Ciklusi u kojima Nike ili Adidas dominiraju obično traju od tri do pet godina, smatraju analitičari RBC Capital Maters. Adidasov nedavni rast temelji se na popularnim tenisicama Samba, međutim to još uvijek nije dovoljno da skine Nike s trona. Nike još uvijek dominira u segmentu ugovora s reprezentacijama koje su se kvalificirale na Euro 2024.
Njemačka je spremna ugostiti sve 24 nacije na 17. izdanju Eura koje će započeti 14. juna i završiti 14. jula. Sva 24 tima obući će svoje potpuno nove dresove, a iza njih stoji šest brendova.
Nike je jedan od najistaknutijih brendova u svijetu sportske odjeće. Američki brend drži 37,5 posto tržišta u ovom segmentu, te ima ugovore s devet učesnika Eura 2024, među kojima su Hrvatska, Nizozemska, Turska, Francuska, Engleska.
Nike je bio meta kritika zbog izmjena na engleskom nacionalnom dresu, konkretno križu Svetog Jurja, čija je horizontalna traka sada kombinacija plave i ljubičaste boje umjesto crvene kao na originalnoj zastavi. Čak se i premijer Rishi Sunak uključio u raspravu o bojama dresa nogometnog tima Engleske, rekavši da se križ ne smije mijenjati i da je original simbol nacionalnog ponosa.
Adidasu je pripalo 25 posto tržišta, te će popularne pruge pronaći svoje mjesto na dresovima šest reprezentacija Eura 2024, uključujući i Njemačku. Međutim, već 2027. popularnih pruga neće biti na njemačkim dresovima, s obzirom na to da će upravo Nike postati glavni sponzor dresova njemačkih nacionalnih nogometnih timova, preuzimajući takmičenje za marketinški primat u sportu na domaćem terenu svog glavnog rivala, izvijestio je Bloomberg. Ovim je okončano 77-godišnje partnerstvo tokom kojeg su muški i ženski timovi osvojili više naslova Svjetskog kupa i Evropskog prvenstva u Adidasovoj opremi. Ugovor s Nikeom trebao bi trajati do 2034. Nike će plaćati 100 miliona eura godišnje, udvostručujući Adidasovo sponzorstvo od 50 miliona eura.
Njemački nogometni savez (DFB) izjavio je da su razlozi za ovaj revolucionarni preokret ekonomske prirode, a vidjet ćemo kako će Nike iskoristiti ovu pobjedu na protivničkom terenu.
Još jedna njemačka marka koja ostavlja svoj pečat na Euru - Puma ovog ljeta je dizajnirala dresove za četiri evropska tima, među kojima su Srbija i Austrija, čime njen udio na tržištu iznosi 16,6 posto. U poređenju s Eurom 2020, u Puminom timu nema Italije, koju je preuzeo Adidas.
Do ove godine, Puma je od 2016. svake godine nadmašivala svog "brata rivala" - Adidas. No, čak i s rastom od 13 posto, još uvijek je daleko iza rasta od 21 posto koji ostvaruje Adidas, koji pod vodstvom bivšeg šefa Pume Bjorna Guldena doživljava zaokret. Puma SE ove godine predstavlja nove proizvode za trčanje, košarku i nogomet u nadi da bi Olimpijske igre i veliki nogometni turniri u Evropi i Americi mogli donijeti olakšanje. Također, kako bi ubrzao svoj ponovni pristup specijaliziranom tržištu, brend je nedavno pokrenuo svoju prvu globalnu kampanju u deset godina. "Forever. Faster." namjerava pozicionirati Pumu kao najbrži sportski brend na svijetu.
Španski sportski brend Joma povezan je s nekoliko evropskih timova. Ovog Eura, dva tima će s ponosom nositi Jomine dresove. Oba dresa su žuto-plava. Macron donosi italijanski štih na ovo izdanje Eura. Brend sportske odjeće trenutno je partner s dva tima koji će nositi crvene dresove. Njemačko-danska kompanija Hummel ponosni je dizajner dresa danske reprezentacije na ovom Euru.
Inače, sportska sponzorstva jedan su od najčešćih oblika marketinških strategija za vodeće robne marke, a prema podacima Statista, globalno tržište sportskih sponzorstava 2022. godine vrijedilo je 66 milijardi dolara, a očekuje se da će porasti na gotovo 108 milijardi dolara do 2030. godine. Sport i sportska sponzorstva ključni su dio marketinškog ulaganja za mnoge vodeće svjetske kompanije, a posebno one koje se bave proizvodnjom sportske odjeće i obuće.
Pročitaj više: EURO 2024.: Natjecanje godine za nogometaše i biznis
Nike je jedan od prvih brendova koji je uvidio potencijal strategije sponzoriranja s više sredstava. Brend sportske odjeće sa sjedištem u Oregonu izgradio je svoju marketinšku strategiju oko sponzorstava sportaša prije nego što se proširio na sponzorske timove i takmičenja jer su postali jedan od najprepoznatljivijih brendova na svijetu. Njihovo rano usvajanje strategije dovelo je do toga da je Nike postavio novi trend u sportskim sponzorstvima, koji im je donio prvo mjesto na listi SportsPro '50 najtržišnijih svjetskih brendova' generirajući nevjerovatnih 617 miliona dolara vrijednosti brenda godišnje od svojih sponzorskih ulaganja, prema podacima iz 2021.
Na drugom mjestu je Adidas s 343 miliona dolara vrijednosti brenda godišnje, dok Puma generira 150 miliona dolara.