Iza nas je sedmica bogata vijestima iz ekonomije i biznisa, a mi vam donosimo ključne priče. Banja Vrućica napušta berzu uz visok profit, dok neradna nedjelja stvara dileme trgovcima. Povećanje minimalca izaziva podjelu, a taksa za putnike se vraća na aerodrome. Važna tema u posljednje vrijeme jeste političko-ekonomska nestabilnost u Njemačkoj dodatno utiče na BiH. Ove promjene oblikuju bh. ekonomiju, a mi ih analiziramo kroz grafikone.
Ovo je pet najvažnijih grafikona iz protekle sedmice:
Banja Vrućica odlazi s berze sa 6,9 miliona KM kvartalne dobiti
Zdravstveno-turistički centar (ZTC) Banja Vrućica iz Teslića mijenja pravnu formu u društvo s ograničenom odgovornošću (d.o.o.), što je uzrokovalo obustavu trgovanja akcijama na Banjalučkoj berzi. Odluka je donesena na vanrednoj Skupštini akcionara 11. novembra 2024. godine. Novi oblik društva obuhvatiće dvije poslovne jedinice: Etno selo Usora u Blatnici kod Teslića i Hotel Bistrica na Jahorini.
Društvo će nastaviti poslovanje s osnovnim kapitalom od 33,6 miliona maraka, a preuzima imovinu i obaveze prethodnog akcionarskog društva.
Neradna nedjelja koja to baš i nije - ko gubi, a ko dobiva
Prva neradna nedjelja dolazi, a već se javljaju prvi problemi. U ponedjeljak, 18. novembra, sarajevski tržni centri produžiće radno vrijeme do 22 sata kao "kompenzaciju" za neradnu nedjelju. Prema istraživanju među trgovcima, više od 96 posto ispitanika željelo je neradnu nedjelju kako bi mogli provesti više vremena s porodicom. Ekonomista Admir Čavalić smatra da bi rezultati danas bili različiti, jer trgovci sigurno ne bi željeli raditi do 22 sata.
Minimalac u BiH – veća primanja, punija javna kasa ili udar na privredu
Minimalac u BiH za 2025. godinu postao je centralna tema među poslodavcima, sindikatima i vlastima oba entiteta. Radnici traže povećanje zbog rasta cijena, dok poslodavci to odbijaju zbog lošijih poslovnih uvjeta. U vladama čekaju dogovor, ali se već spominju povećanja plata. U Federaciji BiH minimalac je porastao za 3,8 posto i iznosi 619 KM, dok je u RS-u povećan za 20 posto, dosegnuvši 900 KM. Prema najavama, FBiH bi mogla premašiti RS u iznosu minimalne plate. Sindikat RS-a traži minimalac od 1.050 KM, dok vlast u FBiH najavljuje minimalac od 1.200 KM od Nove godine.
Ponovo se uvodi taksa za putnike: Da li je to za bh. aerodrome put za rast ili propast
Aerodromi u Bosni i Hercegovini mogli bi u 2025. godini doživjeti pad broja niskobudžetnih kompanija i putnika, uz povećanje dugova. Stručnjaci upozoravaju da bi ponovno uvođenje takse na odlazeće putnike, koje se vraća u aprilu nakon jednogodišnje pauze, moglo pogoršati situaciju. Direkcija za civilno zrakoplovstvo BiH (BHDCA) navodi da ukidanje takse nije povećalo broj putnika, već ga smanjilo, dok je prihod opao. Taksa od 1,5 eura (tri KM) vraća se nakon moratorija, iako je prvobitno bila planirana za 1. januar. Očekuje se da će taksa pomoći aerodromima, iako je već smanjenje broja putnika dovelo do gubitka od 1,4 miliona KM.
Ekonomska i politička oluja u Njemačkoj i kako utiče na BiH
Politička i ekonomska nestabilnost u Njemačkoj izaziva zabrinutost u Bosni i Hercegovini, čije tržište i radna snaga zavise od njemačkog ekonomskog okruženja. Kriza u Njemačkoj može imati značajan uticaj na izvoz, investicije i migracije radne snage, što stvara dodatne izazove za BiH, koja je već suočena s brojnim unutrašnjim ekonomskim problemima.
Ekonomija EU je i dalje na rubu recesije, a politička i ekonomska situacija u Njemačkoj dodatno predstavlja težak teret za cijeli prostor koji je sistemom globalnih lanaca snabdijevanja u direktnoj zavisnosti od promjena ponude i potražnje na tom tržištu.