Bosna i Hercegovina se suočava s ekonomskim izazovima, uključujući gubitke od milion maraka dnevno zbog blokade puta Sarajevo - Mostar i 55.500 KM dnevno gubitka Željeznica Republike Srpske uslijed oštećenja pruge zbog poplava. S druge strane, turistička sezona bilježi rast do augusta, dok UniCredit predviđa rast ekonomije od 2,5 posto za ovu godinu. Istovremeno, Kina nastavlja utjecati na cijene bakra i aluminija.
Izdvajamo pet najznačajnijih grafova:
Koliko nas dnevno košta blokada puta Sarajevo - Mostar
Blokada putnog pravca Sarajevo - Jablanica - Mostar, uzrokovana poplavama, košta građane i privredu najmanje milion maraka dnevno, a indirektni troškovi su znatno veći. Hadis Bajrić, doktor tehničkih nauka na Mašinskom fakultetu u Sarajevu, analizirao je utjecaj ovog prekida putne komunikacije. Prema zvaničnim podacima, na ovoj relaciji dnevno prolazi prosječno 9.000 vozila.
Prekinut transport prema Srbiji i Hrvatskoj, dnevni gubitak ŽRS 55.500 KM
Željeznice Republike Srpske (ŽRS) gube 55.500 KM dnevno zbog obustave transporta robe zbog oštećenja pruge u Federaciji Bosne i Hercegovine. Preduzeće je prevozilo robu za Elektroprivredu Srbije, Aluminu Zvornik, Studen Agranu Brčko i GIKIL Lukavac, ali je taj transport sada onemogućen. Zbog elementarnih nepogoda u Konjicu i Jablanici, Željeznice FBiH (ŽFBH) su potpuno prekinule saobraćaj zbog poplava i oštećenja pruge, što može dovesti do preusmjeravanja robe na druge rute u slučaju dugotrajne obustave.
Popularnost autentičnih iskustava obilježila uspješnu turističku sezonu u BiH
Ljetna turistička sezona u Bosni i Hercegovini ove godine donijela je značajan rast interesa za autentična i privatna iskustva, sa 1.308.147 posjeta od početka godine do augusta, što je 10,8 posto više nego lani. Domaći turisti povećali su posjete za 2,3 posto, dok je broj stranih turista porastao za 14,4 posto. U augustu je zabilježena 248.341 posjeta, a 549.385 noćenja, pri čemu su strani turisti ostvarili 74,4 posto noćenja.
Novi avioprevoznici poput AJeta dodatno jačaju povezanost Tuzle s međunarodnim destinacijama. Sarajevo je doseglo rekordan broj posjeta, a Međunarodni aerodrom Sarajevo zabilježio je rast od 33,3 posto u broju putnika. Ovaj turistički bum ukazuje na sve veću popularnost BiH kao destinacije, ali postavlja pitanje o potrebnim infrastrukturnim ulaganjima za daljnji rast.
UniCredit zadržava prognozu rasta za BiH od 2,5 posto u 2024.
UniCredit Grupa očekuje rast ekonomije Bosne i Hercegovine od 2,5 posto u ovoj godini, što potvrđuje njihovu prognozu iz jula. Ovaj rast bit će potaknut oporavkom privatne potrošnje uz nižu inflaciju, rast plata i priliv doznaka. Očekuje se i veći doprinos javnih investicija, ali postoji rizik od političkog zastoja koji može omesti donošenje odluka o budžetskim izdvajanjima. Za 2025. godinu prognozira se ubrzanje rasta BDP-a na tri posto, zahvaljujući jačanju domaće i vanjske potražnje.
"Otvaranje pregovora o pristupanju Evropskoj uniji trebalo bi pružiti priliku za napredak u reformama, ali trenje između entiteta i političkih opcija po nekim pitanjima moglo bi predstavljati prepreku za potpuno iskorištavanje takve prilike", dodali su.
BBA Analiza: Kina diktira cijene bakra i aluminija
Kina je najveći svjetski proizvođač i potrošač industrijskih metala, čiji utjecaj na cijene dolazi iz metaloprerađivačkih kapaciteta, industrijske proizvodnje, izvoza i stvaranja zaliha. Nova runda podrške kineskoj privredi odražava odlučnost države da ubrza rast, što se pozitivno odražava na tržištu metala kroz povećanje potražnje.
Kina je ključni pokretač potražnje za bakrom i aluminijem zbog svoje velike industrije. Iako se oporavak nakon pandemije nije odvijao prema očekivanjima, cijene industrijskih metala su često padale zbog slabe globalne ekonomske perspektive i restriktivnih monetarnih politika.