Za svoje pristalice, suosnivač Wikileaksa Julian Assange je mučenik, progonjen zbog razotkrivanja korupcije i ratnih zločina. Za druge, on je beskrupulozni haker koji dovodi živote ljudi u opasnost objavljivanjem osjetljivih državnih tajni.
Američki tužioci optužili su 52-godišnjeg aktivistu za špijunažu zbog njegove uloge u odavanju povjerljivih dokumenata uz pomoć analitičarke američke vojne obavještajne službe Chelsea Manning. Nakon što je sedam godina proveo u ambasadi Ekvadora u Londonu, gdje je tražio azil, Assange je 2019. uhapšen i poslat u zatvor, do izručenja Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
Ali slučaj se odugovlačio godinama, a Assangeovi advokati su ubjeđivali britanske sudije da odlože njegovo izručenje američkoj vlasti zbog zabrinutosti da neće dobiti pravično suđenje, da se time rizikuje samoubistvo ili suočavanje sa potencijalno nehumanim uslovima u američkom zatvoru.
Dobio je još jednu priliku da uloži žalbu na izručenje 20. maja, kada je britanski sud saopštio da obećanja američke vlade - da će Assangeu biti data ista prava na slobodu govora kao i američkom državljaninu kada ode na suđenje - nisu dovoljno dobra.
Šta će se dogoditi ako Assange bude izručen SAD?
Assange je optužen da je podsticao i pomagao Mening u pribavljanju oko 750.000 povjerljivih ili osjetljivih dokumenata, što je jedno od najvećih curenja državnih tajni u istoriji SAD. Optužbe - 17 povezanih tačaka za špijunažu i jedna tačka za zloupotrebu računara - nose maksimalnu kaznu od 175 godina zatvora ako bude osuđen po svim tačkama, iako su kazne za federalne zločine obično manje.
Zašto je slučaj važan?
Američka vlada je saopštila da je curenje nanijelo štetu nacionalnoj bezbjednosti i ugrozilo živote. Assangeove pristalice kažu da bi njegovo izručenje moglo da bude opasan presedan za slobodu štampe i novinarstva, kao i za uzbunjivače koji otkrivaju zločine.
Šta je Assangeov argument protiv ekstradicije?
Njegovi advokati su naveli zabrinutost u vezi sa njegovim krhkim zdravljem poslije toliko godina u zatvoru i rizikom da bude poslat u takozvani supermaks zatvor (najbezbjedniji nivo pritvora u zatvorskim sistemima, prim. aut.) - nešto za šta su američki zvaničnici insistirali da se neće dogoditi. U svom posljednjem pokušaju za novo žalbeno saslušanje, advokati su rekli da uvjeravanja američke ambasade o njegovim pravima da brani slobodu govora nisu dovoljno dobra.
Koja je bila posljednja odluka suda u Velikoj Britaniji?
Dvojica londonskih sudija presudila su da Assange može da uloži žalbu na ekstradiciju imajući u vidu neizvjesnost oko njegovih prava na slobodu govora kao neameričkog državljanina prema Prvom amandmanu Ustava SAD. Assangeovi advokati tvrde da uvjeravanja data sudu nisu pružila nikakva kredibilna obećanja o budućim akcijama američkog pravosuđa. Sudije su prihvatile garanciju da neće biti suočen sa smrtnom kaznom.
Šta se dešava nakon ove nove žalbe?
Konačna odluka je možda još daleko. Ako jedna strana pobijedi ili izgubi, postoji još više opcija za žalbu. Ukoliko Assange iscrpi opcije za žalbu u Velikoj Britaniji, mogao bi da odloži ili zaustavi svoje izručenje putem prijave Evropskom sudu za ljudska prava. Takođe, američki predsjednik Joe Biden rekao je da razmatra zahtjev australijske vlade da odustane od Assangeovog gonjenja. Takođe je objavljeno da SAD možda razmatraju sporazum o priznanju krivice.