Visoke cijene smanjile su potrošnju, te se očekuje da će ekonomija Ujedinjenog Kraljevstva gubiti zamah i kliziti u recesiju.
Ekonomija Ujedinjenog Kraljevstva neočekivano se smanjila u martu jer su troškovi života natjerali potrošače da smanje potrošnju, dovodeći u pitanje sposobnost Banke Engleske (BOE) da nastavi s povećanjem kamatnih stopa i gomilajući pritisak na vladu premijera Borisa Johnsona da odgovori.
Bruto domaći proizvod pao je za 0,1 posto u odnosu na februar, kada je rast bio stalan, saopćio je u četvrtak Državni zavod za statistiku. To je značilo da je ekonomija porasla samo 0,8 posto u prvom tromjesečju, manje od jedan posto koji su prognozirali ekonomisti.
Najgori nalet inflacije
Dok tromjesečni rast prvi put vraća proizvodnju iznad nivoa prije pandemije, gotovo je sigurno da će označiti vrhunac godine. S najgorim naletom inflacije od 1980-ih očekuje se da će ekonomija brzo gubiti zamah i vjerovatno kliziti u recesiju.
Vlada se suočava s pozivima da pruži veću podršku domaćinstvima usred upozorenja da će još četvrt miliona ljudi pasti u neimaštinu zbog rastućih troškova energije i hrane. Izvještava se da britanski ministar finansija Rishi Sunak priprema paket mjera za zimu, koji bi mogao biti predstavljen ovog ljeta.
Odgovarajući na podatke o BDP-u, Sunak je rekao da prepoznaje da se domaćinstva suočavaju s "tjeskobnim vremenima", iako je rast u prvih nekoliko mjeseci ove godine nadmašio SAD, Njemačku i Italiju.
"Naš oporavak je poremećen Putinovom barbarskom invazijom na Ukrajinu i drugim globalnim izazovima, ali mi nastavljamo pomagati ljudima gdje možemo".
Uticaj troškovnog šoka u Velikoj Britaniji bio je evidentan u slomu BDP-a. Samo u martu usluge usmjerene na potrošače pale su za 1,8 posto, potaknute naglim padom trgovine na veliko i malo od 2,8 posto. Sektor usluga i proizvodnja zabilježili su smanjenje proizvodnje za 0,2 posto.
Britanske privredne komore odgovorile su još jednim pozivom na hitan budžet za rješavanje krize životnog standarda.
"Izrazito sporiji rast potvrđuje alarmantan gubitak zamaha", rekao je Suren Thiru, šef ekonomije BCC-a. "U tom kontekstu, nedavna odluka Banke Engleske da podigne kamatne stope i dalje izgleda kao pogrešan korak".
Think tank Resolution Foundation rekao je da "prijeti rizik od stagflacije". Capital Economics je upozorio da "rizik od recesije raste".
Novi šokovi na jesen
Očitavanje BDP-a u martu također je uticalo na gašenje NHS-ovih programa testiranja, praćenja i vakcinisanja, koji su srušili rast od 0,2 postotna boda, budući da je aktivnost usporila u odnosu na nivoe zabilježene u izbijanju omikrona.
U tromjesečju je došlo do razočaranja u trgovinu i poslovna ulaganja. Ukupni deficit u trgovini robom i uslugama, isključujući plemenite metale, povećao se za 14,9 milijardi funti (34,1 milijardu KM) na 25,2 milijarde (57,7 milijardi KM), što je najveći deficit od početka evidencije 1997. Izvoz je pao i došlo je do velikog porasta uvoza, što znači da je neto trgovina djelovala kao značajna prepreka rasta.
Poslovne investicije pale su za 0,5 posto i ostale su 9,1 posto ispod nivoa prije pandemije koronavirusa. Nivo je niži od prošlosedmične prognoze Banke Engleske.
Bloomberg Economics očekuje da će se ekonomija smanjiti u drugom tromjesečju nakon što su domaćinstva pogođena porastom računa za energiju i povećanjem poreza u aprilu.
Daljnji bol nazire se u oktobru, kada BOE očekuje da će komunalna poduzeća povećati račune za plin i struju za daljnjih 40 posto.
Centralna banka prošle je sedmice predvidjela da će inflacija premašiti 10 posto u oktobru, što je pet puta više od cilja, a kreatori politike usred su jednog od najbržih ciklusa zaoštravanja ikad kako bi rast cijena stavili pod kontrolu.
Ipak, to je loša vijest za budući rast, a BOE predviđa da će se ekonomija jedva uopće širiti tokom 2023. i 2024. godine.