Među evropskim državama postoje značajne razlike ne samo u iznosu penzija već i u udjelu koji penzija ima u odnosu na platu pri penzionisanju.
Najveći procenat neto plate pri penzionisanju dobijaju u Portugalu (98,8 odsto), slijede Holandija (93 odsto) i Grčka (90 odsto), pokazuju podaci Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) za 2022. godinu. Na četvrtom mjestu je Austrija, gdje penzija pri penzionisanju u prosjeku iznosi 87,4 odsto neto plate.
U Austriji je 2022. godine prosječna penzija iznosila 1.313 evra za žene i 2.229 evra za muškarce, navodi austrijski zavod za statistiku, pri čemu penzioneri u Austriji primaju 14 penzija godišnje. Prosječna neto mjesečna plata u Austriji iznosi nešto manje od 3.000 evra (4.388 evra bruto), prema statističkim podacima, pri čemu se takođe isplaćuje 14 puta godišnje.
Stanovništvo stari, životni vijek se produžava
Ako su u Austriji penzije znatno veće nego u Sloveniji, prosječna starost odlaska u penziju slična je kao u Sloveniji. Muškarci su se u prosjeku penzionisali sa 61,6 godina, a žene sa 60,9 godina. U Sloveniji su se prošle godine muškarci u prosjeku penzionisali sa 62,8 godina, a žene sa 61,7 godina, pokazuju podaci Zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje Slovenije (ZPIZ).
OECD upozorava da će države zbog starenja stanovništva morati da podignu starosnu granicu za penzionisanje. "Udio stanovništva starosti 65 godina i više iznosio je 18 odsto u 2022. godini, a do 2050. godine bi u prosjeku u zemljama OECD-a trebalo da poraste na 27 odsto", navodi se u izvještaju OECD-a. Očekivani životni vijek će se postepeno produžavati, što će dodatno opteretiti penzione sisteme.
Najduže rade Islanđani
Trenutno najduže rade Islanđani: žene se u prosjeku penzionišu sa 65,8 godina, a muškarci sa 68,3 godine. To znači da rade duže od starosne granice za penzionisanje, koja je postavljena na 65 godina. Među državama EU, na prvom mjestu je Portugal, gdje se žene u prosjeku penzionišu sa 64,6 godina, a muškarci sa 66,6 godina.
Prosječna starost pri penzionisanju u svih 27 država EU iznosi 62,6 godina za muškarce i 62,3 godine za žene, navodi OECD, koji podstiče države da podignu starosnu granicu za penzionisanje. Time bi se produžio period uplaćivanja u penzioni fond i skratio period primanja penzija.
Danska, Estonija, Italija, Holandija i Švedska planiraju da podignu starosnu granicu za penzionisanje na 70 godina ili više, ukoliko se očekivani životni vijek poveća u skladu s predviđanjima, navodi OECD.
Cijeli tekst pročitajte na stranicama Bloomberg Adria Slovenija.