Regionalni finansijski centri Hong Kong i Singapur zauzeli su vrh nove globalne liste najskupljih gradova za strance, po drugi put zaredom zadržavajući švajcarske destinacije van prvih mjesta. Visoki troškovi rentiranja omogućili su ovim rivalima da nadmaše Cirih, Ženevu, Bazel i Bern, prema Mercerovom izvještaju o troškovima života za 2024. godinu.
Njujork je pao za jedno mjesto i zauzeo sedmu poziciju. London je zauzeo osmo mjesto, skočivši devet mjesta u odnosu na prošlogodišnji rang.
Mercerov izvještaj navodi da rastući troškovi stanovanja i "nestabilni trendovi inflacije" vrše pritisak na kompenzacione pakete radnika u inostranstvu (različiti oblici finansijske i druge podrške poslodavaca zaposlenima kako bi se prilagodili životu i radu u stranoj zemlji).
"Izazovi troškova života imali su značajan uticaj na multinacionalne organizacije i njihove zaposlene," rekla je Yvonne Traber, globalna liderka za mobilnost u kompaniji Mercer, u saopštenju za medije.
"Visoki troškovi života mogu natjerati zaposlene na prilagođavanje svog načina života, smanjenje diskrecionih troškova ili čak borbu za zadovoljenje osnovnih potreba," rekla je Traber. "Kako bi se suprotstavili ovim izazovima, poslodavci mogu ponuditi kompenzacione pakete koji uključuju naknade za stanovanje ili subvencije ili pružiti druge usluge podrške."
Ostala mjesta na listi:
Sedam američkih gradova našlo se u top 20, uključujući Los Anđeles (10. mjesto), Honolulu (12.) i San Francisko (13.) Sidnej je najskuplje mjesto u pacifičkom regionu (58.) Toronto je najskuplji grad u Kanadi (92.) Mumbaj je najskuplja destinacija u Indiji (136.) Lagos (225.) i Abuja (226.) u Nigeriji pali su na dno tabele zbog fluktuacija valuta.
Mercer je uporedio troškove više od 200 stavki i usluga - uključujući stanovanje, transport, hranu, odjeću i kućne potrepštine - kako bi došao do rangiranja od 226 gradova.
Ovo je 30 najskupljih gradova na svijetu za strance: