Najsmrtonosniji teroristički napad u više od decenije u Moskvi razbio je iluziju sigurnosti koju je Vladimir Putin pažljivo njegovao više od dvije godine otkako je izvršio invaziju na Ukrajinu.
Skupina napadača naoružanih automatskim oružjem i eksplozivom upala je u petak navečer u koncertnu dvoranu u predgrađu ruske prijestolnice, ubivši najmanje 60 i ranivši najmanje 145 ljudi koji su stigli na nastup popularne rock grupe Picnic. Veliki požar izbio je nakon eksplozije, što je dovelo do djelomičnog urušavanja krova prostranog Crocus City Halla. U toku je potraga za osumnjičenicima koji su pobjegli automobilom, izvijestila je državna novinska agencija RIA.
Islamska država preuzela je odgovornost za napad u Telegram kanalu, prema Associated Pressu, ali to se nije moglo nezavisno potvrditi. Ruska Federalna služba sigurnosti saopćila je ranije ovog mjeseca da je spriječila napad na moskovsku sinagogu od strane, kako je nazvala, afganistanskog ogranka Islamske države, izvijestio je Interfax.
Ruski predsjednik, samo nekoliko dana nakon što je učvrstio kontrolu nad zemljom nakon ponovnog izbora na peti mandat s 87 posto glasova, u petak je pažljivo pratio razvoj događaja, saopćio je Kremlj. Istražitelji su to nazvali terorističkim činom. Vlasti su otkazale javne događaje i pojačale mjere sigurnosti u gradovima diljem zemlje.
Američko upozorenje
Ambasada SAD-a u Moskvi izdala je 7. marta javno upozorenje da "ekstremisti imaju neposredne planove za ciljanje velikih okupljanja u Moskvi, uključujući koncerte". Ali Putin je ranije ove sedmice to odbacio kao "očitu ucjenu", a SAD nije javno iznio više detalja.
Dok SAD nisu konkretno rekle da je upozorenje povezano s napadom, glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost Adrienne Watson izjavila je u petak navečer da je "američka vlada imala informacije o planiranom terorističkom napadu u Moskvi".
"Američka vlada je također podijelila ove informacije s ruskim vlastima u skladu sa svojom dugogodišnjom politikom 'dužnosti upozorenja'", dodala je.
Neki komentatori ruskih državnih medija sugerirali su da bi Kijev mogao biti kriv, ali Ukrajina je negirala bilo kakvu ulogu, nazivajući to operacijom Kremlja pod lažnom zastavom.
"Upozorenje ambasade SAD-a početkom marta ukazuje da smo imali obavještajne podatke o nekoj vrsti planiranja", rekao je Thad Troy, bivši stručnjak Centralne obavještajne agencije (CIA) za Rusiju koji je služio u Moskvi.
''Sumnjam da je lažna zastava. Putin je siguran i ne treba to činiti'', rekao je, napominjući da je još vrlo rano nagađati o događajima. Vjerovatnije je da je to pravi terorizam jer su ruski civili bili meta i ubijeni.