Bosna i Hercegovina se suočava s ekonomskim i društvenim promjenama, uključujući izazove u zapošljavanju, potrebu za reformama radnog zakonodavstva i rastući turistički sektor. Sa više od tri stotine hiljada nezaposlenih, zemlja razmatra izmjene zakona kako bi olakšala uvoz radne snage, dok se turistička industrija razvija s novim letovima i povećanim interesom za destinacije poput Soluna i Rima.
Tako je u našoj državi registrovano više od tri stotine hiljada nezaposlenih, ali stručnjaci ističu da zvanična statistika ne odražava pravo stanje na tržištu rada jer postoji manjak kvalificirane radne snage. Zbog toga je sve veća potreba za uvozom radnika, a izmjene Zakona o zapošljavanju stranaca trebale bi olakšati ove procese i pomoći poslodavcima. Ovaj trend se može uporediti sa situacijom u Hrvatskoj, gdje se zbog kontinuiranog nedostatka radne snage, naročito tokom ljetne turističke sezone, bilježi porast broja stranih radnika, među kojima su mnogi iz BiH.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić u razgovoru za Bloomberg Adriju kazao je kako je neophodno mnogo toga promijeniti u Zakonu o radu u FBiH, jer dugo nije mijenjan i nije pratio nove trendove na tržištu rada. Ministar Delić je naglasio da će se reforme fokusirati na poboljšanje prava i položaja radnika u privatnom sektoru, koji su u nezavidnom položaju u odnosu na radnike u javnom sektoru.
Realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u BiH u prvom kvartalu 2024. zabilježio je rast od 2,7 posto u poređenju s istim kvartalom prošle godine, dok je rast u odnosu na prethodni kvartal bio 1,5 posto. Najveći međukvartalni rast zabilježen je u hotelijerstvu i ugostiteljstvu. Također, inflacija u BiH stabilna je na dva posto treći mjesec zaredom, dok je inflacija u eurozoni u junu usporila, približavajući se cilju ECB-a od dva posto.
Upozorenja na urušavanje IRB-a
Vlada Republike Srpske (RS) usvojila je izmjene i dopune tri zakona kako bi omogućila nastavak poslovanja kompanijama kojima banke zatvaraju račune zbog sankcija Sjedinjenih Američkih Država (SAD). Poslanici u Narodnoj skupštini RS razmatraju set zakona koji proširuju nadležnosti Investiciono-razvojne banke (IRB) RS i uvode novine u finansijski sektor ovog entiteta. Vlada RS tvrdi da će se time unaprijediti platni promet i dostupnost usluga i podrške građanima i privredi u manje razvijenim lokalnim zajednicama. Međutim, opozicioni poslanici upozoravaju da bi IRB mogao biti urušen ako bude podvrgnut američkim sankcijama.
Turizam, hrana i sport
Globalno zagrijavanje svijeta ima potencijal stvoriti tektonske promjene u putovanjima u Evropi, ali klimatske promjene nisu jedini faktor koji stoji iza turističkog uspona u Skandinaviji, koja je postala top destinacija ovog ljeta s porastom rezervacija od 27 posto. Tako je i Norwegian Air Sweden ponovo pokrenuo ljetne letove na relaciji Oslo - Sarajevo.
Uz ljetnu sezonu stigle su i nove linije za Sarajevo. Tako je Irski niskotarifni prijevoznik Ryanair pokrenuo novu direktnu liniju koja povezuje glavni grad BiH sa Solunom. Letovi će se odvijati dva puta sedmično do 28. septembra. Karte su dostupne online po cijeni od 28,49 eura.
Također, od 29. oktobra aviokompanija WizzAir će započeti letove između Sarajevskog aerodroma i Aerodroma Fiumicino u Rimu. Ova nova aviolinija će saobraćati tri puta sedmično - utorkom, četvrtkom i subotom, a standardna cijena u jednom smjeru kreće se od 19.99 eura.
Kad pogledamo turizam i putovanja, pandemija Covid-19 promijenila je način kako konzumiramo obroke tokom dana. Umjesto klasična tri dnevna obroka, naročito tokom putovanja, koji su decenijama bili norma, ljudi sve više konzumiraju snackove, posebno u zapadnim zemljama. Ovaj trend dodatno je potaknut proizvođačima koji sve češće lansiraju različite formate grickalica. Istovremeno, proizvođači su prisiljeni proširiti svoju ponudu uključujući zdravije varijante po pristupačnijim cijenama.
A kad govorimo o hrani, ne možemo isključiti piće. Analiza BBA ukazuje na to da se regionalne pivare trebaju fokusirati na proširenje svojih asortimana. Globalno tržište piva je izrazito konsolidirano, što vrijedi i za regiju, gdje već četvrt stoljeća dominiraju veliki svjetski igrači poput Carlsberga, Heinekena i Molson Coorsa. Nakon usporavanja u pandemiji, započeo je oporavak s visokim stopama rasta prihoda od prodaje.
Pivo i sport su nerazdvojivi. Almir Gredić, bivši predsjednik FK Željezničar i sadašnji predsjednik Komisije za izbor strateškog partnera i član Uprave UniCredit Banke, ističe da sport u svim razvijenim zemljama svijeta privlači veliku pažnju javnosti. On je jedan od istaknutih zagovornika boljeg funkcioniranja poslovnih modela u sportu u BiH, a procesi koje predvodi u FK Željezničar trebali bi to dodatno potvrditi.