Unatoč tome što nije bio upleten ni u jednu od nezakonitih radnji koje su se nedavno pojavile u vezi s Inom, Sándor Fasimon Nadzornom je odboru ponudio ostavku na mjesto predsjednika Uprave Ine, priopćili su iz kompanije.
"Bio sam krajnje šokiran kada sam saznao za postupke Damira Škugora i njegovih suradnika. Tijekom proteklih deset godina Ina je prešla vrlo dug put: od ruba bankrota došli smo do financijske stabilnosti, a u procesu smo realizacije najveće industrijske investicije u povijesti zemlje izgradnjom postrojenja za obradu teških ostataka u Rafineriji nafte Rijeka. Škugorovi postupci vrijedni su prijezira i ne predstavljaju identitet Ine. To nije Ina, to nismo mi. Ponosan sam na naša zajednička postignuća u proteklom desetljeću i unatoč činjenici da nisam imao nikakve veze sa Škugorovim kriminalom ili bilo kojim drugim nedjelom, kao odgovoran čelnik tvrtke moram snositi moralnu obvezu za cijelu Inu. Samim time, ispravna stvar koju sada mogu učiniti jeste ponuditi ostavku", rekao je predsjednik Uprave Ine Sándor Fasimon.
Fasimon će, javljaju iz Ine, nastaviti obnašati dužnost predsjednika Uprave Ine do imenovanja njegova nasljednika, kako bi se osigurao kontinuitet poslovanja društva. U međuvremenu, u kompaniji traje temeljita i dosljedna istraga slučaja. Ovisno o rezultatima istrage, kompanija će provesti daljnje radnje, priopćili su.
Premijer traži smjene
Premijer Andrej Plenković proteklih je dana u više navrata ponovio kako cijela Uprava – i mađarski i hrvatski članovi – mora snositi odgovornost zbog pljačke Ine teške milijardu kuna.
Navodno Mađarima u vezi s tim još nije upućen zahtjev s prijedlogom o smjeni niti je Vlada do sada zatražila smjenu troje hrvatskih članova Uprave, doznaje Jutarnji list.
"Premijer će inzistirati na tome i po cijenu sukoba s Mađarima", kaže izvor iz HDZ-a, dodajući kako će se svakako tražiti odlazak hrvatskih članova Uprave, jer Vlada može donijeti takvu odluku.
Problem je, međutim, što iza svih bombastičnih izjava Vlade i vodećih hadezeovaca o smjeni Uprave, stoji vrlo složena situacija u kojoj premijer nema puno prostora za manevar. Plenković je u vezi s tim u popriličnoj pat-poziciji. Naime, kako objašnjavaju sugovornici Jutarnjeg upućeni u poslovanje Ine, Plenković ne može tražiti smjenu mađarskih članova Ine. Vlada može donijeti odluku i predložiti smjenu troje hrvatskih članova, no to ne znači da će ta odluka biti i prihvaćena.
"Odluka se daje na glasanje, a Mađari imaju većinu u Skupštini, Upravi i Nadzornom odboru, dok je Odbor operativnih direktora potpuno njihov, bez ijednog našeg člana. Mađari imaju većinu i oni odlučuju. Realno, postoji mogućnost da oni ne glasaju za smjenu hrvatskih članova. U tom slučaju, jedini način da hrvatski dio Uprave ode je da članovi sami daju ostavke. A moj dojam je, po svemu viđenom do sada, da oni nisu voljni dati te ostavke", kaže jedan od sugovornika iz naftne kompanije.
Dodaje kako je uvjeren da Mađari neće pristati na smjene svojih članova iz Uprave. "Oni su smijenili direktora Komercijalnih poslova Györgyja Patka, koji je Damiru Škugoru bio nadređen i priču time očito smatraju završenom", piše Jutarnji list.
Podsjetimo, policija je u suradnji s USKOK-om uhitila petero osumnjičenih za protupravno stjecanje dobiti preprodajom Inina plina, koji su na tržištu nabavili po nižim cijenama, te pranje novca ulažući ga na bankovne račune i u nekretnine. U toj su akciji uhićeni direktor u Ini Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak, njegov poslovni partner Goran Husić s kojim je suvlasnik tvrtke OMS-Upravljanje, Škugorov otac Dane te predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.