovini i pravnoj nesigurnost, odnosno dugotrajnosti sudskih i drugih administrativnih postupaka.