U Adria regiji može se očekivati solidan rast bruto domaćeg proizvoda u ovoj godini pod uticajem snažne domaće potražnje, rastućih plata te infrastrukturnih investicija.
Ovo su teme koje su obilježile proteklu nedjelju:
Prema prognozi tima analitičara, Hrvatska će ove godine imati ekonomski rast od 3,5 odsto. Za Sloveniju se predviđa rast od 2,1 odsto ove godine, a za Srbiju od 3,5 odsto. U Sjevernoj Makedoniji rast će ove godine ubrzati na 2,4 odsto.
BiH bi trebala ostvariti rast od 2,8 odsto, a zemlja zbog popriličnog bazena nezaposlenih i relativno niskog nivoa plata ostaje atraktivno odredište za direktna strana ulaganja koja onda jačaju proizvodnju, zaposlenost i izvoz, smatraju analitičari Bloomberg Adrije.
Centralna banka Bosne i Hercegovine procjenjuje godišnji rast realne ekonomske aktivnosti u prvom kvartalu 2024. godine na 1,8 odsto. CBBiH navodi da preliminarna procjena kretanja realnog BDP-a za drugi kvartal 2024. godine ukazuje na nešto brži rast od 2,4 odsto na godišnjem nivou.
Tokom ove i iduće godine stopa inflacije će se, smatraju analitičari Bloomberg Adrije, stabilizirati na nižim nivoima, ali će i dalje biti pod pritiskom domaće potražnje i rasta plata, naročito u sektoru usluga.
"Procjenjujemo da bi ukupna inflacija mogla iznositi 2,6 odsto, a temeljna inflacija 4,2 odsto u drugom kvartalu 2024. godine. Očekujemo kako će godišnja inflacija u drugom kvartalu biti blago viša u maju i junu kao rezultat prvenstveno niske baze u prethodnoj godini, prvenstveno u odjeljcima transporta i režijskih troškova", ističu u CBBiH.
Neto plate isplaćene u Bosni i Hercegovini (BiH) u aprilu ove godine su realno više za 8,5 odsto u odnosu na godinu ranije, usljed popuštanja inflatornih pritisaka, ali i manjka dostupnih radnika.
U maju 2024. godine, prosječne potrošačke cijene u Federaciji Bosne i Hercegovine pale su za 0,1 odsto u poređenju s prethodnim mjesecom, dok je godišnja inflacija iznosila 1,5 odsto.
Godišnja stopa inflacije u evrozoni porasla je na 2,6 odsto u maju 2024. s 2,4 odsto u aprilu, dok je na području cijele Evropske unije rast bio nešto blaži, s 2,6 odsto u aprilu na 2,7 odsto u maju, objavio je Eurostat u utorak.
Sankcije, promjene u kompanijama i moguća preuzimanja
Kancelarija za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD-a (OFAC) proširila je u utorak listu pravnih i fizičkih lica u Bosni i Hercegovini (BiH) kojima uvodi sankcije.
Posljedice za kompanije mogle bi biti veoma ozbiljne, od gašenja računa u bankama koje posluju u BiH do prekida saradnje i ugovora koji sankcionisane firme imaju s mnogim domaćim i stranim institucijama i kompanijama.
Pavgord iz Foče povećao je udio koji ima u Boksitu iz Milića i na korak je do objave ponude za preuzimanje, dok je udio u Poštama Srpske povećala kompanija Oktan promet, u vlasništvu porodice ministra privrede i preduzetništva u Vladi Republike Srpske Vojina Mitrovića.
Alen Malkoč, vlasnik softverske kompanije HulkApps, u razgovoru za Bloomberg Adriju istakao je kako kompanija podržava inovacije u Bosni i Hercegovini te vjeruje da će postati ključni akter u održivoj budućnosti IT sektora koristeći napredne tehnologije.
Novi letovi i potencijal Mostara bez Red Bulla
Započeli su letovi na novoj avioliniji između Kopenhagena i Sarajeva. Putovanje iz glavnog grada Danske do Sarajeva traje oko dva sata. Scandinavian Airlines (SAS) organizuje letove između Sarajeva i Kopenhagena ponovo 21. i 25. juna, a ova ruta će se nastaviti svake srijede od 3. jula do 21. avgusta.
Sarajevo je najjeftiniji grad u regiji za život stranih radnika, dok je Tirana najskuplja. Iza nje su Ljubljana, Zagreb, Budimpešta i Bukurešt, pa onda Beograd. Nakon Sarajeva, među najjeftinijim su Sofija i Skoplje.
Svake godine Mostar postaje epicentar međunarodnog interesa zahvaljujući spektakularnom događaju - Red Bull Cliff Diving takmičenju. Ipak, ovogodišnji turistički kalendar neće obuhvatiti ovo prestižno takmičenje u skokovima sa Starog mosta, što je izazvalo reakcije u turističkoj zajednici. Provjerili smo i kakva je turistička ponuda u Hercegovini bez najznačajnijeg događaja i koje su posljedice.
Employer branding i AI u obrazovanju
Reputacija kompanije igra veliku ulogu u zadržavanju i privlačenju radnika s obzirom na to da se dosta radnika ne bi prijavilo ili nastavilo raditi za kompaniju koja je na lošem glasu među bivšim zaposlenicima ili u široj javnosti. Iz tog razloga, globalne kompanije ulažu napore u employer branding strategiju i izgradnju ugleda koji imaju kao poslodavci među svojim zaposlenicima i radnom snagom.
Stručnjaci predviđaju da će umjetna inteligencija duboko transformirati sistem obrazovanja, što dovodi do pitanja o mogućem kraju tradicionalnih metoda podučavanja. Dok neki vide potencijal za personalizovano učenje i efikasniju edukaciju, drugi izražavaju zabrinutost zbog mogućeg gubitka autentičnosti i ljudskog dodira u procesu učenja.