Ugostiteljskom sektoru, ali i domaćim proizvođačima te trgovcima pićem i hranom svakako bi bilo lukrativno da se hrvatska nogometna rezignacija nakon tri utakmice u grupnoj fazi uspjela probiti i u drugi dio europskog prvenstva. Na to ukazuju brojke o potrošnji domaćih potrošača tijekom utakmica hrvatskih nogometaša koje je u četvrtak objavio Revolut, digitalna platforma za platni promet.
Tamo su analizirali više od 160 tisuća transakcija tijekom svake utakmice koju je Hrvatska igrala na turniru i prema njihovim podacima potrošnja u kafićima i restoranima u Hrvatskoj je tada skočila za 42 posto. Dio navijača ostao je kod kuće, dodaju u Revolutu, a tijekom utakmica potrošnja na dostavu hrane i pića je porasla za 16 posto.
U kompaniji tvrde da u Hrvatskoj imaju 400 tisuća korisnika i njihovi podaci o potrošnji domaćih nogometnih navijača mogli bi se smatrati solidnim uzorkom, vrlo dobro indiciraju trendove, a posebno njihovo kretanje u realnom vremenu. S klasičnim praćenjem potrošnje putem računa iz kafića i restorana bez dodatne obrade to bi bilo nemoguće. Podatke slične Revolutovim mogli bi imati eventualno tek drugi kartični operateri.
Potrošnju hrvatskih korisnika u Revolutu nisu pratili samo na domaćem tržištu nego i u Njemačkoj. Tamo je potrošnja porasla za čak 182 posto, navode.
Aplikacijama za platni promet posljednjih godina raste popularnost. Hrvatski regulatori su prije dvije godine čak omogućili i isplatu osobnih dohodaka građana na račune u toj aplikaciji, no nije poznata točna brojka koliko ih se odlučilo na to.
Revolut se u ovom trenutku hvali s 45 milijuna korisnika na 40-ak tržišta u svijetu. Kompanija je lani imala prihode od 2,2 milijarde dolara uz rekordnu dobit od 428 milijuna eura.