U sedmici iza nas analitičari Bloomberg Adrije analizirali su mesnu industriju u regionu. U fokusu su nam bili i podaci o ekonomskom rastu Njemačke i eurozone, te cijene kakaa u svijetu. Objavili smo i podatke o finansijskom poslovanju Banje Vrućice, kao i projekcije ekonomskog rasta BiH.
Ovo su grafikoni koji su obilježili sedmicu.
Regija ovisna o uvozu mesa
Adria regija uvelike ovisi o uvozu mesa, što jasno pokazuje to da je prosječna samodostatnost proizvodnje na nivou od samo 25 posto. Analitičari Bloomberg Adrije ističu da su glavni razlozi regionalne nekonkurentnosti skuplja radna snaga, manje poljoprivredne površine i stroža regulativa. Uvoz mesa uglavnom dolazi iz zemalja EU-a zbog njihove blizine i kvarljivosti mesa. Što se tiče izvoza, on je koncentriran unutar Adria regije i susjednih zemalja poput Italije, Austrije i Mađarske.
"Cijena žive vage govedine, svinja i peradi u EU-u je u stalnom porastu posljednjih pet godina, potaknuta višim ulaznim cijenama kao što su cijene stočne hrane, gnojiva i troškovi rada. Dodatno, cijena peradi raste zbog povećane potražnje koja je posljedica promjena navika potrošača. Rast cijena brzo se prelio u Adria regiju, a prosječnom stopom inflacije od 16,3 posto u 2022., 12,6 posto u 2023. i trenutno na 4,8 posto u 2024.", ističe se u analizi.
Njemačka se oporavlja
Ekonomija eurozone će ove godine rasti brže nego što se ranije mislilo, pošto najveća članica bloka - Njemačka - izlazi iz jednogodišnje stagnacije, pokazala je Bloombergova anketa analitičara. Proizvodnja u zoni eura će porasti 0,7 posto u 2024., što je pomak koji je veći za 0,5 posto u odnosu na očekivani u posljednjem mjesečnom istraživanju.
Bruto domaći proizvod (BDP) Njemačke sada raste 0,2 posto, u poređenju sa 0,1 posto odranije. Rezultati, koji podrazumijevaju i poboljšane projekcije u Francuskoj, Italiji i Španiji, pokazuju generalno bolje raspoloženje u bloku.
Cijena kakaa uporno raste
Poslije stalnog rasta tokom dvije godine, cijena kakao zrna je naglo porasla početkom 2024., a fjučers ugovori su se više nego udvostručili za tri mjeseca - da bi u martu dostigli duplo viši nivo od prethodnog rekorda. Ovaj progres svoje korijene vuče s malih zapadnoafričkih farmi, ali također uključuje klimatske promjene i zamršenost tržišta fjučersa.
Najnoviji cjenovni nalet djelimično je vođen jednom vrstom finansijskih previranja koja se mogu desiti kada cijene robe rastu tako brzo da prevazilaze strategije za zaštitu od volatilnosti. Gotovo je sigurno da će čokolada biti skuplja i čak može doći u manjim pakovanjima. Sve i da cijene "olabave" sa sadašnjih nivoa, vjerovatno će ostati povišene godinama unaprijed.
Pročitaj više: Analiza BBA: Više cijene čokolade, cijene šećera i kave se stabiliziraju
Čokoflacija ili kako se snalaze regionalni konditori nakon rasta cijene kakaa
Utjecaj rasta cijena sirovina na industriju čokoladnih proizvoda u BiH
Porasli prihodi Banje Vrućice
Zdravstveno-turistički centar (ZTC) Banja Vrućica u prvom kvartalu ove godine bilježi rast ukupnih prihoda od 22 posto, što je za posljedicu imalo i rast ukupnog profita. Ukupan prihod iznosio im je 5,27 miliona KM, a dominantnu poziciju zauzimaju poslovni prihodi s učešćem 98,66 posto. Poslovni prihod je bio 5,20 miliona KM, a najznačajniji dio ostvaren je od prihoda od noćenja s pratećim uslugama, po programima noćenja.
EBRD smanjio prognozu ekonomskog rasta BiH
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) smanjila je prognozu ekonomskog rasta Bosne i Hercegovine za 0,2 postotna poena u odnosu na prognozu iz septembra 2023. Tako EBRD očekuje da će ekonomija BiH u 2024. rasti 2,8 posto.
U majskom izvještaju Regionalne ekonomske perspektive, EBRD navodi da će ekonomski rast BiH ove godine biti potaknut potrošnjom domaćinstava, stranim ulaganjima i uslugama, s ograničenim potencijalom infrastrukturnih projekata i građevine zbog ograničenja na tržištu rada i neizvjesnosti odobrenja projekata. Rast također može biti pogođen rizicima od nepovoljnih vremenskih uvjeta.
S druge strane, Evropska komisija je povećala prognozu ekonomskog rasta za 0,3 postotna poena, s tim što EK očekuje niži ekonomski rast BiH u odnosu na EBRD - 2,3 posto.