Bidenova administracija razmatra stavljanje na crnu listu niza kineskih poluvodičkih kompanija povezanih s Huawei Technologies Co. nakon što je telekomunikacijski div prošle godine napravio značajan tehnološki napredak, rekli su izvori upoznati s tim pitanjem.
Takav bi potez označio još jednu eskalaciju u američkoj kampanji za ograđivanje i ograničavanje ambicija Pekinga u području umjetne inteligencije i poluvodiča. To bi pojačalo pritisak na kineskog nacionalnog prvaka koji je napredovao unatoč postojećim sankcijama, uključujući proizvodnju procesora za pametne telefone prošle godine, za koji su mnogi u Washingtonu mislili da nadilazi njegove mogućnosti.
Pogoni koje je kupio ili gradi Huawei
Većina kineskih subjekata koji bi mogli biti pogođeni prethodno su identificirani kao pogoni za proizvodnju čipova koje je kupio ili gradi Huawei u prezentaciji trgovačke grupe Semiconductor Industry Association sa sjedištem u Washingtonu, prema osobama upoznatim s tim pitanjem. Konačne odluke nisu donesene, kažu izvori. Bloomberg News je prvi put izvijestio o predstavljanju SIA-e 2023.
Kompanije koje bi mogle biti na crnoj listi uključuju proizvođače čipova Qingdao Si'En, SwaySure i Shenzhen Pensun Technology Co. ili PST, rekli su izvori, tražeći da ne budu imenovani jer nisu ovlašteni raspravljati o informacijama koje nisu javne. Bidenovi dužnosnici također razmatraju sankcije vodećem kineskom proizvođaču memorijskih čipova, ChangXin Memory Technologies Inc.
"Dodavanje još kineskih kompanija na popis američkih entiteta vrlo je vjerovatan događaj", napisao je analitičar Jefferiesa Edison Lee nakon što je ChangXin identificiran kao potencijalna meta. "Lako ga je implementirati i opravdati, a dodatno će spriječiti određene ključne kineske kompanije da iskoriste trenutne rupe u zakonskim ograničenjima izvoza".
Osim kompanija koje zapravo proizvode čipove, američki dužnosnici također bi mogli sankcionirati Shenzhen Pengjin High-Tech Co., prema izvorima, kao i SiCarrier, rekao je jedan od izvora. Prisutna je zabrinutost da te dvije kompanije, koje proizvode opremu za proizvodnju poluvodiča, djeluju kao opunomoćenici kako bi pomogli Huaweiu da dobije ograničenu opremu. Bloomberg News je prvi put izvijestio o vezama kompanija s Huaweijem krajem 2023.
Američka vlada vrši pritisak na saveznike, uključujući Nizozemsku, Njemačku, Južnu Koreju i Japan, da dodatno pooštre ograničenja kineskom pristupu tehnologiji poluvodiča. Huawei je jedna od kompanija u središtu te kampanje, kao i napora Pekinga da smanji svoje oslanjanje na zapadnu tehnologiju.
Nije jasno ima li Ministarstvo trgovine, koje upravlja takozvanim popisom entiteta, dodatne dokaze koji povezuju kompanije s Huaweijem, kažu izvori. SAD ima ovlasti sankcionirati kompanije koje su u opasnosti od ugrožavanja njihove nacionalne sigurnosti u budućnosti, a dužnosnici ne moraju nužno dokazivati štetne ili nezakonite aktivnosti u prošlosti.
Vijeće za nacionalnu sigurnost Bijele kuće i Ured za industriju i sigurnost Ministarstva trgovine odbili su komentirati. Predstavnici pojedinačnih kineskih kompanija i Ministarstva trgovine nisu odgovorili na poruke u kojima su tražili komentar. Ministarstvo vanjskih poslova ponovilo je da se "odlučno suprotstavlja" američkim akcijama koje remete tržišni poredak i štete kineskim poduzećima, ali nije konkretno komentiralo potencijalne poteze SAD-a o kojima se raspravlja.
Neizvjesno je kada će američki dužnosnici donijeti konačnu odluku, kažu izvori, naglašavajući da će tajming vjerovatno ovisiti o statusu odnosa između Washingtona i Pekinga - na čijem su poboljšanju obje strane radile posljednjih mjeseci. Očekuje se da će ministrica finansija Janet Yellen ponovno posjetiti Kinu 2024., a najviši dužnosnici razgovarali su o telefonskom razgovoru između predsjednika Joea Bidena i kineskog čelnika Xi Jinpinga negdje ovog proljeća.
Druga politička razmatranja
Postoje i druga politička razmatranja, primjerice kada će Bijela kuća objaviti dugo očekivanu prilagodbu sveobuhvatnih kineskih carina koje su prvi put uvedene za vrijeme bivšeg predsjednika Donalda Trumpa. Dužnosnici također razmatraju podizanje carina na čipove starije generacije iz Kine, prema izvorima upoznatim s tim, koji kažu da su se ti razgovori intenzivirali posljednjih sedmica.
Huawei je dodan na popis entiteta 2019., što znači da ne može kupovati američku tehnologiju osim ako prodavači ne dobiju posebnu izvoznu dozvolu od Ministarstva trgovine. Dok su te sankcije godinama kočile Huaweijevo poslovanje s pametnim telefonima, kompanija je u kolovozu predstavila uređaj Mate 60, koji pokreće 7-nanometarski čip proizveden u Kini — i počela prodavati telefon dok je ministrica trgovine Gina Raimondo bila u posjeti zemlji.
Procesor je proizvela Semiconductor Manufacturing International Corp., iako se i dalje uvelike oslanjao na stranu tehnologiju — uključujući alate nizozemskog diva opreme ASML Holding NV i američkih dobavljača Applied Materials Inc. i Lam Research Corp. Korištenje tih alata, koji su kupljeni prije nego što su američke i nizozemske kontrole izvoza stupile na snagu, ukazuje na to da Kina još uvijek ne može u potpunosti zamijeniti strane komponente, iako Peking pokušava izgraditi puni domaći lanac opskrbe poluvodičima.
BIS je rekao da ispituje "navodni" 7-nm čip, a Raimondo je obećao "najjače moguće" akcije za zaštitu američke nacionalne sigurnosti. Republikanski zastupnici u međuvremenu su od Bidenove administracije zahtijevali da u potpunosti prekine pristup Huaweiju i SMIC-u američkim dobavljačima.