Svako ko pruža materijalnu podršku određenoj osobi ili instituciji koja je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD) podložan je mogućim sankcijama, raniji je stav američke administracije koji je ponovo apostrofirao pomoćnik državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja James O'Brien.
SAD o sankcijama ne govore unaprijed, a u Bosni i Hercegovini (BiH) žele da izvršna vlast funkcioniše, kako na nivou države, tako i u entitetima i da se javni novac troši efikasno za javno dobro.
"U takvim uslovima i sa tim postignućima sankcije bi prestale", poručio je O'Brien.
Još aktivna dva računa Prointera i jedan kod K-2
Posljednji krug sankcija prema BiH doveo je do gašenja računa sankcionisanim firmama u komercijalnim bankama i onemogućavanja rada sedam kompanija koje zapošljavaju preko 200 radnika.
Još uvijek su aktivna dva računa Prointera, a riječ je o računima za depozite koji predstavljaju kolateral. Aktivan je i jedan devizni račun kod firme K-2 Audio Services, podaci su Centralne banke BiH na dan 27. avgust 2024.
Vlasnik većine sankcionisanih firmi Đorđe Đurić je odlučio da se povuče iz biznisa u BiH, Infinity grupa i njene članice promijenile su vlasnike, a rukovodioci iz više firmi su osnovali nove kompanije u cilju nastavka rada.
Vlast u Republici Srpskoj okrivljuje Ambasadu SAD da prijeti bankama, da joj onemogućava zaduživanje u inostranstvu i dovodi entitet u tešku ekonomsku situaciju.
"Mislim da žele da okrive nekoga drugog za ono što su učinili. Ono što je Ambasada SAD-a uradila jeste da je objasnila bankama rizike u okviru postojećih sankcija. Mi radimo takvu istu stvar u zemljama širom svijeta, a samo se u Banjaluci optužuje ambasada SAD-a za njihovu ekonomsku situaciju. Sankcije podrazumijevaju da se ne može koristiti naš sistem za koruptivne aktivnosti", odgovorio je O'Brien u intervjuu za poslovni portal Capital.
Sankcije SAD-a, dodao je, poručuju da SAD ne želi da određena ponašanja poput korupcije koriste dolar i račune denominirane u američkim dolarima. "Mi smo ti koji odlučuju ko može da koristi naš sistem".
Više:
OFAC proširio sankcije na dva lica i sedam kompanija u RS
Infinity žele da preuzmu radnici, banke već rade na gašenju računa
Invictus tehnology preuzima poslove Prointera usljed sankcija
Vujić za Bloomberg Adriju: Ide stečaj grupe, izlazimo iz medija i elektro sektora
Radnici ATV-a zbog sankcija osnovali novo društvo pod imenom VAM
Odluka Skupštine osnivača: Gasi se Una TV
Prointer dobio nove vlasnike, radnicima UNA-e ugovori do 30. septembra
Zbog sankcija promjene i u firmi iz Beograda - vlasniku banjalučke Boske
Podsjećamo, na listu Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD-a (OFAC) 18. juna ove godine stavljene su Infinity International Group te njihove članice Prointer ITSS, Kaldera Company, Infinity Media, K-2 Audio Services i Una World Network. Pored njih, na listi je i kompanija Sirius 2010, te dva fizička lica povezana s pomenutim kompanijama Đorđe Đurić i Milenko Čičić.
Ova mreža predstavlja značajan izvor prihoda za predsjednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika i njegovu porodicu, koji su već pod američkim sankcijama, naveli su iz Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD-a (OFAC).
"Dodik je koristio svoju zvaničnu poziciju za sticanje ličnog bogatstva putem kompanija povezanih sa njim i sa Igorom Dodikom", poručili su iz OFAC-a.
Predsjednik Uprave Infinity International Group Bojan Vujić u intervjuu za Bloomberg Adriju je to demantovao.
"Nigdje ne postoji nikakva transakcija za ostvareni prihod vezano za saradnju s Igorom Dodikom. Ja sam rekao, saradnja znači da vi i ja imamo ugovoren odnos, vaše obaveze, moje obaveze. Takve saradnje nikada nije bilo. Niti je ikada bio u vlasničkoj strukturi, niti bilo kakvoj vezi, ja više ne znam koji termin da iskoristim da dam težinu tome. Nikada nikakve poslovne aktivnosti nisu vezane za to", istakao je Vujić.