Dugotrajni spor između sudanske vojske i paravojne grupe eksplodirao je u punokrvni građanski rat u aprilu 2023. godine. Prema procjenama SAD-a, od tada je najvjerovatnije ubijeno čak 150.000 ljudi, a nasilje ne pokazuje znakove smirivanja.
Milioni su pobjegli iz svojih domova, što je dovelo do onoga što Ujedinjene nacije opisuju kao najveću krizu raseljavanja na svijetu. Pomračena ratovima u Ukrajini i Gazi, ovo je humanitarna katastrofa koja rijetko dospijeva na naslovne stranice. Međunarodni donatori su se obavezali na gotovo 1.000 puta više pomoći Kijevu nego ovoj sjevernoafričkoj zemlji. Ujedinjeni Arapski Emirati i Iran su optuženi za pružanje oružja i finansijske podrške zaraćenim stranama, čime se podrivaju napori SAD-a, Saudijske Arabije i susjeda Sudana da posreduju u primirju.
Kako su eskalirali neredi u Sudanu?
Sudanska vojska, dugo najmoćniji faktor u zemlji, podržavala je diktatora Omara al-Bashira tri decenije prije nego što ga je svrgnula 2019. godine. U 2021. godini, vojska, predvođena general-pukovnikom Abdelom Fattahom al-Burhanom, svrgnula je nestabilnu koaliciju tranzicijskog vodstva sastavljenu od civilnih i vojnih figura.
Taj državni udar izazvao je nove nemire i smrtonosnu represiju sigurnosnih snaga. S generalima u gotovo potpunoj kontroli, dugotrajna rivalstva izbila su na površinu između vojske i moćne milicije poznate kao Snage brze podrške (RFS), koja je pomogla svrgavanju Bashira. Nasilje je izbilo nakon što je vojska predložila da se članovi RSF-a apsorbiraju u redovite sigurnosne snage, s liderom koji se nevoljko odrekao svoje nezavisnosti.
Zašto rat traje tako dugo?
Posrednici, regionalni zvaničnici i diplomate tvrde da je uključenost vanjskih aktera produžila i pogoršala nasilje. Ujedinjeni Arapski Emirati ključni su pokrovitelj RSF-a, opskrbljujući ga oružjem i novcem, prema procurjelom izvještaju UN-a. Zvaničnici UAE-a negiraju bilo kakvo uključivanje svoje zemlje. Iran je s druge strane opskrbio sudansku vojsku borbenim bespilotnim letjelicama i drugom podrškom. Sjedinjene Američke Države su uvele sankcije objema zaraćenim stranama i, zajedno s drugim zemljama, evakuirale osoblje ambasada. Vijeće sigurnosti UN-a pozvalo je na kraj neprijateljstava, ali nije intervenisalo.
Ko su Snage brze podrške?
RSF ima korijene u vladinim policijskim snagama koje su terorizirale zapadnu regiju Sudana - Darfur početkom 2000-ih. Vodi je bivši trgovac devama Mohamed Hamdan Dagalo, nekadašnji izvršitelj za Bashira, koji je pomogao u njegovom svrgavanju 2019. godine. Zatim je postao zamjenik kvazipredsjedničkog Suverenog vijeća, čime je postao faktički drugi čovjek Sudana. Iako joj nedostaju ozbiljna zračna moć i tenkovi, RSF je iskusna borbeno obučena snaga koja je godinama vodila pobune. Procjenjivalo se da je imala i do 70.000 boraca na početku rata, iako nije jasno u kojoj mjeri je borba iscrpila njene redove. Dagalo, koji je u posljednjih nekoliko godina uspostavio bliske veze s Rusijom i UAE-om, možda gaji predsjedničke ambicije, prema analitičarima.
Koje su posljedice rata?
Borba je prvobitno bila usmjerena na glavni grad Khartoum, ali se kasnije proširila na druge oblasti. Polovina od 48 miliona ljudi treba pomoć u hrani, 11 miliona je raseljeno, a perspektiva širom rasprostranjene gladi je moguća. Čad, Egipat i Južni Sudan imali su veliki priliv izbjeglica. Humanitarne grupe tvrde da je njihov pristup zonama sukoba skoro nepostojeći. Ekstremno nasilje je potreslo Darfur, evocirajući sjećanja na višegodišnji sukob koji je tamo izbio 2003. godine i u kojem su civili bili meta na osnovu njihove etničke pripadnosti. Također su dokumentirani masovni napadi i seksualni zločini nad ženama i djevojkama. Sudan je među najsiromašnijim nacijama svijeta, rangiran kao 170. od 189 zemalja na najnovijem indeksu ljudskog razvoja Programa Ujedinjenih nacija za razvoj.
Ko pobjeđuje?
Obje strane tvrde da kontroliraju ključnu infrastrukturu, ali čini se da nijedna se nije stekla prednost. Vojska tvrdi da je preuzela kontrolu nad velikim dijelovima Khartouma i njegovog sestrinskog grada Omdurmama ove godine, dok je RSF prijetio da će krenuti na El-Fasher, posljednju vojnu stražu u Darfuru. Neki analitičari su postavili mogućnost scenarija sličnog Libiji, s rivalskim vladama koje kontrolišu različite dijelove zemlje. Sjedinjene Američke Države su prijetile dodatnim sankcijama ako se to desi.
Koji su međunarodni koraci?
Pod Bashirovim vodstvom, koji je došao na vlast 1989. godine, Sudan je postao međunarodno izoliran. On je predvodio islamsku revoluciju koja je zemlju pretvorila u utočište za teroriste poput Osame bin Ladena devedesetih godina prošlog vijeka. Međunarodni krivični sud optužio je Bashira za navodne ratne zločine i genocid u Darfuru, ali vojska nije željela predati ga na suđenje i njegovo mjesto boravka nije poznato od početka rata. Kina, koja je podržavala projekte luka i željeznica u zemlji, također ima interes, kao i Rusija, koja pokušava ojačati svoj utjecaj na kontinentu nakon što su je SAD i Evropska unija izolirale zbog njenog upada u Ukrajinu. Ruska, sada ugašena plaćenička grupa Wagner, bila je uključena u rudarenje zlata u Sudanu.
Šta to znači za regiju?
Nasilje je u nizu neuspjeha ka demokratiji u Africi - bilo je devet državnih udara na kontinentu od 2020. godine, a Mali, Burkina Faso, Gvineja i Niger su među onima koji su i dalje pod vojnom vlašću. Postoji rizik da sukobi u Sudanu, koji je vidio brojne pobune u svojim decenijama neovisnosti, mogu uvući njegove susjede - bilo direktno ili kroz podršku posredničkih snaga. To bi moglo imati potencijalno ozbiljne implikacije za regionalnu sigurnost i staviti u opasnost još milione ljudskih života.