Jeste li već osjetili posljedice poplava i bujica koje su zahvatile Bosnu i Hercegovinu (BiH)? Mnogi građani jesu, ali i privreda, posebno prevoznici i sektori čiji rad ili proizvodnja zavise od svakodnevnog transporta različitih sirovina i proizvoda s juga ka unutrašnjosti zemlje i obrnuto.
Putna i željeznička povezanost Sarajeva i Mostara i dalje je prekinuta, alternativni pravci znatno su duži, a time i skuplji.
Dnevni gubici za društvo mjere se milionima maraka, pokazuju prve analize. Od toga koliko brzo će biti sanirana oštećenja na putu i pruzi zavisiće i ukupna šteta.
Ovo je pet najvažnijih stvari koje su obilježile posljednja 24 sata na našoj platformi:
Hifa Petrol dnevno gubi 63 hiljade KM zbog dužeg transporta nafte
Kompanija Hifa Petrol iz Sarajeva samo je jedna od mnogobrojnih koje trpe štete usljed prekida putne komunikacije Sarajevo - Mostar. Ovoj kompaniji onemogućen je transport nafte uobičajenim putnim pravcima iz Ploča (Hrvatska) prema različitim dijelovima BiH.
Robu su prinuđeni da transportuju alternativnim putnim pravcima zbog kojih im troškovi na dnevnom nivou rastu za 63.000 KM.
Istovremeno, ne trpe štete usljed prekida željezničkog saobraćaja s obzirom na to da većinu potreba za željezničkim transportom (uvoz plina iz Evrope) realizuju sa sjevera zemlje.
Centrotrans mijenja rute zbog poplava, suočeni s većim troškovima i kašnjenjima
Katastrofalne poplave koje su oštetile saobraćajnu infrastrukturu između Sarajeva i Mostara znatno su otežale poslovanje kompanije Centrotrans. Za prevoz putnika prema Splitu, Dubrovniku i Ulcinju koriste alternativne putne pravce, što dodatno povećava troškove i kašnjenja od oko dva sata.
Korištenje alternativnog pravca preko Foče znači dodatnih 110 kilometara i dodatna tri sata vožnje, dok se korištenjem alternativnog pravca preko Bugojna put produžava za 190 kilometara i takođe tri sata vožnje.
Ekonomisti nemaju dobre vijesti, posljedice poplava dugo će se sanirati
Korištenje alternativnih cestovnih pravaca povećaće troškove transporta, te rast ukupnih troškova u distributivnim lancima, što će u konačnici osjetiti građani kroz više cijene proizvoda. S druge strane, loša putna komunikacija podrazumijeva manju produktivnost i smanjen obim ekonomske aktivnosti.
Amila Pilav Velić, profesorica na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, za Bloomberg Adriju je kazala da odgovor na katastrofalne poplave mora uključivati i precizne ekonomske mjere, a koje će vratiti povjerenje preduzetnika, investitora, ali i svih drugih aktera na tržištu stabilizirajući odnose na tržištu, te osiguravajući neometano kretanje ljudi, robe i kapitala.
Usvojen dio prijedloga, Vlada FBiH još uvijek bez finalnog Nacrta novog zakona o radu
Trenutno je u pripremi novi zakon o radu na području Federacije Bosne i Hercegovine, koji bi trebao donijeti značajne izmjene na tržištu rada. Kako su ranije najavljivali iz Ministarstva rada i socijalne politike, do kraja godine bi trebalo da imaju nacrt. S obzirom na to da se još uvijek sabiraju rezultati lokalnih izbora, vjeruje se da će u nastavku rada glavni fokus biti upravo ovaj zakon, s obzirom na njegov značaj.
Iz Ministarstva su za naš portal kazali da je radna grupa koja radi na izmjenama Zakona o radu, do sada prešla dvije trećine zakona i pripremila draft.
CBBiH uvodi jedinstvenu naknadu za obavljanje platnih transakcija
Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) od 1. novembra uvodi jedinstvenu naknadu za obavljanje platnih transakcija u žirokliring sistemu i bruto poravnanju u realnom vremenu (BPRV).
Visina naknade za obavljanje platnih transakcija za učesnike u žirokliring sistemu iznosiće 0,26 KM po transakciji (bez obzira na poravnanje u toku dana), a za obavljanje platnih transakcija za učesnike u BPRV iznosi 2,05 KM po transakciji.
Šta se još čitalo u utorak:
Sporni kamenolom u Donjoj Jablanici radio bez koncesije
Analiziramo što za Luku Ploče znači prirodna katastrofa u BiH
UniCredit zadržava prognozu rasta za BiH od 2,5 posto u 2024.
Slijedi...
Analiza: Koliko nas dnevno košta blokada puta Sarajevo – Mostar - Hadis Bajrić, doktor tehničkih nauka, zaposlen na katedri za Industrijsko inženjerstvo i menadžment na Mašinskom fakultetu u Sarajevu, analizirao je za Bloomberg Adriju kolike su štete koje trpe građani i privreda usljed prekida putne komunikacije između dva grada.
BBA Analiza: Kina diktira cijene bakra i aluminija - Kina je najveći svjetski proizvođač industrijskih metala, ali i najveći potrošač. Uticaj Kine na cijene je višestruk - cijene reaguju na sve informacije koje dolaze iz Kine - metaloprerađivački kapaciteti, industrijska proizvodnja, izvoz metala, stvaranje zaliha.
Premier liga odustaje od sponzorstva kockanja, kripto ulazi na velika vrata - Priliv kripto novca u engleski fudbal se nastavlja, osiguravajući nova sredstva za klubove dok se propisi pooštravaju protiv sponzorisanja igara na sreću, ključnog izvora prihoda koji će uskoro nestati.