Bavarian Nordic A/S trenutno je jedina kompanija koja ima odobrenu vakcinu protiv majmunskih boginja u Evropskoj uniji i Sjedinjenim Američkim Državama.
Akcije ove kompanije od početka godine su porasle više od 50 odsto, a razlog za rast je i zaraza koja je ove nedjelje prvi put registrovana i van Afrike.
Danska farmaceutska kompanija je u petak zatražila da Evropska agencija za lijekove (EMA) njenu vakcinu odobri za upotrebu na adolescentima uzrasta od 12 do 17 godina, piše Bloomberg.
Vakcina je trenutno dozvoljena samo za odrasle, ali je u SAD-u odobrena hitna dozvola za upotrebu i u slučaju adolescenata ovog uzrasta, rekli su iz kompanije iz Kopenhagena.
Akcije su ove nedjelje porasle preko 35 odsto, a investitori se nadaju da bi prodaja mogla da skoči i dodatno uveća profitabilnost.
U kompaniji se nadaju da bi pomenutu dozvolu EMA mogli da dobiju uskoro i da bi primjena mogla da počne već u posljednjem kvartalu ove godine, a trenutno testiraju i vakcinu za uzrast od dvije do 12 godina.
Generalni direktor Paul Chaplin je ranije ove nedjelje rekao da kompanija može da afričkim zemljama do kraja 2025. godine isporuči 10 miliona doza.
Poslovanje
Prema posljednjim dostupnim podacima o poslovanju (za prvi kvartal), kompanija je zabilježila pad prihoda od prodaje od jedne trećine, a prvi kvartal je završila uz neto gubitak od 15,34 miliona evra.
Za razliku od prvog kvartala, 2023. godina je za Bavarian Nordic bila uspješna, pa je profit kompanije (nakon gubitka iz 2022. godine) skočio na 197,7 miliona evra.
Prihodi od prodaje su više nego udvostručeni i iznosili su 946,5 miliona evra. Još veći skok zabilježio je pokazatelj EBITDA, koji je nakon uvećanja od osam puta dostigao 350,5 miliona evra.
Pored majmunskih boginja, kompanija takođe pravi i vakcine protiv bjesnila, kolere, encefalitisa koji prenose krpelji, tifusa i hepatitisa B.
Farmaceutska kuća posluje u osam zemalja, a proizvodnju ima u Švajcarskoj i Danskoj. U Sjedinjenim Američkim Državama, Danskoj i Njemačkoj nalaze se njena odjeljenja za istraživanje i razvoj.
U pisanju teksta pomogli Christian Wienberg i Sanne Wass.