Evropsko vijeće usvojilo odluku o otvaranju pregovora s Bosnom i Hercegovinom. Neefikasnost pravosuđa u Bosni i Hercegovini najveći je problem s kojim se finansijske institucije u zemlji susreću prilikom naplate potraživanja. Centralna Evropa bi naredne godine mogla biti preplavljena plinom. Turska centralna banka neočekivano digla kamate, dok je Švicarska centralna banka povukla suprotan potez.
Ovo je 5 stvari za početak dana:
Zeleno svjetlo Evropskog vijeća
Nakon višesatne rasprave Evropsko vijeće je na jučerašnjoj sjednici usvojilo odluku o otvaranju pregovora s Bosnom i Hercegovinom. "Vaše je mjesto u našoj evropskoj porodici. Ova odluka ključni je korak naprijed na vašem putu u EU. Sada treba nastaviti naporan rad kako bi Bosna i Hercegovina postojano napredovala, kako vaš narod želi", napisao je predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel.
Otežana naplata potraživanja
Neefikasnost pravosuđa u BiH otežava naplatu potraživanja finansijskim institucijama. Nerijetko potraživanja prodaju specijalizovanim društvima za naplatu potraživanja i upravljanje imovinom, koja opet dočekaju isti problemi u sudovima, dugi i neefikasni parnični i izvršni procesi. Zbog ovih, ali i drugih problema izrađen je prijedlog zakona kako bi se koliko-toliko pokušali riješiti problemi, za Bloomberg Adriju kaže Petar Mrkonjić, direktor EOS MATRIXA.
Centralna Evropa bi mogla imati plina više nego što joj treba
Cijene plina iduće ogrjevne sezone mogle bi biti niže od sadašnjih, a u najmanju ruku će ostati nepromijenjene uslijed dobre dobavne situacije. U nedavnoj analizi think tanka Ember, centralna Evropa bi već iduće godine mogla imati više plina no što joj treba.
Turska neočekivano digla kamate
Turska centralna banka podigla je kamatne stope nekoliko dana uoči ključnih lokalnih izbora, što je iznenađujuća odluka koja pokazuje hitnost podupiranja lire nakon rasprodaje u vrijeme kada je inflacija na putu da premaši 70 posto. Brža deprecijacija lire i pogoršanje izgleda za inflaciju natjerali su centralnu banku na akciju samo dva mjeseca nakon što su kreatori politike proglasili da je njihov ciklus pooštravanja završen. Uoči povećanja, turska lira bila je najlošija ovog mjeseca među valutama tržišta u razvoju koja prati Bloomberg.
Švicarska smanjila kamate
Švicarska centralna banka (SNB) prva je među vodećim svjetskim centralnim bankama koja je odlučila smanjiti kamatnu stopu, i to za 25 baznih bodova. Tako je kamatna stopa spuštena na 1,5 posto. To je prvi takav potez za jednu od 10 najtrgovanijih svjetskih valuta. Ovim potezom SNB nastoji spriječiti jačanje franka.
Šta se još čitalo...
Zlato nakon Powellovog govora prvi put skuplje od 2.200 dolara
Sedam stvari koje treba znati o deepfake tehnologiji
Google kažnjen s 250 milijuna eura zbog kršenja medijskih prava
Slijedi...
Danas čitajte kako somelijeri vide bh. vinsku kartu.
A šta je to obilježilo ovu i o čemu ćemo pisati naredne sedmice čitajte u našem pregledu i najavi sedmice.