Kibernetički kriminalci vrebaju sa svih strana i najčešće su u lovu na kreditne kartice. Jedan krivi klik i ode novac te je u 2022. ukradeno više od bilijuna dolara.
Trend prijevara doživio značajne promjene, obilježene jačanjem prijevarnih tehnika čiji je cilj izvlačenje osjetljivih podataka o računu i osobnih podataka radi financijske dobiti, pokazalo je istraživanje Revoluta objavljeno u četvrtak.
"Financijski kriminalci intenzivirali su svoje napore, primjenjujući sofisticirane taktike kao što su obmanjujuće web-stranice, produljeni lanci plaćanja i napadi društvenog inženjeringa kako bi uhvatili žrtve u zamku", stoji u izvješću.
Prošle je godine Revolutov patentirani sustav za otkrivanje prijevara, istaknuli su, spriječio potencijalne prijevare u iznosu od 550 milijuna eura. Hrvatska je jedna od zemalja u kojima je zabilježeno najmanje prijevara u Europi te je zauzela 27. mjesto prema broju žrtava prijevara na tisuću korisnika.
Tipovi i trendovi prijevara
Izvještaj razlikuje neovlaštenu prijevaru, koju karakterizira hakiranje računa protivno dopuštenju žrtve i ovlaštenu prijevaru, odnosno obmanjujuću praksu koja uvjerava žrtvu da izvrši plaćanje.
Prema izvještaju, društveni inženjering i dalje je značajan pokretač za obje vrste prijevara, ali ima jači učinak kada se koristi za izvođenje ovlaštene prijevare.
"S našim naprednim sustavima za otkrivanje prijevara i posvećenošću inovacijama, osnažujemo naše korisnike da zaštite svoje financije i navigiraju digitalnim svijetom s pouzdanjem", rekao je Woody Malouf, voditelj odjela za financijski kriminal u Revolutu.
Prijevare s karticama čine 98 posto svih slučajeva prijevare, s uobičajenim taktikama koje uključuju i pokušaje krađe identiteta.
Unatoč tome što fizičke krađe čine jedan posto slučajeva prijevare, fizičke krađe dovele su do 39 posto svih gubitaka uslijed neovlaštene prijevare koje su doživjeli Revolutovi korisnici u 2023. godini. Danas prevaranti djeluju u strukturiranim kriminalnim mrežama, mogu promatrati kako ljudi koriste svoje telefone i tehnikama nadziranja doći do njihovih šifri. Kako biste smanjili taj rizik, važno je uvijek paziti na okolinu kada dodajete PIN i ne spremati vjerodajnice za prijavu na telefon.
Sve su češće prijevare s lažnim poslovima, porasle su preko 1200 posto tijekom 2023. godine, ciljajući na mlade pojedince koji traže prilike za zaposlenje.
Rastu i investicijske prijevare, porasle su za 142 posto prošle godine. Većina tih prijevara vezana je uz ulaganja u bitcoin ili druge kriptovalute, a anonimnost ulaganja u njih privukla je prevarante koji nude veće zajamčene povrate.
Prijevare pri kupnji i dalje ostaju najpopularnija vrsta prijevara u svim zemljama, čineći 63 posto svih prijavljenih prijevara u 2023. godini, ali čine manje od 15 posto ukupno ukradenih sredstava.
Ako je predobro – nije istinito!
Nužno je zapamtiti da svaka ponuda na internetu koja djeluje predobro da bi bila istinita, to i nije.
Kupujte kod renomiranih i pouzdanih trgovaca i provjerite online recenzije. Pravi i pouzdani prodavači općenito će imati dobre recenzije, a ne kombinaciju loših ili nikakvih recenzija.
Također, postavljajte pitanja i budite oprezni ako prodavač izbjegava dijeljenje informacija ili vrši pritisak na vas da brzo izvršite plaćanje. Zahtijevajte osobni ili videopregled predmeta visoke vrijednosti i pribavljanje relevantne dokumentacije za provjeru vlasništva prodavatelja.
Odaberite siguran način plaćanja i uvijek koristite debitnu ili kreditnu karticu. Prevaranti mogu tražiti da platite bankovnim transferom umjesto karticom. Transferima je teško ući u trag, a u slučaju prijevare, imamo ograničene mogućnosti povrata vašeg novca.
Obavezno provjerite autentičnost web-stranice i upišite adresu u svoj web-preglednik. Ne slijedite linkove u neželjenoj e-pošti ili SMS porukama. Nakon što pristupite web-stranici, provjerite izgleda li relativno profesionalno. Boje, logotip ili izgled koji se ne doima ispravno mogu značiti da je web-stranica lažna.
I na kraju, uvijek zapamtite – ako se čini predobro da bi bilo istinito, vjerojatno tako i jest.