U protekloj sedmici objavljeni su neki od najznačajnijih podataka kada je riječ o ekonomiji Bosne i Hercegovine. Tako smo objavili podatke o platama, ali i inflaciji u oba entiteta. Analizirali smo i poslovanje banaka u prvom kvartalu, kao i cijene nekretnina. Pratili smo i podatke o ekonomskoj aktivnosti privatnog sektora u eurozoni.
Ovo je pet grafikona koji su obilježili sedmicu:
Blagi rast plata u BiH
U martu 2024. godine prosječna mjesečna neto plata u BiH bilježi nominalni rast od 1,1 posto u odnosu na prethodni mjesec, uz realno povećanje od 0,8 posto u odnosu na februar 2024. godine.
Analitički tim Bloomberg Adrije u ostatku godine očekuje nastavak niskih stopa rasta zaposlenosti uz pojačani pritisak radnika na daljnji rast plata koje će rasti po višim jednocifrenim brojkama s obzirom na manjak bazena radne snage, koji se nakon Slovenije i Hrvatske počeo prelijevati i na BiH, ali trenutno u manjoj mjeri.
Cijene u FBiH blago porasle, u RS bez promjena
Cijene u FBiH zabilježile su blagi rast u aprilu. Potrošačke cijene u prosjeku su porasle za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec. Na godišnjem nivou inflacija iznosi 1,2 posto, što je ubrzanje u odnosu na mart, kada je godišnja inflacija iznosila 0,9 posto, što je rezultat rasta cijena u hotelima i restoranima i ostalih dobara i usluga.
Cijene proizvoda i usluga koji se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj u aprilu se nisu mijenjale u odnosu na mart ove godine, dok su u odnosu na april prošle godine više za 2,5 posto. Najveći godišnji rast cijena zabilježen je u odjeljku restorana i hotela i to za 6,9 posto, uslijed povećanja cijena smještaja za 13,3 posto. Slijedi rast cijena ostalih proizvoda i usluga za 5,4 posto, što je posljedica poskupljenja usluga lične higijene za 8,8 posto.
Porasle cijene novih stanova u BiH
Cijene nekretnina u prvom kvartalu 2024. godine u BiH nastavile su rasti. U istom periodu blago je porastao broj završenih stanova, kao i proizvođačke cijene u građevinarstvu.
U poređenju s prvim kvartalom prošle godine, prosječna cijena je viša za 17,2 posto, a u odnosu na cijelu 2023. za sedam posto. Elvisa Pilav iz agencije Metropola Nekretnine rekla je za Bloomberg Adriju ranije da još uvijek ne očekuju pad cijena, "čak je izvjesno da je pad cijena nekretnina prilično daleko".
"Očekujemo da bi u nekom narednom periodu privremeno moglo doći do stagnacije, ali ne još, nego možda krajem naredne godine i početkom 2025. godine i to pod uslovom da se situacija u vezi s ponudom nekretnina na tržištu popravi, odnosno da se poveća broj nekretnina dostupnih za kupovinu", istaknula je Pilav.
Dobit banaka u FBiH 174,3 miliona KM, u RS-u 55,5 miliona KM
Sve banke u Republici Srpskoj su sa 30. martom ove godine iskazale neto dobit koja ukupno iznosi 55,5 miliona KM i jednaka je profitu koji je bankarski sektor imao u prvom kvartalu prošle godine. Bruto bilansna aktiva bankarskog sektora iznosi 10,7 milijardi KM i u odnosu na kraj 2023. godine veća je za 3,4 posto. Ukupni bruto krediti na kraju prvog kvartala ove godine iznosili su 6,1 milijardu KM i povećani su za 34 miliona KM u odnosu na kraj 2023. godine. Ukupni depoziti na nivou bankarskog sektora Republike Srpske iznose osam milijardi KM i povećani su za 3,6 posto u odnosu na kraj 2023. godine.
U prvom kvartalu ove godine, banke sa sjedištem u Federaciji Bosne i Hercegovine ostvarile su značajan rast neto dobiti, dosegnuvši 174,3 miliona KM, što je povećanje od 29,2 posto u odnosu na isti period prethodne godine, kada je dobit iznosila 134,9 miliona KM.
Rast ekonomske aktivnosti u regionu
Ekonomska aktivnost privatnog sektora u eurozoni dosegla je najviši nivo u godinu dana, što ukazuje na stabilan ekonomski oporavak regije. S&P Globalov indeks menadžera nabave porastao je na 52,3 u maju, premašujući prognoze analitičara i prelazeći prag od 50, što signalizira rast već treći mjesec zaredom.
"Ekonomija eurozone dodatno jača. Ohrabruje rast novih narudžbi i stabilno zapošljavanje, što odražava povjerenje kompanija", rekao je Cyrus de la Rubia, glavni ekonomist Hamburg Commercial Banke.