U sedmici iza nas analizirali smo poslovanje industrije ljepote i sigurnosne industrije. Objavili smo statističke podatke o prosječnim platama u Bosni i Hercegovini, inflaciji u Federaciji BiH, te postavljenim rekordima Međunarodnog aerodroma Sarajevo.
Ovo je pet najznačajnijih grafova
Industrija ljepote i njege pokazuje otpornost
Industrija ljepote i lične njege nadmašila je očekivanja globalnom prodajom koja je u 2023. dosegnula 570,1 milijardu dolara, uz rast od tri posto u odnosu na 2022. Ovaj rast potaknut je i u segmentu proizvoda široke potrošnje, kao i premium segmentu, posebno u njezi kože, parfemima i dekorativnoj kozmetici. Njega kože činila je gotovo četvrtinu ukupnih apsolutnih vrijednosnih dobitaka u industriji ljepote i lične njege u 2023. godini, potaknuta dermokozmetikom i njegom lica, ali i trendovima premiumizacije u njezi tijela.
Ko dominira sigurnosnom industrijom u BiH
Tržište sigurnosne industrije, a gledajući zemlje bivše Jugoslavije, prema procjeni stručnjaka iz ove oblasti danas vrijedi 3,2 milijarde eura. Kada govorimo o tržištu BiH, a prema zaštitnoj i istražnoj djelatnosti, u našoj zemlji djeluju 63 kompanije, koje prema podacima bonitetne agencije u BiH LRC zapošljavaju više od pet hiljada ljudi. Ukupni prihodi ovih kompanija u 2023. godini iznosili su 181.244.988 KM. Bh. kompanije s najvećim brojem zaposlenih u ovom sektoru su Sec One, Sector Security, Flek, Delta Security i Alpha Security, s tim da i mnoge javne kompanije imaju registrirane Službe unutrašnje zaštite poput BH Pošte, BH Telecoma i Elektroprivrede, s razlikom da ne mogu pružati usluge trećim licima.
Cijene u FBiH miruju
Na mjesečnom nivou, cijene u FBiH su u prosjeku ostale iste, pri čemu je blagi rast zabilježen kod odjeće i obuće, hrane i bezalkoholnih pića i zdravstva. Nastavile su padati cijene prevoza i stanovanja, a zabilježen je i blagi pad cijena hotela i restorana. Ipak, u poređenju s augustom 2023. godine, cijene u restoranima i hotelima i dalje bilježe najveći rast, a slijede ostala dobra i usluge i zdravstvo. Pale su cijene odjeće i obuće, prevoza i namještaja.
Plate u BiH blago pale
Prosječna plata u BiH u augustu je zabilježila mjesečni nominalni pad od 0,3 posto i realni od 0,8 posto. Ipak, u poređenju s augustom prošle godine, prosječna plata je nominalno viša za 8,7 posto, a realno za 7,3 posto. Ni ovaj mjesec nije bilo promjena u djelatnostima s najvišim i najnižim prosječnim platama. Tako su i dalje najviše plaćeni zaposleni u IT-u, finansijama i energetici, dok su najmanje plaćeni zaposleni u ugostiteljstvu, trgovini i građevinarstvu.
Sarajevski aerodrom postavio novi rekord
Međunarodni aerodrom Sarajevo je oborio novi rekord po broju putnika te je već jasno da je 2024. godina postala najuspješnija godina do sada za ovaj aerodrom. Naime, do sredine oktobra kroz sarajevski aerodrom je prošlo 1,5 miliona putnika. Aerodrom Sarajevo je već premašio rezultat iz 2023. godine, kada je opsluženo 1,3 miliona putnika.
Snažan rast očekuje se i u narednom periodu. Međunarodni aerodrom Sarajevo doživjet će najveći rast do kraja godine, a slijede ga aerodromi u Dubrovniku i Zagrebu. Ova tri aerodroma dodat će najviše zakazanih kapaciteta, a bilježit će najveći rast broja putnika u poređenju s istim periodom prošle godine. Aerodrom Sarajevo prednjači s dodatnih 181.135 sjedišta.