Iranski predsjednik Ebrahim Raisi je poginuo u padu helikoptera u planinskom području zemlje. Spasioci su u ponedjeljak pronašli helikopter koji je prevozio predsjednika i druge zvaničnike, uključujući ministra spoljnih poslova Hosseina Amirabdollahiana, koji je takođe preminuo, prenijela je poluzvanično novinska agencija Mehr. Nesreća se dogodila u nedjelju u blizini sela Tavil na sjeverozapadu Irana.
Raisi se vraćao s događaja na granici s Azerbejdžanom u pratnji tri helikoptera kada je njegova letjelica pala. U regionu je bila gusta magla, što je otežavalo uslove za spasilačke timove.
Predsjednikova smrt dolazi u trenutku nemira na Bliskom istoku. Iran je u aprilu izveo neviđen raketni i dron napad na Izrael, dok je jevrejska država u sedmom mjesecu rata za protjerivanje snaga Hamasa koje podržava Iran iz Pojasa Gaze.
Raisi, ultrakonzervativni sveštenik u svojim 60-im godinama, koji je pobijedio na predsjedničkim izborima 2021. godine, bio je viđen kao favorit za eventualnog nasljednika ajatolaha Alija Khameneija, vrhovnog vođe Irana.
Raisijeva vazdušna flota sastojala se od visokih zvaničnika uključujući ministra spoljnih poslova Hosseina Amirabdollahiana, za koga se vjerovalo da je bio u helikopteru u trenutku pada.
I Raisi i Amirabdollahian su nadgledali obnovu diplomatskih odnosa Irana sa Saudijskom Arabijom kroz kineski posredovani dogovor najavljen u martu 2023. godine. Ali, to je bilo u vrijeme kada su pregovori za obnovu iranskog nuklearnog sporazuma sa svjetskim silama i ukidanje ekonomskih sankcija bili u zastoju.
Vođa većine u američkom Senatu Chuck Schumer izjavio je u nedjelju da su ga obavještajne agencije izvijestile da nema dokaza da je helikopterski pad namjerno izazvan, objavio je NBC.
Iranska televizija je ranije uživo emitovala mnoštva ambulantnih vozila usljed jake kiše i magle. Tursko ministarstvo odbrane saopštilo je da je poslalo dron Akinci kao odgovor na zahtjev Irana.
Evropska unija je aktivirala svoju službu za brzo reagovanje i mapiranje nakon zahtjeva za pomoć iz Irana, rekao je komesar za krizno upravljanje Janez Lenarčič u objavi na X-u.
Ranije u nedjelju Raisi se sastao sa svojim azerbejdžanskim kolegom Ilhamom Alijevim kako bi otvorili zajednički izgrađenu branu na granici između dviju zemalja.
Raisija su grupe za ljudska prava optuživale da je igrao ključnu ulogu u masovnom pogubljenju hiljada političkih disidenata krajem 1980-ih godina. Godine 2018, londonska organizacija Amnesty International je izjavila da je Raisi predsjedavao "komisijom smrti" i pozvala Ujedinjene nacije da ga istraže zbog zločina protiv čovječnosti.