Timovi za spasavanje tragaju pokušavajući da lociraju iranskog predsjednika Ebrahima Raisija nakon što se njegov helikopter srušio na povratku iz posjete sjeverozapadnom dijelu zemlje.
U regionu je bila gusta magla, što je otežavalo uslove za pretragu, navode državni mediji, ne dajući direktan uzrok nesreće koja se dogodila u nedjelju. Portparol iranske vlade, Ali Bahadori Jahromi, rekao je kasno uveče na X-u da nema "novih informacija" i da se zemlja suočava sa "teškom i komplikovanom situacijom."
Pronalaženje predsjednikovog helikoptera "moglo bi potrajati" zbog teških vremenskih uslova, rekao je ministar unutrašnjih poslova Ahmad Vahidi na televiziji. Iranska televizija je navela da je vazdušna pretraga "nemoguća" nakon najmanje pet sati potrage na terenu.
Raisi, ultrakonzervativni sveštenik u svojim 60-im godinama, koji je pobijedio na predsjedničkim izborima u Iranu 2021. godine, smatra se favoritom da na kraju naslijedi vrhovnog lidera Ayatollah Ali Khamenei, koji je najviša vlast u Islamskoj Republici.
Incident se dešava u vrijeme nemira na Bliskom istoku zbog rata u Gazi između Izraela i Hamasa kojeg podržava Iran - organizacije koju su SAD i Evropska unija označile kao terorističku. To je dovelo Iran i Izrael na ivicu sveobuhvatnog sukoba i navelo druge grupe koje podržava Teheran, uključujući Hute u Jemenu i šiitske milicije u Iraku, da napadaju američke baze i trgovačke brodove u Crvenom moru.
Raisi je putovao sa flotom od tri helikoptera sa visokim zvaničnicima, uključujući ministra spoljnih poslova Hosseina Amirabdollahiana, izvjestila je poluzvanična novinska agencija Tasnim. Vjeruje se da je Amirabdolahijan bio u Raisijevom helikopteru u trenutku nesreće.
SAD pomno prate izvještaje o incidentu, rekao je portparol State departmenta bez dodatnih komentara.
Iranska televizija emitovala je uživo snimke velikog broja ambulantnih kola usljed jake kiše i magle. Novinar, koji se nalazio blizu timova za spasavanje pomenuo je izazove u pristupanju mjestu nesreće, navodeći neprohodne puteve zbog blata i udaljenost tog područja. Vazdušne pretrage helikopterima i dronovima bile su nemoguće zbog nepovoljnih vremenskih uslova, rekao je.
Državna televizija je prenosila uživo snimke iz svetinje u sjeveroistočnom gradu Mašhadu, Raisijevom rodnom mjestu, gdje su se hodočasnici molili za Raisija. Među onima za koje se vjeruje da su bili u Raisijevom helikopteru su i guverner provincije Istočni Azerbejdžan i predstavnik vrhovnog lidera u gradu Tabrizu, naveli su iranski mediji.
I Raisi i Amirabdolahijan nadgledali su obnovu diplomatskih odnosa Irana i Saudijske Arabije kroz dogovor koji je posredovala Kina, a koji je najavljen u martu 2023. godine. Ali, to je bilo u vrijeme kada su pregovori o oživljavanju iranskog nuklearnog sporazuma sa svjetskim silama i ukidanju ekonomskih sankcija bili u zastoju.
Ranije u nedjelju, Raisi se sastao sa svojim azerbejdžanskim kolegom Ilhamom Aliyevim da bi svečano otvorili zajednički izgrađenu branu na granici između dvije zemlje. Incident se dogodio dok se Raisi vraćao iz provincije Istočni Azerbejdžan.
Raisi je došao na predsjedničku funkciju nakon osam godina relativno umjerenog Hassana Rouhanija, koji je bio ključan za nuklearni sporazum iz kojeg su se SAD povukle pod bivšim predsednikom Donaldom Trumpom 2018. godine.
Izlazak SAD-a iz sporazuma osnažio je iranske tvrdolinijaše, koji su oduvijek bili kritični prema sporazumu. Raisi je bio sankcionisan 2019. godine od strane Trampove administracije, koja je navela njegovu ulogu u smrtonosnom suzbijanju protesta deceniju ranije, kada su demonstranti tvrdili da je došlo do izborne prevare.
Tokom svoje predsjedničke kampanje, Raisi je dobio podršku sa najviših nivoa iranske vjerske i vojne elite, i predao sve iranske državne institucije i poluge vlasti u ruke tvrdolinijašima.
Raisijev prvi potpredsjednik je Mohammad Mokhber, koji je predstavljao Iran na mnogim nedavnim inostranim putovanjima i koji je, kao i mnogi visoki iranski zvaničnici, podložan američkim sankcijama.